Józef Piłsudski sto lat temu odwiedził Grudziądz. Uroczystości upamiętniajce tą wizytę

Sto lat temu nasze miasto odwiedził Marszałek Józef Piłsudski – Naczelnik Państwa Polskiego. Dzisiaj odbyły się uroczystości upamiętniające tę wizytę.
– Jest w historii Grudziądza kilka wydarzeń, które mimo upływu lat wciąż zachowujemy w pamięci. Jednym z nich jest wizyta Marszałka Józefa Piłsudskiego, która odbyła się 7 i 8 czerwca 1921 roku. (…)Jest dla mnie bardzo wymowne, że tak okrągła rocznica zbiegła się z 730-leciem lokacji naszego miasta. W zestawieniu tych dat widać złożony i trudny charakter historii i wplecionych w nią ludzkich losów – mówił prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.
Obchody 100. rocznicy wizyty Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w Grudziądzu rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego. Następnie, na Błoniach Nadwiślańskich, odbyła się rekonstrukcja powitania Marszałka przez Józefa Włodka. Wtedy bohaterowie, władze miasta oraz mieszkańcy przeszli biało-czerwonym korowodem na Plac Niepodległości. Pozostała część uroczystości odbyła się na Rynku Głównym.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej z prezesem Andrzejem Adamczykiem na czele, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, przewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza Łukasz Kowarowski, sekretarz Andrzej Cherek, grudziądzcy radni, pełnomocnik prezydenta ds. koordynacji uroczystości patriotycznych Łukasz Piasecki, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Grudziądz oraz kombatanci i mundurowi.
Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy plenerowej „100. rocznica wizyty Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w Grudziądzu”, która prezentuje m.in. przygotowania, program wizyty, przemowy władz miasta i powiatu, unikalne fotografie z wizyty czy artykuły prasowe z relacjami odwiedzin Marszałka. Wystawa dostępna będzie do 16 czerwca.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Józef Piłsudski sto lat temu odwiedził Grudziądz. Uroczystości upamiętniajce tą wizytę

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu