Jedenaścioro podopiecznych Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego przeprowadziło się do nowej placówki przy ulicy Wiślanej

Jedenaścioro podopiecznych Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego przeprowadziło się do nowej placówki przy ul. Wiślanej. W sześciopokojowym mieszkaniu o wysokim standardzie, pod opieką siedmiu wychowawców zamieszkają trzy rodzeństwa.
Mieszkanie znajduje się w dogodnej lokalizacji, blisko szkoły oraz przystanków komunikacji miejskiej. Zgodnie z wytycznymi ministerstwa placówka opiekuńczo-wychowawcza powinna zapewniać dzieciom miejsce do życia o odpowiednim standardzie. 

Pokoje nie powinny być większe niż 5-osobowe, właściwie oświetlone, umożliwiające przechowywanie rzeczy osobistych i swobodne korzystanie z wyposażenia. Łazienki powinny posiadać miejsce do prania i suszenia rzeczy osobistych i toalety, w liczbie umożliwiającej korzystanie z nich w sposób zapewniający intymność i zgodność z zasadami higieny. W mieszkaniu powinno znaleźć się także miejsce do nauki, miejsce do przygotowywania posiłków a także wspólna przestrzeń mieszkalna, stanowiącą miejsce spożywania posiłków, spotkań i wypoczynku.

Sytuacja dziecka znajdującego się poza rodziną jest trudna i specyficzna. Zarówno władzom miasta jak i dyrekcji Centrum zależy na tym, aby stworzyć takie warunki rozwoju dla dziecka objętego opieką zastępczą, by wyposażyć je w kompetencje społeczne niezbędne do pełnienia podstawowych ról społecznych. 
– Utworzenie nowej placówki opiekuńczo-wychowawczej pozwoli na budowanie i rozwój potencjału dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej. Pozwoli nabyć umiejętności i kompetencji niezbędnych w dorosłym, samodzielnym życiu. Placówka ta zapewni wychowankom intymność i prywatność. Ograniczy stygmatyzację towarzyszącą placówkom instytucjonalnym – podkreśla Maciej Glamowski Prezydent Grudziądza. 
Po zmianie przepisów, które weszły w życie na początku roku na terenie naszego miasta zaszła pilna potrzeba utworzenia kolejnej placówki CPDiPR. Zgodnie z nowymi przepisami, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego można umieścić, w tym samym czasie, maksymalnie 14 dzieci. Z brakiem miejsca na ten cel boryka się wiele samorządów.

W 2019 roku do Centrum Pomocy Dziecka i Poradnictwa Rodzinnego skierowano 51 dzieci pochodzących wyłącznie z Grudziądza. 38 zostało przyjętych po interwencji służb. Na koniec 2019 roku we wspomnianych placówkach przebywało 103 podopiecznych, czyli o 7 więcej niż powinno. Ponadto 17 dzieci z powodu braku miejsc w pieczy zastępczej na terenie miasta, umieszczono w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie innych powiatów. To znacznie co utrudnia kontakt z rodziną. 
Łączny koszt zakupu, przystosowania i wyposażenia mieszkania o łącznej powierzchni 192,76 m2 dla 11 wychowanków i 7 wychowawców wyniósł około 860 tys. zł. Dodatkowo w wyposażenie placówki włączyły się grudziądzkie firmy oraz Radni Klubu Sojusz Obywatelski Grudziądz.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Jedenaścioro podopiecznych Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego przeprowadziło się do nowej placówki przy ulicy Wiślanej

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu