Lokalizacja elektrowni w Grudziądzu

W Grudziądzu powstanie największa w Polsce elektrownia gazowo-parowa o mocy ok. 900 MW. ENERGA Invest złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej i określiła docelową lokalizację inwestycji.

W konferencji prasowej, która odbyła się 29 marca uczestniczył m.in. prezydent Grudziądza Robert Malinowski oraz Piotr Litwin, wiceprezes ENERGA Invest i Jarosław Kołodziejski, Dyrektor Pionu Inwestycyjnego ENERGA Invest. Na spotkaniu przedstawiono założenia Programu ProGaz i projektu „Elektrownia Grudziądz” oraz omówiono kryteria wyboru umiejscowienia obiektu i korzyści dla miasta.

W marcu br. Spółka złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach planowanej elektrowni. W raporcie oddziaływania na środowisko przedstawiono szczegółowe informacje dotyczące rodzaju i skali inwestycji, jej wpływu na środowisko, rodzaju monitoringu oraz rozwiązań służących ochronie środowiska.

Proces wytwarzania energii elektrycznej w oparciu o paliwo gazowe, jak również przyjęte nowoczesne technologie spowodują, że obiekt charakteryzować się będzie niskimi wskaźnikami wpływu na środowisko. Siłownia, bazując na czystym paliwie, nie emituje uciążliwego zapachu, dymu ani sadzy. Ze względu na nieznaczny poziom emisji zanieczyszczeń, niewielkie zapotrzebowanie na wodę i powierzchnię użytkową, a także znikomą emisję akustyczną, elektrownie gazowe są obiektami nieuciążliwymi dla otoczenia.

  • W celu zlokalizowania inwestycji w najdogodniejszym ze względów technicznych, przyrodniczych oraz ekonomicznych miejscu, dokonaliśmy przeglądu ponad 20 lokalizacji na terenie północnej Polski. Braliśmy pod uwagę możliwość dostarczenia paliwa i zasilania w wodę, odbioru energii elektrycznej, wymagania terenowe, problemy konstrukcyjne oraz ocenę techniczno-ekonomiczną. Zbadaliśmy także aspekty środowiskowe i geotechniczne. Priorytet przyznaliśmy lokalizacji w Grudziądzu – mówi Marcin Szpak, prezes Zarządu ENERGA Invest SA.

Spośród analizowanych lokalizacji ENERGA Invest wybrała tereny niezurbanizowane pomiędzy ulicami: Skowronkową, Bażancią i Jaskółczą, w sąsiedztwie systemowej stacji elektroenergetycznej 400/220 kV GPZ Grudziądz Węgrowo należącej do PSE Operator SA oraz magistrali gazowej wysokiego ciśnienia należącej do Gaz-System SA. Łączna docelowa powierzchnia terenu pod elektrownię i infrastrukturę liniową wyniesie ok. 30 ha, do tej pory zabezpieczono 25 ha gruntu. Dzięki tej lokalizacji zostanie zapewniony dostęp do sieci elektroenergetycznej – 500 m, gazowej – 1 km, wodnej – 7,5 km.

– Projekt „Elektrownia Grudziądz” będzie największą inwestycją w historii naszego miasta i województwa. To ogromna szansa dla Grudziądza. Poza wpływami do budżetu z tytułu podatków, powstaną nowe miejsca pracy i zostanie rozbudowana infrastruktura drogowa w okolicy Węgrowa. W fazie budowy zatrudnienie znajdzie nawet 800-1000 osób, z kolei etap eksploatacji obiektu prawdopodobnie przyciągnie kolejnych inwestorów i spowoduje rozwój gospodarczy – mówi prezydent Robert Malinowski.

Obecnie inwestycja jest na etapie przygotowań do wyboru wykonawcy projektu budowlanego oraz w końcowej fazie istotnych negocjacji dotyczących umów przyłączeniowych. Planowana moc elektrowni to ok. 900 MW, w pierwszym etapie budowy powstanie blok o mocy 450-600 MW. Według wstępnych planów rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić w drugiej połowie 2013 r., a zakończyć się po ok. 3 latach. Budżet inwestycji to ponad 3 mld zł.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Lokalizacja elektrowni w Grudziądzu

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu