155 tys. zł. z Ministerstwa Obrony Narodowej na wirtualną strzelnicę w III LO w Grudziądzu

Wirtualna strzelnica nowej generacji powstanie w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Grudziądzu. W tej szkole  działają klasy mundurowe.  Ministerstwo Obrony Narodowej wytypowało listę szkół, w których powstaną wirtualne strzelnice.

– Z dumą i radością mogę ogłosić, że na liście MON znalazło się nasze III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, w którym funkcjonują klasy mundurowe. Kwota dotacji ministerialnej to 155 tysięcy złotych. Z budżetu samorządowego na ten cel przeznaczamy nieco ponad 38 tysięcy złotych – informuje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.  – To bardzo atrakcyjna, oparta na nowych technologiach formuła nabywania i doskonalenia strzeleckich umiejętności. Uczniowie nauczą się: manualnej obsługi broni, celowania z wykorzystaniem celowników mechanicznych, prowadzenia celnego ognia z różnych postaw i odległości do obiektów ruchomych.

Z tej strzelnicy korzystać będą mogli nie tylko uczniowie III LO, ale również młodzież z innych szkół ponadpodstawowych, a także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wymogi strzelnic wirtualnych: muszą być one tak skonstruowane, żeby można było w nich strzelać z użyciem bezprzewodowych, laserowych symulatorów (replik), co najmniej 4 karabinków i pistoletów. Każdy z nich musi być wyposażony w funkcję wyzwalania strzału oraz działanie różnych mechanizmów broni np. imitację odgłosu i zjawiska odrzutu. Strzelnica powinna mieć odpowiednią ilość stanowisk tak, aby jednocześnie mogły z niego korzystać 4 osoby. Cały system ma umożliwić strzelanie statyczne i dynamiczne na różne odległości i o różnym stopniu zaawansowania np. tzw. strzelanie na celność i skupienie.

MON przewiduje też, że zestawy zadań strzelniczych będą uzupełniane o scenariusze różnych warunków atmosferycznych jak śnieg, deszcz, mgła, także oświetlenia (sztuczne, naturalne) oraz efekty specjalne jak dym, ogień, dźwięki z zewnątrz.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

155 tys. zł. z Ministerstwa Obrony Narodowej na wirtualną strzelnicę w III LO w Grudziądzu

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu