Kalendarz Grudziądzki 2023 będzie promować (po dwóch latach przerwy covidowej) Grudziądzkie Towarzystwo Kultury. Będzie można go kupić 23 listopada podczas prezentacji wydawnictwa w klubie Akcent. Wystąpią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. S. Moniuszki.
Pod kierunkiem redaktora naczelnego Ryszarda Bynera powstał najnowszy, 27. tom Kalendarza Grudziądzkiego. Znajdziemy w nim ciekawe artykuły m.in. o poszukiwaniu skrzyń z bezcennymi skarbami, zabytkami z grudziądzkiego Muzeum. – Kalendarze Grudziądzkie w dwóch latach „covidowych” wydawaliśmy, jednak nie mogliśmy organizować ich promocji – wyjaśnia Ryszard Byner. – Tym chętniej zapraszamy do klubu Akcent na prezentację najnowszego, na 2023 rok.
Gdzie są cenne zabytki z grudziądzkiego Muzeum zapakowane do skrzyń w 1944 roku?
W czasie II wojny światowej Muzeum w Grudziądzu utraciło aż dwie trzecie zbiorów! Nie ma na razie odpowiedzi na pytanie, czy skrzynie z zabytkami, dla których w 1944 roku przygotowano na Cytadeli specjalne pomieszczenie, rzeczywiście przewiezione zostały do Gdańska, skąd miały być przetransportowane na Zachód? Może nadal gdzieś są ukryte w Twierdzy Grudziądz a może Armia Czerwona je zabrała lub zniszczyła? Bardzo ciekawy artykuł naświetla tę zagadkową sprawę.
W Kalendarzu Grudziądzkim 2023 są także artykuły o Stefanii Toczyskiej – śpiewaczce zaliczanej do 10 najlepszych na świecie i o twórcach poezji, którzy rozpoczęli swoją twórczość w Grudziądzu i kontynuowali za granicą. Są to: Józef Pless i Jacek Jaszczyk.
Jest również relacja z historycznych obchodów 500-lecia wygłoszenia w Grudziądzu przez Mikołaja Kopernika traktatu o monecie.
Dowiemy się też z Kalendarza Grudziądzkiego czym jest ogromna, zapomniana budowla w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 21 na Lotnisku. To betonowy kulochwyt dawnej strzelnicy samolotowej. Wchodził w skład kompleksu remontowego samolotów, który w czasie okupacji istniał na terenie obecnych Wojskowych Zakładów Uzbrojenia. W Polsce są jeszcze tylko trzy takie obiekty, gorzej zachowane.
Przeczytamy też o dwóch głośnych procesach karnych z okresu międzywojennego w Grudziądzu. O nielegalnym pojedynku na pistolety w 1927 roku i o inspektorze kontroli skarbowej oskarżonym o rozpijanie i gwałty na nieletnich dziewczętach (1938 r.).
W Kalendarzu Grudziądzkim znajdziemy wiele innych artykułów o mieszkańcach miasta, wydarzeniach, zapomnianych obiektach. Nie zdradzamy wszystkich, zachęcając do udziału w promocji wydawnictwa 23 listopada o godz. 17.00 w klubie Akcent przy ul. Wybickiego. Wystąpią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Grudziądza. Przygotowali repertuar klasyczny.
(marz)