Trwają uzgodnienia z Zarządem Dróg Miejskich w sprawie nowych ulic i modernizacji już istniejących w rejonie budowy elektrowni. Rozpoczęło się wzmocnienie odcinka ul. Skowronkowej, po której przebiegać będą transporty na teren elektrowni.
Elektrownia będzie mieć zamknięty system obiegu i czerpać będzie wodę z Wisły tylko w koniecznym minimum. Ujęcie wody wykona Budimex SA.
Spółka CCGT Grudziądz (należąca do Energi z Grupy ORLEN) ruszyła z pracami związanymi z budową ujęcia i magistrali przesyłowej wody. Wykonana zostanie pompownia wody z Wisły i rurociągi techniczne między rzeką a elektrownią. Powstaną też systemy pomocnicze, w tym zasilania, sterowania i automatyki. Wykonawca zajmie się też pracami w korycie rzeki: odbudową ostrogi, wzmocnieniem brzegu i pogłębieniem dna Wisły w rejonie ujęcia.
– Budowa przebiega planowo –informuje Marcin Małek, prezes zarządu CCGT Grudziądz. – Ujęcie wody i powstanie magistrali wodnej to kolejny kluczowy etap realizacji elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. Równocześnie kontynuowana jest produkcja kluczowych maszyn i urządzeń bloku oraz konstrukcja obiektów na placu budowy. Wszystkie zaangażowane w projekt strony podchodzą do sprawy profesjonalnie i z determinacją. Prace postępują bezpiecznie dla ludzi i środowiska.
Grudziądz zyska nowe drogi a istniejące w rejonie budowy zostaną poprawione
Spółka CCGT Grudziądz wraz z władzami miasta przeprowadzi inwestycje drogowe. Podpisana jest w tej sprawie z Urzędem Miejskim umowa drogowa. Część rurociągów znajdzie się w sąsiedztwie planowanych pasów drogowych, w których wybudowane zostaną drogi publiczne (po powstaniu magistrali rurociągowych).
Uzgodnienia z Zarządem Dróg Miejskich w Grudziądzu są zaawansowane. Powstaje szczegółowy harmonogram inwestycji drogowych i warunków współpracy. Spółka wniesie swój wkład finansowy do planowanych inwestycji drogowych. Dzięki budowie nowoczesnej elektrowni powstaną więc nowe drogi a część już istniejących w rejonie budowy zostanie zmodernizowana.
Pierwszy etap palowania zakończony. Gotowe jest zaplecze biurowe dla pracowników budowy
Zaawansowane są prace budowlane na terenie głównym elektrowni. Zakończył się pierwszy etap palowania części z obiektów głównych (budynku maszynowni, w którym umiejscowiony będzie turbozespół gazowo-parowy, oraz budynku kotła odzysknicowego HRSG). Przygotowywane jest wykonanie płyt fundamentowych.
Już powstało zaplecze biurowe dla pracowników budowy oraz główna cześć placów składowych, dróg transportowych i parkingów.
Nowoczesny blok dla bezpieczeństwa energetycznego
Blok energetyczny CCGT Grudziądz będzie jedną z najnowocześniejszych elektrowni gazowo-parowych w swojej klasie. Dzięki wysokiej sprawności, niskim wskaźnikom emisji i wysokiej elastyczności pracy zapewni stabilizację polskiemu systemowi elektroenergetycznemu. Będzie też wsparciem dla rozwijanych przez inne spółki Grupy ORLEN źródeł odnawialnych.
Elektrownia w Grudziądzu jest też ważna z punktu widzenia polskiego Operatora Sieci Przesyłowych – Polskich Sieci Elektroenergetycznych. W grudniu 2021 roku spółka CCGT Grudziądz zawarła z PSE 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem świadczenia usługi mocowej w 2026. W czasie umowy kontraktującej łącznie 518 MW spółka liczy na przychód co najmniej 3,52 mld zł.