Wirtualna strzelnica nowej generacji powstanie w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Grudziądzu. W tej szkole działają klasy mundurowe. Ministerstwo Obrony Narodowej wytypowało listę szkół, w których powstaną wirtualne strzelnice.
– Z dumą i radością mogę ogłosić, że na liście MON znalazło się nasze III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, w którym funkcjonują klasy mundurowe. Kwota dotacji ministerialnej to 155 tysięcy złotych. Z budżetu samorządowego na ten cel przeznaczamy nieco ponad 38 tysięcy złotych – informuje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – To bardzo atrakcyjna, oparta na nowych technologiach formuła nabywania i doskonalenia strzeleckich umiejętności. Uczniowie nauczą się: manualnej obsługi broni, celowania z wykorzystaniem celowników mechanicznych, prowadzenia celnego ognia z różnych postaw i odległości do obiektów ruchomych.
Z tej strzelnicy korzystać będą mogli nie tylko uczniowie III LO, ale również młodzież z innych szkół ponadpodstawowych, a także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Wymogi strzelnic wirtualnych: muszą być one tak skonstruowane, żeby można było w nich strzelać z użyciem bezprzewodowych, laserowych symulatorów (replik), co najmniej 4 karabinków i pistoletów. Każdy z nich musi być wyposażony w funkcję wyzwalania strzału oraz działanie różnych mechanizmów broni np. imitację odgłosu i zjawiska odrzutu. Strzelnica powinna mieć odpowiednią ilość stanowisk tak, aby jednocześnie mogły z niego korzystać 4 osoby. Cały system ma umożliwić strzelanie statyczne i dynamiczne na różne odległości i o różnym stopniu zaawansowania np. tzw. strzelanie na celność i skupienie.
MON przewiduje też, że zestawy zadań strzelniczych będą uzupełniane o scenariusze różnych warunków atmosferycznych jak śnieg, deszcz, mgła, także oświetlenia (sztuczne, naturalne) oraz efekty specjalne jak dym, ogień, dźwięki z zewnątrz.
(marz)