1 sierpnia o godz. 17.00 pod pomnikiem gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego w Grudziądzu – uroczystość z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski zaprasza mieszkańców na obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego we wtorek, 1 sierpnia.

Uroczystość związana z 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpocznie się w Grudziądzu o godzinie 17.00 pod pomnikiem gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego koło Bursy Szkół Średnich przy ul. gen. Józefa Hallera.

Powstanie Warszawskie jest bardzo ważne nie tylko dla mieszkańców stolicy, ale całej Polski. Godzina „W” oznacza, że syreny rozlegną się w Warszawie i wielu miastach i miejscowościach całego kraju. Będą emitowały sygnał ciągły przez minutę. Zatrzymajmy się wtedy na tę symboliczną minutę, żeby wspomnieć i uczcić powstańców.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku na rozkaz dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Powstańcy pragnęli wyzwolić  Warszawę spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego chciały wystąpić jako legalna a przy tym jedyna władza niepodległej Polski wobec utworzonego w Lublinie i zależnego od Stalina Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.

Powstanie upadło po 63 dniach heroicznej walki, 3 października 1944 r. W zaciętych walkach  śmierć poniosło od 16 tysięcy do 18 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej i od 150 tysięcy do 180 tysięcy cywilów.

Po kapitulacji Powstania Warszawa została przez Niemców doszczętnie zniszczona. Niemcy wypełnili rozkaz swojego wodza, Adolfa Hitlera, który już od samego początku działań powstańczych domagał się zrównania z ziemią stolicy Polski i stworzenia w ten sposób zastraszającego przykładu dla całej Europy.

(Marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

1 sierpnia o godz. 17.00 pod pomnikiem gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego w Grudziądzu – uroczystość z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu