Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak na przysiędze kujawsko-pomorskich Terytorialsów

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak na przysiędze kujawsko-pomorskich Terytorialsów

W sobotę 26 czerwca na terenie 83 Batalionu Lekkiej Piechoty w Grudziądzu odbyła się historyczna dla 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięga wojskowa. Uroczystość wyjątkowa z kilku powodów. Od 15 stycznia 2018 r., dnia w którym została utworzona brygada, było to pierwsze wydarzenie, które zaszczycił swoją obecnością Minister Obrony Narodowej. Obecny na miejscu był również Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła. Żołnierze po raz pierwszy przysięgali na terenie koszar nowego, trzeciego batalionu.
Grupa Ratownictwa Specjalistycznego „Bizon” z Solca Kujawskiego wzmocniła 8.K-PBOT kolejnym już żołnierzem. Z grupy działającej pod patronatem programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” tym razem do Wojsk Obrony Terytorialnej zdecydowała się wstąpić szer. Wiktoria Małecka, która na co dzień zajmuje się szukaniem zaginionych osób. Od teraz może realizować i rozwijać swoje pasje w strukturach WOT. Wymiana doświadczeń między grupami proobronnymi i Wojskami Obrony Terytorialnej jest bezcenna. To kolejny, wymierny przykład na skuteczność programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Młodzież jest naszą przyszłością. Wzorem do naśladowania jest również szer. Tomasz Jahnke. To kolejny, ósmy już uczeń klasy mundurowej Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, który przywdział wojskowy mundur w strukturach 8.K-PBOT. Grupy proobronne oraz klasy mundurowe dają doskonałe podstawy dla młodych ludzi, którzy marzą o zostaniu żołnierzem Rzeczypospolitej. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wręczył pamiątkowe ryngrafy 6 żołnierzom szkolenia podstawowego. Wśród nich byli również szer. Wiktoria Małecka i szer. Tomasz Jahnke, którzy m.in. swoją postawą, doświadczeniem, znajomością regulaminów oraz przygotowaniem pod względem fizycznym wyróżniali się na tle pozostałych żołnierzy szkolenia podstawowego.

Wśród żołnierzy, którzy przysięgali w sobotę, żołnierskiego rzemiosła uczyło się wspólnie rodzeństwo. Bracia Nasieniewscy, Fabian i Rafał pochodzą z Grudziądza. Nowy batalion, który został utworzony w koszarach przy ul. Jagiełły 11, daje im możliwość służby najbliżej domu. Ściśle wiążą służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej z chęcią niesienia pomocy lokalnej społeczności. Pandemia koronawirusa odcisnęła silne piętno na mieszkańcach Grudziądza i tutejszym szpitalu. Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej nieśli realną pomoc w ramach działań pod kryptonimem „Trwała Odporność” (początkowo „Odporna Wiosna”). Bracia w wieku 28 i 24 lat przeszli tzw. szesnastkę, czyli intensywne, 16-dniowe szkolenie podstawowe dla osób, które nie miały wcześniej styczności z wojskiem. Uroczysta przysięga wojskowa, którą złożyli w obecności najbliższych, była świętem dla całej rodziny. Po uroczystości spędzili czas razem z rodziną na pikniku militarnym pod patronatem programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Są realnym przykładem na skuteczność i potrzebę rozbudowy Sił Zbrojnych RP, dla której został stworzony ten program. Również dalsze rodziny biorą swoich bliskich za wzór i wstępują do WOT. W sobotę przysięgę wojskową złożył szer. Michał Sowiński. Jego kuzynostwo służące od dłuższego czasu w 8.K-PBOT, swoim przykładem zmotywowało kolejnego cywila do zostania Terytorialsem.
Przysięgę wojskową złożyło 80 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, w tym 28 kobiet oraz 52 mężczyzn. Wśród nich znajdują się m.in. geodeta, szwaczka, kierownik domu studenckiego, księgowa czy kierowca. Najczęściej występującym wykształceniem jest wyższe oraz średnie. 8.K-PBOT rośnie w siłę w dosłownym tego słowa znaczeniu, dzięki kolejnym sportowcom zawodowym oraz amatorom. Wyniki, jakimi mogą się pochwalić nowi, kujawsko-pomorscy Terytorialsi to m.in. Puchar Polski i wicemistrzostwo w znanej głównie ze Stanów Zjednoczonych grze zespołowej baseball. Brygada przyjęła w swoje struktury także żołnierzy z sukcesami w mistrzostwach Polski w kolarstwie torowym kobiet czy drugoligowego koszykarza.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak na przysiędze kujawsko-pomorskich Terytorialsów

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu