Ujrzymy absurdalny świat w wizji Orwella: „Rok 1984 – Rockowy Teatr” z Łodzi już 16 marca! Świetna gra aktorów. Muzyka na żywo. Otwarcie Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej

Spektakl Fundacji Dom Muzyki – Łódź publiczność obejrzy w sobotę wieczorem. Nastąpi oficjalna, uroczysta inauguracja festiwalu „W oparach absurdu”.  

Powieść George’a Orwella opisuje świat w roku 1984. Jest podzielony na trzy mocarstwa nieustannie ze sobą walczące, w których władza całkowicie podporządkowuje sobie obywateli i nieustannie kontroluje każdy ich ruch, słowo a nawet myśl.

„Rok 1984 – Rockowy Teatr” inspirowany tekstem G. Orwella to spektakl łączący zaskakujące środki artystycznego wyrazu. Twórcy sztuki – bracia Pachulscy dali się już poznać m.in. z brawurowo wykonanego „Mistrza i Małgorzaty” jako wirtuozi najwyższej jakości gry aktorskiej z towarzyszeniem muzyki na żywo. Rok 1984 to jedna z książek  najlepiej opisujących totalitaryzm w historii. Czy wiele analogii znajdziemy w roku 2024…

Wizja świata Orwella ziszcza się na naszych oczach. To wizja antycywilizacji lub, jak kto woli, cywilizacji śmierci. Pisarz ostrzegał przed jej realizacją. Jakich form i pojęć używają bracia Pachulscy, żeby pokazać ten świat na teatralnej scenie, żeby zadać pytania:
* Czy żyjemy w totalitaryzmie opartym na Orwellowskim angsocu?
* Czym jest angsoc oparty na dwójmyśleniu, nowomowie i zmienności przeszłości?
* Kto i w jakim celu go stworzył?
* Czy wolność, prawda, godność i piękno – podstawy człowieczeństwa – to przeszłość,
która na naszych oczach ulega zatarciu i unicestwieniu?
* Czy istnieje jakakolwiek nadzieja na ocalenie wartości, które stanowią o istocie naszego
człowieczeństwa?
* Czy człowiek w uścisku totalitarnej bestii zdolny jest do walki o własną wolność,
godność i pamięć, czy jest bezpowrotnie stracony?

Przypomnijmy DEKLARACJĘ NIEPODLEGŁOŚCI: „Uważamy za niezbite i oczywiste prawdy, że ludzie stworzeni zostali równymi sobie, że Stwórca udzielił im pewnych praw niezbywalnych, w rzędzie których na pierwszym miejscu postawić należy prawo do życia, do wolności i do poszukiwania szczęścia, że w celu zapewnienia sobie tych praw ludzie ustanowili między sobą rządy, których władza wypływa z woli rządzonych, że ilekroć jakakolwiek forma rządu sprzeciwia się celowi, w jakim była ustanowiona, naród ma prawo zmienić ją lub znieść zupełnie, i ustanowić rząd nowy.”

„Rok 1984 – Rockowy Teatr”  na scenie teatru w Grudziądzu już w sobotę! Tekst: Robert Sakowski. Zdjęcia: Ukryte w kadrze. Obsada muzyczna: Piotr Pachulski, Robert Szymański, Daniel Frontczak, Adam Marszałkowski, Przemysław Wyrwas, Qbek Weigel.
Obsada aktorska: Radosław Osypiuk, Łukasz Bzura, Halszka Lehman, Iwona Dróżdż, Mariusz Saniternik, Konrad Michalak, Adam Mortas.

Początek spektaklu w grudziądzkim teatrze 16 marca (sobota) o godz. 19.00. Bilety w cenie 70 i 80 zł, karnet 420 zł.

(marz)

FOT. CK TEATR W GRUDZIĄDZU

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Ujrzymy absurdalny świat w wizji Orwella: „Rok 1984 – Rockowy Teatr” z Łodzi już 16 marca! Świetna gra aktorów. Muzyka na żywo. Otwarcie Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu