Ciekawe artykuły o mieście, słynnych mieszkańcach, wydarzeniach i zapomnianych obiektach. Nowy Kalendarz Grudziądzki już 23 listopada

Kalendarz Grudziądzki 2023 będzie promować (po dwóch latach przerwy covidowej) Grudziądzkie Towarzystwo Kultury. Będzie można go kupić 23 listopada podczas prezentacji wydawnictwa w klubie Akcent. Wystąpią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. S. Moniuszki.

Pod kierunkiem redaktora naczelnego Ryszarda Bynera powstał najnowszy, 27. tom Kalendarza Grudziądzkiego. Znajdziemy w nim ciekawe artykuły m.in. o poszukiwaniu skrzyń z bezcennymi skarbami, zabytkami  z grudziądzkiego Muzeum. – Kalendarze Grudziądzkie w dwóch latach „covidowych” wydawaliśmy, jednak nie mogliśmy organizować ich promocji – wyjaśnia Ryszard Byner. – Tym chętniej zapraszamy do klubu Akcent na prezentację najnowszego, na 2023 rok.

Gdzie są cenne zabytki z grudziądzkiego Muzeum zapakowane do skrzyń w 1944 roku?

W czasie II wojny światowej Muzeum w Grudziądzu utraciło aż dwie trzecie zbiorów! Nie ma na razie odpowiedzi na pytanie, czy skrzynie z zabytkami, dla których w 1944 roku przygotowano na Cytadeli specjalne pomieszczenie,  rzeczywiście przewiezione zostały do Gdańska, skąd miały być przetransportowane na Zachód? Może nadal gdzieś są ukryte w Twierdzy Grudziądz a może Armia Czerwona je zabrała lub zniszczyła? Bardzo ciekawy artykuł naświetla tę zagadkową sprawę.  

W Kalendarzu Grudziądzkim 2023 są także artykuły o Stefanii Toczyskiej – śpiewaczce zaliczanej do 10 najlepszych na świecie i o twórcach poezji, którzy rozpoczęli swoją twórczość w Grudziądzu i kontynuowali za granicą. Są to: Józef Pless i Jacek Jaszczyk.

Jest również relacja z historycznych obchodów 500-lecia wygłoszenia w Grudziądzu przez Mikołaja Kopernika traktatu o monecie.

Dowiemy się też z Kalendarza Grudziądzkiego czym jest ogromna, zapomniana budowla w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 21 na Lotnisku. To betonowy kulochwyt dawnej strzelnicy samolotowej. Wchodził w skład kompleksu remontowego samolotów, który w czasie okupacji istniał na terenie obecnych Wojskowych Zakładów Uzbrojenia. W Polsce są jeszcze tylko trzy takie obiekty, gorzej zachowane.

Przeczytamy też o dwóch głośnych procesach karnych z okresu międzywojennego w Grudziądzu. O nielegalnym pojedynku na pistolety w 1927 roku i o inspektorze kontroli skarbowej oskarżonym o rozpijanie i gwałty na nieletnich dziewczętach (1938 r.).

W Kalendarzu Grudziądzkim znajdziemy wiele innych artykułów o mieszkańcach miasta, wydarzeniach, zapomnianych obiektach. Nie zdradzamy wszystkich, zachęcając do udziału w promocji  wydawnictwa 23 listopada o godz. 17.00 w klubie Akcent przy ul. Wybickiego. Wystąpią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Grudziądza. Przygotowali repertuar klasyczny.

(marz)   

Gdzie podziały się skrzynie z cennymi zabytkami zabrane z Muzeum w Grudziądzu w czasie okupacji przez Niemców w 1944 roku? Między innymi o tym przeczytamy w Kalendarzu Grudziądzkim 2023. FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Ciekawe artykuły o mieście, słynnych mieszkańcach, wydarzeniach i zapomnianych obiektach. Nowy Kalendarz Grudziądzki już 23 listopada

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu