Liderka ruchu Polska 2050 w Grudziądzu Beata Gurbin ma „prezent” dla Olimpii na 100-lecie klubu: wstrzymać dofinansowanie 1,3 mln zł. Kibice wściekli. Radni wkrótce zdecydują

Nie jest radną a wywiera na radnych presję. Beata Gurbin dąży do upadku zawodowej drużyny piłkarskiej Olimpii. Liczy na poklask wśród grudziądzan, ale przeliczyła się.

Identyfikacja z GKS Olimpia w Grudziądzu jest widoczna na każdym kroku. FOT. MARYLA RZESZUT

Jak dalece trzeba nie znać się na sporcie, żeby wpaść na tak niedorzeczny pomysł i to w przededniu wielkiego jubileuszu Grudziądzkiego Klubu Sportowego Olimpia: 100-lecia istnienia.   

Beata Gurbin (liderka ruchu Polska 2050 w Grudziądzu) jest przeciwna dokapitalizowaniu spółki Olimpia Grudziądz SA przez miasto. Nawołuje radnych (sama radną nie jest) do „odważnych, radykalnych” kroków czyli tego, żeby radni nie głosowali za dokapitalizowaniem spółki Olimpia Grudziądz SA. Jej zdaniem zamiast na Olimpię, te pieniądze należy – tu szermuje ogólnym hasłem – wydać „na sport dzieci i młodzieży”. Czyli jest przeciw zawodowej drużynie piłkarskiej.

Nie sprawdziła, że grudziądzanie chcą mieć zawodową drużynę piłkarską

Swoje rewelacje ogłosiła podczas briefingu na tle płotu przed pustym stadionem GKS Olimpia. Ale dlaczego tak skromnie? Lepiej byłoby spotkać się twarzą w twarz np. z setkami członków fan clubu GKS-y, to i audytorium byłoby odpowiednio liczne, i sondaż opinii społecznej z pierwszej ręki. Mogłaby też iść na mecz i przez mikrofon przedstawić kibicom swoje ambitne plany. Przekonałaby się, że fanów Olimpii są w Grudziądzu tysiące i mają odmienne od niej zdanie. Każdy kibic, nawet gdy nie może iść na mecz, śledzi skrupulatnie wyniki drużyny biało-zielonych. Bo to jest ich klub, który wrósł w miasto. Identyfikacja z futbolem Olimpii jest wśród mieszkańców wielka. Podobnie jak z GKM-em.     

Tysiące kibiców Olimpii Grudziądz martwi zamęt, jaki trzy osoby (a zwłaszcza jedna) robią wokół zawodowej drużyny piłkarskiej, która rozpoczęła właśnie bardzo dobrze nowy sezon. Niepewność bytu na piłkarzy pozytywnie nie wpływa… FOT. MARYLA RZESZUT

Pani Gurbin wtórują radni Sojuszu Obywatelski Grudziądz, związani z Polską 2050: Aleksandra Drozdecka i Maciej Gburczyk.   

Mówią, że cel drużyny – awans do II ligi nie został osiągnięty i że prezes Tomasz Asensky zaciągnął pożyczki na 200 tys. zł. w spółkach miejskich.  Tylko że takie „zarzuty” można postawić co drugiemu klubowi  w kraju. Nie ma awansu? Czy radni przeanalizowali z trenerem i prezesem dlaczego tak się stało? Np. GKM miał awansować do najlepszej czwórki play off i walczyć o medale a zajął 7. miejsce. Tam też będzie nagonka, żeby nie dokapitalizować?

Prezes Olimpii zaciągnął pożyczki – a co miał robić? W okresie transferowym musi pilnie kompletować drużynę na nowy sezon, bo z rynku znikną zawodnicy, których warto pozyskać. No, ale radni o kredytach nie wiedzieli, jaka szkoda. To też świadczy o ich braku zainteresowania i bieżącej wiedzy o czołowych klubach w mieście. I pytanie retoryczne: czy działanie prezesa Olimpii odbiega od tego, jak zarządza się klubami w regionie i Polsce?   

Beata Gurbin przepowiada: – Jeśli teraz radni zagłosują za dokapitalizowaniem Olimpii, problem za rok wróci.

Problem nakręca sama pani Gurbin z dwojgiem radnych

Ameryki nie odkryła. Nic nadzwyczajnego, że co roku radni zajmują się tym, jak sfinansować kluby sportowe. I co roku to się udaje.

– Nie ma wyniku – narzeka dwoje radnych SOG związanych z Polską 2050. A jeszcze na niedawnej sesji Rady Miejskiej były peany i hymny pochwalne pod adresem piłkarzy Olimpii, jak to znakomicie grają w Pucharze Polski, nawet walczą z Lechem Poznań o finał i warto pozyskać Orlen jako sponsora Olimpii, skoro będzie budować w Grudziądzu elektrownię.            

Teraz chorągiewka powiewa w przeciwną stronę.  

Zamęt, jaki Beata Gurbin wywołuje wokół dokapitalizowania spółki GKS Olimpia Grudziądz, obliczyła zapewne na zyskanie poklasku wśród mieszkańców miasta. Wybory za pasem i trzeba się lansować. Tylko że na tym „koniku” daleko nie ujedzie.   

Rzeczywistość jest taka, że od wielu, wielu lat grudziądzanie chcą mieć dobry klub piłkarski. Olimpia nie gra w II lidze, jak wszyscy byśmy chcieli, bo takie są finansowe możliwości miasta. Olimpia ma także liczne grono sponsorów, którzy dokładają spore kwoty do budżetu klubu – właśnie na piłkę a nie inny sport, albo pomagają w różny sposób – organizacyjny, materialny. Klub piłkarski Olimpia to już znak rozpoznawczy Grudziądza. Dopracował się grona ludzi oddanych piłce nożnej, pracujących z sercem dla Olimpii. To też ważny kapitał. Po zabójczym okresie pandemii, gdy klub nie mógł sprzedawać biletów, co uderzyło w jego finanse, teraz próbuje się odbudować. Ale przychodzą jednostki z Polski 2050 i chcą klub dobić, blokując dokapitalizowanie przez miasto. Na pewno kibice zapamiętają ten ruch polityczny Polski 2050 i w wyborach odpowiednio zareagują.

Ten zamach na Olimpię nie powiedzie się. Beata Gurbin nie jest radną, a dwoje rajców – zwolenników Polski 2050 na razie robi dużo szumu, gdy inni zachowują dystans. Radnych Sojuszu Obywatelski Grudziądz jest w naszym miejskim Parlamencie siedmioro (na 23 radnych). Jednym z nich jest Łukasz Kowarowski, przewodniczący Rady Miejskiej. Podobnie jak szef klubu radnych SOG Grzegorz Miedzianowski doradza spokojne podejście do tematu i nie przesądzanie ani nie wywieranie presji kto jak ma głosować.

GKS Olimpia powstał w Grudziądzu 30 czerwca 1923 roku.  

Maryla Rzeszut

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Liderka ruchu Polska 2050 w Grudziądzu Beata Gurbin ma „prezent” dla Olimpii na 100-lecie klubu: wstrzymać dofinansowanie 1,3 mln zł. Kibice wściekli. Radni wkrótce zdecydują

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu