Jedenaścioro podopiecznych Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego przeprowadziło się do nowej placówki przy ulicy Wiślanej

Jedenaścioro podopiecznych Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego przeprowadziło się do nowej placówki przy ul. Wiślanej. W sześciopokojowym mieszkaniu o wysokim standardzie, pod opieką siedmiu wychowawców zamieszkają trzy rodzeństwa.
Mieszkanie znajduje się w dogodnej lokalizacji, blisko szkoły oraz przystanków komunikacji miejskiej. Zgodnie z wytycznymi ministerstwa placówka opiekuńczo-wychowawcza powinna zapewniać dzieciom miejsce do życia o odpowiednim standardzie. 

Pokoje nie powinny być większe niż 5-osobowe, właściwie oświetlone, umożliwiające przechowywanie rzeczy osobistych i swobodne korzystanie z wyposażenia. Łazienki powinny posiadać miejsce do prania i suszenia rzeczy osobistych i toalety, w liczbie umożliwiającej korzystanie z nich w sposób zapewniający intymność i zgodność z zasadami higieny. W mieszkaniu powinno znaleźć się także miejsce do nauki, miejsce do przygotowywania posiłków a także wspólna przestrzeń mieszkalna, stanowiącą miejsce spożywania posiłków, spotkań i wypoczynku.

Sytuacja dziecka znajdującego się poza rodziną jest trudna i specyficzna. Zarówno władzom miasta jak i dyrekcji Centrum zależy na tym, aby stworzyć takie warunki rozwoju dla dziecka objętego opieką zastępczą, by wyposażyć je w kompetencje społeczne niezbędne do pełnienia podstawowych ról społecznych. 
– Utworzenie nowej placówki opiekuńczo-wychowawczej pozwoli na budowanie i rozwój potencjału dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej. Pozwoli nabyć umiejętności i kompetencji niezbędnych w dorosłym, samodzielnym życiu. Placówka ta zapewni wychowankom intymność i prywatność. Ograniczy stygmatyzację towarzyszącą placówkom instytucjonalnym – podkreśla Maciej Glamowski Prezydent Grudziądza. 
Po zmianie przepisów, które weszły w życie na początku roku na terenie naszego miasta zaszła pilna potrzeba utworzenia kolejnej placówki CPDiPR. Zgodnie z nowymi przepisami, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego można umieścić, w tym samym czasie, maksymalnie 14 dzieci. Z brakiem miejsca na ten cel boryka się wiele samorządów.

W 2019 roku do Centrum Pomocy Dziecka i Poradnictwa Rodzinnego skierowano 51 dzieci pochodzących wyłącznie z Grudziądza. 38 zostało przyjętych po interwencji służb. Na koniec 2019 roku we wspomnianych placówkach przebywało 103 podopiecznych, czyli o 7 więcej niż powinno. Ponadto 17 dzieci z powodu braku miejsc w pieczy zastępczej na terenie miasta, umieszczono w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie innych powiatów. To znacznie co utrudnia kontakt z rodziną. 
Łączny koszt zakupu, przystosowania i wyposażenia mieszkania o łącznej powierzchni 192,76 m2 dla 11 wychowanków i 7 wychowawców wyniósł około 860 tys. zł. Dodatkowo w wyposażenie placówki włączyły się grudziądzkie firmy oraz Radni Klubu Sojusz Obywatelski Grudziądz.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Jedenaścioro podopiecznych Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego przeprowadziło się do nowej placówki przy ulicy Wiślanej

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu