Wypiek tradycyjnych bułeczek Krentenbol, tworzenie holenderskich kafelków – fliz oraz sztucznych tulipanów i ciekawe wykłady (m.in. o dawnej modzie) przygotowało dla swoich gości muzeum przy ul. Spichrzowej 33-35.
Wstęp jest wolny, ale warsztaty są na zapisy. Warto sprawdzić, czy na wszystkie jest już komplet chętnych. Tel. 56-46 59 063 wew. 62
PROGRAM „Dni Kultury Niderlandzkiej” w Muzeum Handlu Wiślanego FLIS w Grudziądzu:
SOBOTA, 21 października
Godz. 12.00 – Słodkie drugie śniadanie po holendersku. Warsztaty wypieku tradycyjnych bułeczek Krentenbol
„Życie to nie jest bułeczka z rodzynkami” mówi holenderskie przysłowie, a jednak! Na warsztatach pokażemy, jak przygotować te bułeczki w rodzynkowe kropki! Krentenbol – tradycyjny, holenderski wypiek zalecają dietetycy z powodu walorów odżywczych. Na warsztaty z pokazem przygotowania ciasta i degustacją Muzeum zaprasza 21 października w południe. Na warsztaty obowiązują zapisy (25 miejsc). Wstęp bezpłatny.
Godz. 13.30 – „Kryza, czepiec i koronka”. Niderlandzkie ubiory mieszczańskie w XVII wieku. Wykład Patryka Krygiera.
Miasta i handel zbudowały potęgę Niderlandów. Szczyt rozkwitu przyniósł wiek XVII zwany Złotym Wiekiem lub Wiekiem Rembrandta. Wtedy powstały wielkie dzieła niderlandzkiej sztuki. Patryk Krygier przedstawi ubiory znane z obrazów. Portrety kobiece i męskie to bogate źródło informacji o ówczesnej modzie. Czym była kryza i czepiec, jaki wpływ na niderlandzki ubiór miała moda hiszpańska, francuska i włoska? O tym w sobotę. Tot snel!, Do zobaczenia! Wstęp wolny.
NIEDZIELA, 22 października
Godz. 10.30 „Pomaluj świat na biało-niebiesko”. Warsztaty plastyczne z tworzenia holenderskich fliz
Moda na chińską biało-niebieską porcelanę opanowała XVII-wieczną Europę. Chińczycy strzegli swojej metody wytwarzania porcelany. Mieszkańcy Niderlandów znaleźli jednak sposób i miasto Delft stało się stolicą malowanego niebieskimi wzorami fajansu a całe Niderlandy zagłębiem produkującym płytki (flizy) zdobiące ściany bogatych domów. Setki tysięcy sztuk wzorzystych płytek przybywało też do portów w Gdańsku i Elblągu. Stały się ozdobą okolicznych domów i pałaców. Prawie wszystkie flizy z północnej Polski zniknęły bezpowrotnie. Odbędą się warsztaty z malowania fliz według dawnych wzorów z Niderlandów. Warsztaty dla uczestników powyżej 8 roku życia, na zapisy. (25 miejsc), Wstęp bezpłatny.
Godz. 13.00 – Sztuka zza morza. Przykłady manieryzmu niderlandzkiego w Polsce Północnej. Wykład Pawła Urbanowskiego
Na szlakach handlowych przemieszczały się dzieła sztuki, idee, wzorce. XVI i XVII wiek to czas ożywionych kontaktów Północnej Polski z Niderlandami i migracji grup społeczności znad morza Północnego do Rzeczpospolitej. Przenikały się trendy rzeźbiarskie i architektoniczne. Wstęp wolny.
Godz. 14.30 – Kolorowe tulipany. Kwiatowe rękodzieła.
Tulipany przybyły do Niderlandów z Bliskiego Wschodu i stały się symbolem tego kraju. Ich cebulki były cenne jak złoto. Wzbogacały kupców w czasie tzw. tulipanowej gorączki. Na warsztatach poznamy historię tulipana. Wykonamy też własne tulipany, które mogą ozdobić domy.
Warsztaty dla uczestników powyżej 8 r. ż. Na zapisy (25 miejsc), Wstęp bezpłatny.
(Marz)
FOT. MUZEUM HANDLU WIŚLANEGO FLIS