Imprezy w muzeum w Grudziądzu

Już w najbliższy piątek – 11 czerwca 2021 r. o godz. 18.00 zapraszamy na otwarcie wystawy  „Ziemscy – Niebiescy. Wizerunki świętych patronów w twórczości Jerzego Soremskiego i w dawnej grafice dewocyjnej”. Wernisaż zaplanowaliśmy pod spichlerzem nr 11 – od strony Wisły; w przypadku deszczu, niepogody – zapraszamy do Spichrza nr 11, w którym wystawa będzie prezentowana. Wstęp wolny.
Kult świętych patronów stanowi integralną część pobożności typu ludowego. Od początków chrześcijańststniała silna wiara w moc orędownictwa świętych męczenników, a następnie świątobliwych ascetów, duchownych, mnichów i mniszek. Z czasem do grona popularnych patronów wa idołączyli monarchowie, pobożne wdowy oraz założyciele i członkowie nowych zakonów. W zastępie świętych pojawiali się i świeccy, którzy gorliwością wiary i przykładnym życiem dostąpili chwały Nieba – stając się niebiańskimi opiekunami ziemskich spraw.
W panteonie ludowych świętych zasiadają wybitni specjaliści od pierwszych potrzeb i ostatniego ratunku. Święty Andrzej i święta Katarzyna pomagają znaleźć godziwego współmałżonka. Święty Antoni Wielki czuwa nad domowym bydłem, Jan Nepomucen chroni mosty przed zerwaniem, a pola przed zgubnymi skutkami powodzi. Nad bolącym gardłem czuwa święty Błażej, a „sól świętej Agaty od ognia broni chaty”! I tak, jak długi jest rok kalendarzowy, obrzędowy i agrarny, tak rozwijać można listę świętych od zadań specjalnych – tworząc z niej prawdziwą litanię ku czci niebian zyskujących w tradycji ludowej własne, niejednokrotnie bardzo ziemskie oblicze.

Towarzyszyli oni mieszkańcom wsi, miast i miasteczek na każdym kroku – spoglądając z wysokości kościelnych ołtarzy, przydrożnych kapliczek, a także z zawieszonych w domach „świętych obrazów”. Wiejskie podwórko pełne było mieszkańców Nieba, którzy stawali się domownikami, najbliższymi powiernikami, opiekunami, a nierzadko musieli mierzyć się z gniewem tych, na których wołanie pozostawali głusi.
Ich wizerunki widniały w każdym katolickim i prawosławnym domostwie. Były to ikony, drzeworyty, ręcznie malowane obrazy z rozmaitych warsztatów zlokalizowanych na terenie Polski, a w późniejszym okresie także chromolitografie zwane popularnie oleodrukami. Stanowiły niejednokrotnie pamiątkę odbytej pielgrzymki, upamiętniały ważne wydarzenie w życiu człowieka, a wreszcie przekazywane były, jak największa świętość z pokolenia na pokolenie. Ludowi rzeźbiarze zainspirowani sztuką widzianą w kościołach tworzyli przedstawienia świętych na miarę potrzeb i własnego talentu.
Prezentowana wystawa jest próbą ukazania fenomenu ikonosfery, w której żyli mieszkańcy dawnej wsi – otoczeni obrazami i rzeźbami świętych patronów. Zrekonstruowana przestrzeń katolickiego „świętego kąta” oraz prawosławnego „pięknego kąta” ukazuje naturalny kontekst funkcjonowania wizerunków niebiańskich orędowników w przestrzeni domu. Zgromadzony zespół obrazów fabrycznych drukowanych w technice chromolitografii na przełomie XIX i XX wieku prezentuje ogromne bogactwo form, odmian i ikonografii przedstawień świętych. W znacznym stopniu pozyskane zostały w terenie – wydobywane ze strychów, piwnic, budynków gospodarczych, dokąd trafiły wraz ze zmieniającą się modą i gustami. Dziś stanowią kapitalny dokument obrazujący skalę zjawiska, jakim w religijności mieszkańców wsi był kult świętych.
Współczesną odsłonę tego zjawiska przedstawiają rzeźby świętych autorstwa Jerzego Soremskiego – artysty zrzeszonego w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, pochodzącego z Tarnowskich Gór, a osiadłego w Jastrzębiu-Zdroju. Przedstawienia świętych patronów jego autorstwa podejmują współcześnie dialog z dawną plastyką chłopską, wykazują przy tym twórcze, świeże i oryginalne podejście do tematu. Prace artysty poruszają świetnym wyczuciem ludowej formy. Zwarte, ale ekspresyjne bryły, zdecydowane pchnięcia dłutem sprawiają, że sporo w tych pracach dynamiki i akcji. Rzeźby Jerzego Soremskiego są wizerunkami ludzkich, choć zamieszkujących Niebo świętych – prawdziwych Ziemskich-Niebieskich!
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Pismo Folkowe i portal kulturaludowa.plNa wystawie usłyszą Państwo pieśni ku czci świętych w wykonaniu Kapeli Fedaków.
Pamiętajmy o zakrywaniu ust i nosa a także o zachowaniu bezpiecznych odległości od innych uczestników wydarzenia!W dniach 18-20 czerwca 2021 r. świętować będziemy Dni Grudziądza i 730. rocznicę lokacji miasta. Program muzealnych wydarzeń w tych dniach przedstawia się następująco:
18.06.2021, godz. 17.00otwarcie wystawy „Grudziądz – Rządz na bursztynowym szlaku”, połączone z promocją publikacji Małgorzaty Kurzyńskiej „GRUDZIĄDZ – RZĄDZ (RONDSEN, KR. GRAUDENZ), stan. 1, archiwalne cmentarzysko kultury oksywskiej i wielbarskiej”Wernisażowi towarzyszyć będzie wykład prof. Andrzeja Kokowskiego pt. „Wielka wojna Gotów z Wandalami, czyli jak Goci wędrowali nad Morze Czarne”Gmach Główny
19.06.2021Dzień Gotyku Ceglanego w 730. rocznicę lokacji Grudziądza
godz. 10.00 – warsztaty rodzinne „Akt lokacyjny – początek historii Grudziądza”, których bohaterem będzie AKT LOKACYJNY; uczestnicy poznają ten unikatowy dokument, którego kopia jest prezentowana na stałej wystawie „Historia Grudziądza”.Następnie odbędzie się część praktyczna poprzedzona krótką prezentacją nt. Aktu Lokacyjnego; podczas zajęć każdy z uczestników wyczerpie kartę papieru, ale także otrzyma pamiątkowy Akt Lokacji Grudziądza.godz. 12.00 – „Skarb Krzyżaków – gra na Górze zamkowej”, dla dzieci 10-15 latgodz. 18.00 – „Skarb Krzyżaków – gra na Górze zamkowej”, dla dorosłychna zajęcia obowiązują zapisy – tel. 56 46 590 63 w.18cennik – bezpłatnie

19.06.2021, godz. 12.00„O historii grudziądzkiej kartografii” – w ramach DNI GRUDZIĄDZA kuratorskie oprowadzanie Dawida Schoenwalda po wystawie „Kartografia Grudziądza na przestrzeni wieków”, Gmach Głównywstęp wolny
20.06.2021, godz. 12.00„O historii grudziądzkiej kartografii” – w ramach DNI GRUDZIĄDZA kuratorskie oprowadzanie Dawida Schoenwalda po wystawie „Kartografia Grudziądza na przestrzeni wieków”, Gmach Głównywstęp wolny

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Imprezy w muzeum w Grudziądzu

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu