Konkurs już po raz ósmy zorganizowało Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu. Pomysłodawcą konkursu artystycznego i kuratorem ekspozycji jest Marek Fijałkowski, grudziądzki malarz i pedagog. Wspiera go Arkadiusz Elszkowski, dyrektor OPP.
Co roku na ten konkurs nadsyłane są do Grudziądza tysiące prac z całego kraju. W tej edycji nadesłano 1871 autoportretów z 253 szkół i placówek edukacyjnych z różnych krańców Polski. Nagrodzono i wyróżniono 28. Warto obejrzeć tę wystawę i przekonać się osobiście jak widzą sami siebie autorzy najlepszych autoportretów.
Patronat honorowy nad ekspozycją objął Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
W dzisiejszym otwarciu wystawy plenerowej na Rynku uczestniczyła Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza. – Zwróciłam uwagę na bardzo wysoki poziom artystyczny prezentowanych prac. To nie tylko namacalny dowód imponujących umiejętności, ale również świadectwo niepospolitej wrażliwości młodych twórców – komentowała wyeksponowane w centrum Grudziądza prace. – Bardzo dziękuję za cenną inicjatywę wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia konkursu i przygotowania pięknej wystawy.
Jak jest idea konkursu organizowanego przez OPP w Grudziądzu?
Celem jest stworzenie autoportretu i opowiedzenie o sobie w dowolnej technice plastycznej. Autorzy prac sięgają po różne techniki. Są obrazy olejne, pastele, grafiki komputerowe, collage, grafiki warsztatowe a także formy przestrzenne jak rzeźby, instalacje czy asamblaż. Konkurs kierowany jest do dzieci, młodzieży, a także do kształcących się osób dorosłych. Uczestnicy mają od 5 do 26 lat. Prace oceniane są w 4 kategoriach wiekowych.
Autorzy autoportretów odsłaniają w tych pracach swoją osobowość. Nie jest to łatwe ani proste, wymaga odwagi i szczerego podejścia do tematu. Mówią swojemu otoczeniu, jacy są naprawdę.
W komisji konkursowej pracuje środowisko uznanych grudziądzkie artystów i twórców w dziedzinie malarstwa, rzeźby, fotografii, architektury, architektury krajobrazu.
(marz)