Uprzątnięcie śniegu i lodu z chodników to obowiązek zarządcy lub właściciela nieruchomości. Ci którzy tego nie zrobią muszą liczyć się z mandatem nawet do 500 zł

Kolejny dzień z rzędu pada śnieg. Prognozowane są dalsze opady białego puchu w kolejnych dniach. Przy tej okazji przypominamy zatem o podstawowych zasadach odśnieżania traktów dla pieszych.
Obowiązek uprzątnięcia śniegu lub lodu z chodników spoczywa na zarządcach bądź właścicielach nieruchomości. Tak wynika z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dotyczy to fragmentów chodnika położonych wzdłuż nieruchomości, bezpośrednio przy granicy z nią.
Takiego obowiązku nie ma już natomiast na chodniku, gdzie dopuszczony jest płatny postój albo parkowanie pojazdów. Tutaj, podobnie jak i w pasie drogowym, za stan utrzymania chodników odpowiadają służby miejskie, którym strażnicy miejscy przekazują informacje pochodzące od zgłoszeń mieszkańców.
Z kolei Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy-miasto Grudziądz, ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej Grudziądza, określa między innymi, w jaki sposób należy chodniki odśnieżać. Trzeba dokonywać tego w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pojazdów i pieszych, nie utrudniające spływu wody do kanalizacji deszczowej, a także, w miarę możliwości, w odległości co najmniej pół metra od pni drzew.
Ponadto, dopuszcza się pryzmowanie śniegu i lodu na krawędzi chodnika, lecz w taki sposób, aby nie utrudniać ruchu pieszych. W przypadku lodu i śniegu trudnego do usunięcia, wstępnie należy chodnik posypać piaskiem lub w uzasadnionych przypadkach mieszanką piasku z solą.
Za nieprzestrzeganie obowiązku odśnieżania chodnika grozi mandat karny w kwocie od 20 do 500 złotych. Funkcjonariusze grudziądzkiej Straży Miejskiej w pierwszej kolejności działają prewencyjnie, pouczając właściwie osoby bądź instytucje o tym obowiązku.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Uprzątnięcie śniegu i lodu z chodników to obowiązek zarządcy lub właściciela nieruchomości. Ci którzy tego nie zrobią muszą liczyć się z mandatem nawet do 500 zł

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu