Bułeczki, kafelki, tulipany, obrazy, moda… „Dni Kultury Niderlandzkiej” już 21 i 22 października w Muzeum Handlu Wiślanego FLIS w Grudziądzu

Wypiek tradycyjnych bułeczek Krentenbol, tworzenie holenderskich kafelków – fliz oraz sztucznych tulipanów i ciekawe wykłady (m.in. o dawnej modzie) przygotowało dla swoich gości muzeum przy ul. Spichrzowej 33-35.

Wstęp jest wolny, ale warsztaty są na zapisy. Warto sprawdzić, czy na wszystkie jest już komplet chętnych. Tel. 56-46 59 063 wew. 62

PROGRAM „Dni Kultury Niderlandzkiej”  w Muzeum Handlu Wiślanego FLIS w Grudziądzu:

SOBOTA, 21 października

Godz. 12.00 –  Słodkie drugie śniadanie po holendersku. Warsztaty wypieku tradycyjnych bułeczek Krentenbol

„Życie to nie jest bułeczka z rodzynkami” mówi holenderskie przysłowie, a jednak! Na warsztatach pokażemy, jak przygotować te bułeczki w rodzynkowe kropki! Krentenbol – tradycyjny, holenderski wypiek zalecają dietetycy z powodu walorów odżywczych. Na warsztaty z pokazem przygotowania ciasta i degustacją Muzeum zaprasza 21 października w południe. Na warsztaty obowiązują zapisy (25 miejsc). Wstęp bezpłatny.

Godz. 13.30 – „Kryza, czepiec  i koronka”. Niderlandzkie ubiory mieszczańskie w XVII wieku. Wykład Patryka Krygiera.

Miasta i handel zbudowały potęgę Niderlandów. Szczyt rozkwitu przyniósł wiek XVII zwany Złotym Wiekiem lub Wiekiem Rembrandta. Wtedy powstały wielkie dzieła niderlandzkiej sztuki. Patryk Krygier przedstawi ubiory znane z obrazów. Portrety kobiece i męskie to  bogate źródło informacji o ówczesnej modzie. Czym była kryza i czepiec, jaki wpływ na niderlandzki ubiór miała moda hiszpańska, francuska i włoska? O tym w sobotę. Tot snel!, Do zobaczenia! Wstęp wolny.

NIEDZIELA, 22 października  

Godz. 10.30 „Pomaluj świat na biało-niebiesko”. Warsztaty plastyczne z tworzenia holenderskich fliz

Moda na chińską biało-niebieską porcelanę opanowała XVII-wieczną Europę. Chińczycy strzegli swojej metody wytwarzania porcelany. Mieszkańcy Niderlandów znaleźli jednak sposób i miasto Delft stało się stolicą malowanego niebieskimi wzorami fajansu a całe Niderlandy zagłębiem produkującym płytki (flizy) zdobiące ściany bogatych domów. Setki tysięcy sztuk wzorzystych płytek przybywało też do portów w Gdańsku i Elblągu. Stały się ozdobą okolicznych domów i pałaców. Prawie wszystkie flizy z północnej Polski zniknęły bezpowrotnie. Odbędą się warsztaty z malowania fliz według dawnych wzorów z Niderlandów.  Warsztaty dla uczestników powyżej 8 roku życia, na zapisy. (25 miejsc), Wstęp bezpłatny.

Godz. 13.00Sztuka zza morza. Przykłady manieryzmu niderlandzkiego w Polsce Północnej. Wykład Pawła Urbanowskiego

Na szlakach handlowych przemieszczały się dzieła sztuki, idee, wzorce. XVI i XVII wiek to czas ożywionych kontaktów Północnej Polski z Niderlandami i migracji grup społeczności znad morza Północnego do Rzeczpospolitej. Przenikały się trendy rzeźbiarskie i architektoniczne.  Wstęp wolny.

Godz. 14.30 – Kolorowe tulipany. Kwiatowe rękodzieła.

Tulipany przybyły do Niderlandów z Bliskiego Wschodu i stały się symbolem tego kraju. Ich cebulki były cenne jak złoto. Wzbogacały kupców w czasie tzw. tulipanowej gorączki. Na warsztatach poznamy historię tulipana. Wykonamy też własne tulipany, które mogą ozdobić domy.  

Warsztaty dla uczestników powyżej 8 r. ż. Na zapisy (25 miejsc), Wstęp bezpłatny.

(Marz)

FOT. MUZEUM HANDLU WIŚLANEGO FLIS

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Bułeczki, kafelki, tulipany, obrazy, moda… „Dni Kultury Niderlandzkiej” już 21 i 22 października w Muzeum Handlu Wiślanego FLIS w Grudziądzu

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu