Regionalny operator powoli staje się monopolistą w dostawie usług internetowych, czy monopolistyczna niemal pozycja nie jest przez niego nadużywana? Operator jako spółdzielnia mieszkaniowa ni jest nastawiony na zyski lecz na bilansowanie rozwoju, przychodów i oczywiście rozwoju linii komunikacyjnej, która ciągle jest rozbudowywana i modernizowana co w znacznym stopniu generuje spore koszty obsługi.
Należy jednak zauważyć, że wedle naszej analizy większość operatorów oferuje sporo szersze usługi niż TVSM i większy zasięg prędkości, oraz wybór modemów. Zapewne dostępność operatora i kontakt bezpośredni ze sprzedawcami no i plusem oczywiście jest serwis bezpośredni Horyzontu, który zapewne dla zwykłych użytkowników ma duże znaczenie, operator przychodzi do mieszkania i podłącza modem, również w przypadku awarii możemy liczyć w pewnym zakresie na operatora TVSM.
Oferta TVSM od jakiego czasu została poszerzona o umowy długoterminowe, co pozwala nico zaoszczędzić na kosztach, niemniej w porównaniu z największymi dostawcami, po porównaniu ofert są plusy i minusy.. Na stronie Telewizji Kablowej TVSM trudno się doszukać cennika z ofertą, gdzie umowa jest na czas określony. Na stronie takich cenników nie ma to najwidoczniej tajemnica wysyłana tylko na odwrocie faktury klientom spółdzielni.
Oferty na czas nieokreślony spółdzielni mieszkaniowej są bezkonkurencyjne w porównaniu z ofertami największych operatorów TP SA i NETIA. Obydwaj konkurenci są nastawieni na długoterminowe oferty z użytkownikami Internetu.
W przypadku umów długoterminowych cennik konkurencji jest miażdżący. Oczywiście sama ich konstrukcja jest średnio dla przeciętnego użytkownika wyrazista. Niemniej zrobiliśmy analizę porównawczą obecnych ofert. NETIA i TP SA oferują pierwsze kilak miesięcy za 1 zł a potem kolejno z opłatą. My uśredniliśmy opłatę miesięczna w całym okresie użytkowania.
Oferty TV SM w porównaniu z operatorami są trudno porównywalne, niemniej z każdej strony ja przewyższają, ponadto przy zamówieniu przez internet umożliwiają otrzymanie dodatkowych elementów jak dekodery, nagrody, specjalne modemy do obsługi wielu urządzeń. Przedłużający umowę często dostają specjalne warunki lepsze niż oficjalne dane na stronie operatora.
Minusem u operatorów TP SA i NETIA jest wysoka cena w przypadku umowy na czas nieokreślony. W tym segmencie operator regionalny TVSM jest bezkonkurencyjny, jednak w tym wypadku ceny są znacznie wyższa niż w przypadku umów długoterminowych.
Plusem operatorów NETIA i TP SA jest też wyższość technologiczna, większy wybór modemów także pozwalających na transmisje w okolicach domu bezprzewodowo, jak również możliwość podłączenia wielu urządzeń. Operator lokalny ma tez max prędkość do 6 Mbit/s natomiast TPSA oferuje aż 20 Mbit/s i to w całkiem dobrej cenie. Oferta spółdzielni przykładowo za 6 Mbit/s każe płacić 108,9 zł przy umowie na 2 lata, natomiast NETIA daje w cenie 55 zł/średnio aż 8 Mbit/s co jest nawet w porównaniu z umową na 3 lata TVSM miażdżące ofertowo. Więcej takich przykładów poniżej można samodzielnie dokonać analizy, lub odwiedzając strony operatorów na ich stronach TP SA I Netia.
Wykonana przez nas analiza może się nieco różnić od rzeczywistości, ponieważ, często cena u operatorów uzależniona jest np.; od posiadania analogowej lub cyfrowej linii telefonicznej co też czasami ma wpływ na cenę, jednak są to sytuacje krańcowe.