„Z góry przepraszamy za uniedogodnienia związane z modernizacją torowiska”. Remont potrwa dwa lata i będzie prowadzony etapami

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski oficjalnie rozpoczął długo wyczekiwaną inwestycję związaną z modernizacją sieci tramwajowej oraz zakupem nowoczesnych pojazdów. Całkowita długość przebudowywanego torowiska wyniesie 7000 metrów. 
W konferencji otwierającej inwestycję przebudowy torowiska uczestniczyli prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Sylwia Łazarczyk, Dyrektor Wydziału Komunikacji Miejskiej Anna Majchrzak-Poniewierka, Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. Paweł Maniszewski, przedstawiciele firmy ZUE S.A. oraz przedstawiciel Nadzoru Inwestorskiego Jacek Jankowiak. 

Pierwsze prace modernizacyjne rozpoczęły się na osiedlu Rządz. Prace budowlane swym zakresem obejmą wymianę i przebudowę wszystkich słupów trakcyjnych oraz osprzęt sieci trakcyjnej. Pierwszy etap tego zadania zakłada przebudowę sieci od pętli na OM Rządz do pętli przy ul. Południowej. Na tym odcinku wymienionej zostanie ok. 3000 metrów nowej trakcji, a przebudowane zostaną aż trzy skrzyżowania – z ul. Południową, ul. Kruczkowskiego i ul. Rakowskiego. Przebudowane zostanie też torowisko tramwajowe, które zaprojektowano po śladzie już istniejącym. Wykonana zostanie przebudowa pętli tramwajowej wraz z budową dodatkowego toru odstawczego.
Pętlę zaprojektowano w taki sposób, by umożliwić późniejszą rozbudowę torowiska w kierunku południowym, do przyszłego osiedla mieszkaniowego. Wykonane zostaną też m.in. nowe przystanki autobusowe, które umożliwią obsługę pasażerską przez autobusy regionalne. Dzięki temu powstanie węzeł przesiadkowy łączący środki komunikacji regionalnej i miejskiej. Natomiast włączenie się autobusów do ruchu w ulicę Konstytucji 3 Maja odbywać się będzie poprzez dodatkowy pas ruchu. Zakres robót obejmować będzie również wykonanie jednego peronu autobusowego oraz 5 peronów tramwajowych, które okalać będzie ochronne ogrodzenie uniemożliwiające wtargnięcie na jezdnie. Prace będą kosztować ponad 58,6 milionów złotych. Wykonawcą jest grupa ZUE S.A.
– Termin realizacji pierwszego odcinka to październik tego roku. 15 marca przewidujemy rozpoczęcie kolejnych etapów, tj. od Alei 23 Stycznia do ulicy Marcinkowskiego z modernizacją ulicy Toruńskiej. Natomiast kolejny odcinek to torowisko od ulicy Laskowickiej do ulicy Wiejskiej z przebudową ulicy Chełmińskiej. Umowy z wykonawcami są już podpisane – mówił prezydent Grudziądza Maciej Glamowski. 

Pozostałe dwa zadania rozpoczną się jeszcze w tym kwartale. Prace obejmą modernizację torowiska od ul. Wiejskiej do DK 16 i polegać będą na przebudowie układu torowego, łącząc się bezpośrednio z zadaniem przebudowy torowiska od OM Rządz. Rozebrana zostanie istniejąca nawierzchnia torowiska tak, by wykonać jej nową konstrukcję. Powstanie nowa sieć trakcyjna, przebudowane zostaną perony oraz pojawi się nowe oświetlenie drogowe i chodniki. Całe zadanie będzie kosztować blisko 48,8 milionów złotych, a za jego wykonanie odpowiedzialna będzie Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A.
W skład zadania wchodzi też kompleksowa modernizacja ulicy Toruńskiej, która zyska zupełnie inny charakter. Roboty polegać będą na całkowitej rozbiórce istniejącej konstrukcji jezdni wraz z torowiskiem. Wykonana zostanie nowa konstrukcja jezdni, chodników oraz torów, która przystosowana będzie zarówno do poruszania się pieszych, samochodów jak i tramwajów. Prace obejmą przebudowę sieci trakcyjnej, podstacji zasilającej Al. 23 Stycznia, oświetlenia drogowego oraz przebudowę sieci podziemnych. Tą część zadania wykona Firma STARBAG S.A., które wyniesie około 22 mln złotych. Całkowita wartość inwestycji wyniesie około 144 mln złotych. Dofinansowanie ze środków unijnych to 95 mln złotych. 
– Dołączam się do apelu pana prezydenta i proszę mieszkańców o wyrozumiałość, gdyż inwestycja ta będzie uciążliwa, a jej realizacja będzie wiązała się z utrudnieniami, zarówno jeżeli chodzi o objazdy, jak i o komunikację miejską – mówiła Dyrektor ZDM Sylwia Łazarczyk.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

„Z góry przepraszamy za uniedogodnienia związane z modernizacją torowiska”. Remont potrwa dwa lata i będzie prowadzony etapami

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu