Aktorka i piosenkarka Ewa Błaszczyk laureatką przyznawanej w Grudziądzu ogólnopolskiej Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba

Kapituła tej Nagrody doceniła wysiłki Ewy Błaszczyk w stworzeniu klinik, w których wybudza się pacjentów będących w śpiączce. – Zwróciła uwagę nas wszystkich na wartość każdego życia ludzkiego. To wpisuje się bardzo w wartości chrześcijańskie – podkreślił ks. kanonik Dariusz Kunicki.

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski: – Nagroda przyznawana jest osobom, które swoją postawą i działalnością dają świadectwo wierności wartościom chrześcijańskim i humanistycznym.

Inspiracją do utworzenia kliniki dla pacjentów będących w śpiączce był osobisty dramat Ewy Błaszczyk. Przed 22 laty jedna z córek – Ola Janczarska –  zakrztusiła się połykając tabletkę. Spowodowało to obrzęk mózgu i śpiączkę.  Ewa Błaszczyk postanowiła walczyć nie tylko dla swojej córki, ale też innych pacjentów o warunki i szanse na wybudzenie. Założyła fundację „Akogo?” i skupiła wokół siebie ludzi, którzy ją wsparli w tworzeniu kliniki. Ewa Błaszczyk działa w fundacji do dziś, rozwijając sieć klinik.

Dziś (30 grudnia) w Refektarzu Ratusza w Grudziądzu ogłoszono, komu przyznana została Nagroda im. ks. prof. J. Pasierba. – Wspaniale, że Grudziądz przyznaje tę piękną, ogólnopolską nagrodę – mówił prezydent Maciej Glamowski. – Kolejny laureat za 2022 rok zostanie wkrótce w naszym mieście uhonorowany. Nagroda przyznawana jest osobom, które swoją postawą i działalnością dają świadectwo wierności wartościom chrześcijańskim i humanistycznym.

Wręczenie nagrody Ewie Błaszczyk nastąpi 27 stycznia w grudziądzkim teatrze. Początek gali o godz. 19.00. Wstęp na wejściówki dostępne w teatrze od nowego roku.

Ksiądz kanonik Dariusz Kunicki podkreślił, że Ewa Błaszczyk to nie tylko aktorka i piosenkarka. – To człowiek, który w ostatnich latach zwrócił uwagę nas wszystkich na wartość każdego życia ludzkiego – podkreślił ks. Dariusz Kunicki. – I to doskonale wpisuje się w postać patrona Nagrody – ks. Pasierba, który był wybitnym teologiem, ale też humanistą, historykiem sztuki, pisarzem i poetą. Był skoncentrowany na życiu człowieka, co wpisuje się bardzo w wartości chrześcijańskie.

Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu Wojciech Cetkowski przybliżył postać Ewy Błaszczyk z uzasadnieniem przyznania jej właśnie Nagrody im. ks. prof. J. Pasierba.

Dokonania Ewy Błaszczyk przedstawia członek Kapituły – Wojciech Cetkowski, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu.

– Nagroda im. ks. prof. J. Pasierba została przyznana Ewie Błaszczyk, gdyż ze swojego cierpienia wyprowadziła dobro i wsparcie dla innych ludzi –  podkreślił  Szymon Gurbin, wiceprezydent Grudziądza, członek Kapituły tej nagrody. – To bardzo chrześcijańskie.

Zaangażowana w działalność charytatywną i społeczną Ewa Błaszczyk otrzymała w grudniu 2022 roku Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. I wciąż nie ustaje w działaniu. Urzeczywistnia się właśnie nowa inwestycja zainicjowana przez fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?”. – Zakończyła się budowa kliniki „Budzik” dla dorosłych przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie – poinformowała szefowa fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk. Planuje się, że klinika „Budzik” przyjmie dorosłych pacjentów w marcu 2023 r.

Budowę nowej kliniki sfinansował Fundusz Sprawiedliwości, będący w gestii Ministerstwa Sprawiedliwości. A w klinice dziecięcej „Budzik” wybudziło się właśnie setne dziecko…

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Aktorka i piosenkarka Ewa Błaszczyk laureatką przyznawanej w Grudziądzu ogólnopolskiej Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu