Kobieta w gaszeniu pożaru najodważniejsza. Gaśnicą proszkową zdławiła dziś ogień w „Wodociągach” (wideo, zdjęcia)

To był pożar na niby! Ćwiczenia okresowe z zakresu ewakuacji zakładu pracy w razie pożaru przeprowadzili grudziądzcy strażacy w „Wodociągach”. – Wypadły bardzo dobrze – ocenili.

Takie szkolenia powinni przejść pracownicy w zakładach pracy, bo często gaśnica jest, ale jako „dekoracja” i spełnienie warunków bhp. Gdy przyjdzie co do czego, ludzie nie bardzo wiedzą jak wkroczyć do akcji z gaśnicą…

A w „Wodociągach” załoga jest przeszkolona i wie jak się zachować. Jak było dziś na ćwiczeniach?

Po realnej symulacji powstania pożaru przeprowadzono ewakuację załogi i oddymienie budynku. Szkolenie strażacy prowadzili też na placu przed zakładem. Objaśniali, jak posłużyć się gaśnicą proszkową a następnie chętni z grona pracowników mogli sprawdzić, czy daliby radę szybko zareagować i gasić ogień. Jako pierwsza zgłosiła się kobieta, która założyła bluzę strażacką i podeszła do zapalonego ognia z gaśnicą, którą prawidłowo uruchomiła i ugasiła ogień. Przy asyście strażaka oczywiście. Później inni pracownicy też mogli spróbować jak posłużyć się gaśnicą.

Wszyscy pracownicy Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni w Grudziądzu podczas szkolenia zachowali się właściwie a gaśnicze zastępy pożarnicze działały sprawnie.

Strażacy podkreślali, żeby nie bać się reagować, gdy powstanie pożar. Tylko trzeba wiedzieć co robić i jak.

Pani, która „na pierwszy ogień” podeszła do gaszenia pożaru gaśnicą proszkową powiedziała po wykonaniu zadania: – Uważam, że każdy powinien spróbować, jak gasić ogień gaśnicą.

– Im szybciej się wkroczy, tym szybciej ogień można ugasić. Trzeba wiedzieć jak wykorzystać gaśnicę proszkową, stając po przeciwnej stronie wiatru, żeby płomienie i dym nie szły na gaszącego – objaśnia kapitan Maciej Zdun z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Grudziądzu. – Najpierw trzeba odwrócić gaśnicę do góry dnem, lekko wstrząsnąć i później użyć. Zadymienie zakładu wyglądało realnie, posłużyliśmy się dymem teatralnym. Mimo utrudnienia, że pojawił się on od strony drugiej klatki a nie głównej, ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie. I naprawdę, bardzo ważna jest pierwsza interakcja z ogniem. Dlatego takie szkolenia oswajają pracowników z gaśnicami i uczą, jak szybko i prawidłowo reagować na pojawienie się ognia. Nigdy wykład teoretyczny nie zastąpi takich ćwiczeń w praktyce. Teoria a praktyka to dwie różne rzeczy.

Zakłady pracy same występują do Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu o przeprowadzenie takich szkoleń. Strażacy współpracują z bhp-owcem firmy by taką akcję odpowiednio przygotować.

TEKST, FOT I WIDEO MARYLA RZESZUT

Strażacy przygotowują test gaszenia ognia.
Za chwilę w płaskim pojemniku pojawi się ogień, który ma ugasić chętny pracownik, po odbyciu szczegółowego szkolenia, jak działać z gaśnicą proszkową.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Kobieta w gaszeniu pożaru najodważniejsza. Gaśnicą proszkową zdławiła dziś ogień w „Wodociągach” (wideo, zdjęcia)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu