Apel do premiera RP, aby złożył dokumenty o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Grudziądz czeka na te miliony!

Radni Koalicji Obywatelskiej w Grudziądzu doprowadzili do przyjęcia uchwały w sprawie apelu do premiera RP, aby pilnie złożył w Komisji Europejskiej dokumenty niezbędne do wypłaty pieniędzy unijnych na Krajowy Plan Odbudowy.

Radni KO (od lewej): Krzysztof Misiewicz, Piotr Jezierski, Tomasz Smolarek, Mariusz Żebrowski, Krzysztof Pokora i Paweł Napolski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu.

– Trzeba także na szczeblu lokalnym nagłaśniać problem i naciskać na premiera RP, by te dokumenty wreszcie do Komisji Europejskiej złożył – tłumaczą radni KO. – W innych miastach podobne apele już przyjęto.

Radni zorganizowali briefing dla dziennikarzy, by po raz kolejny przypomnieć, że z powodu braku pieniędzy z KPO Grudziądzowi brakuje bardzo dużych środków finansowych. Czas płynie i nie są realizowane pilne inwestycje w mieście.  

– Po co organizujecie briefing, skoro taki apel i tak nic nie da? – padło pytanie ze strony dziennikarzy.  

– Trzeba przypominać mieszkańcom skąd mamy pieniądze w budżecie samorządowym, co to jest KPO i dlaczego wciąż nie mamy z tego źródła pieniędzy – twierdzi Tomasz Smolarek, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. – Będziemy o tym mówić i uświadamiać mieszkańcom dlaczego w budżecie miejskim wciąż nie ma bardzo dużych pieniędzy, które były zaplanowane na ochronę zdrowia, edukację, cyfryzację, drogi i inne pilne zadania. Nie wszyscy grudziądzanie wiedzą, skąd wpływają pieniądze do budżetu samorządowego. Przypominamy więc, że Krajowy Plan Odbudowy przewiduje dla Polski 160 miliardów zł., z czego blisko 110 miliardów zł. to są dotacje. Z tej puli do kasy Grudziądza miały wpłynąć pilnie potrzebne, duże kwoty, ale ich nie ma, gdyż premier RP nie złożył odpowiednich dokumentów o te środki – tłumaczył Tomasz Smolarek, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. – Zamierzamy to nagłaśniać i naciskać na złożenie dokumentów warunkujących wypłatę pieniędzy z KPO.

Ile Grudziądz powinien otrzymać z Krajowego Planu Odbudowy?

Z tej puli pieniędzy planowana jest cyfryzacja grudziądzkich szkół za 8 milionów zł., restrukturyzacja grudziądzkiego szpitala za 225 miliony zł.,  rozbudowa trasy średnicowej za 82,5 miliona zł., likwidacja nieekologicznych źródeł ogrzewania za 47,5 miliona zł. Także z KPO miały popłynąć środki finansowe: 99,2 miliona zł. na poprawę usług zdrowotnych, rozwój energetyki odnawialnej za 8,3 miliona zł oraz wsparcie przedsiębiorstw w ramach funduszu rozwoju firm za 25 milionów zł.      

Grudziądzcy radni Koalicji Obywatelskiej doprowadzili do ujęcia projektu uchwały w tej sprawie w programie sesji Rady Miejskiej.

Nie wszyscy radni wykazali aplauz. Andrzej Wiśniewski (Prawo i Sprawiedliwość) zarzucił inicjatorom uchwały skrajną hipokryzję. Powiedział, że to właśnie „lewactwo” w Brukseli pluje na Polskę i  zabiega o to, aby pieniędzy Polsce nie wypłacać. Uważa on, że pieniędzy z KPO nie ma właśnie z powodu atakowania Polski w Brukseli przez parlamentarzystów obecnej krajowej opozycji.

Na to Łukasz Kowarowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu odpowiedział, że poczuł się urażony pogardliwym określeniem „lewactwo” i prosi aby takich słów podczas obrad nie używać. – Nie tylko ze względu na mnie i innych radnych ale i mieszkańców Grudziądza o poglądach lewicowych, którzy może akurat przechodzą ulicą Groblową czy inną – tłumaczył. – Ja nikogo na sesji nie obrażam i proszę o to samo.

Radny Andrzej Wiśniewski uznał, że Łukasz Kowarowski jest uczciwym działaczem lewicy w mieście i nie chciał go deprecjonować.

Dość ostra dyskusja trwała dłużej, ostatecznie uchwałę w sprawie apelu do premiera RP o złożenie w Komisji Europejskiej dokumentów o środki z KPO przyjęto 11 głosami za, 1 radny się wstrzymał a 6 było przeciw. Na sali obrad było 18 radnych.

Uchwała ta zobowiązuje prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego do przekazania tego dokumentu prezesowi Rady Ministrów, wojewodzie kujawsko-pomorskiemu, posłom i senatorom do Sejmu RP z okręgów wyborczych naszego regionu.

Tekst i fot. Maryla Rzeszut       

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Apel do premiera RP, aby złożył dokumenty o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Grudziądz czeka na te miliony!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu