Co winduje ceny? Opłaty za CO2, 23-procentowy VAT, inflacja i zabieranie milionów z podatku PIT do budżetu centralnego (zdjęcia, wideo)

Grudziądzanie więcej płacą za zakupy. Rosną opłaty za mieszkania. Z czego to wynika? Dziś na konferencji prasowej prezydent Maciej Glamowski oraz prezesi spółek: MPGN i OPEC wyjaśniali, co wpływa na takie a nie inne koszty.

– Widzimy, że ludziom żyje się trudniej, że jakość życia spada. Przybywa osób , którym trzeba pomóc. Frustracja grudziądzan jest zrozumiała – mówił dziś na konferencji prasowej Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Samorządy są postawione w bardzo trudnej sytuacji, a nie wszystko od nich zależy. Sytuacja ekonomiczna w kraju jest taka, że mamy ponad 17-procentową inflację, jedną z najwyższych w Europie. W większości państw jest o połowę niższa. Niespotykanie wzrosły ceny, zwłaszcza nośników energii, co się przekłada także na ceny w sklepach, opłaty za mieszkania. Mówi się, że to wynik wojny na Ukrainie i jest w tym dużo prawdy, ale są też inne przyczyny.

Grudziądz jest „drenowany” z pieniędzy, zabieranych do budżetu centralnego

Co zrobić, żeby ciepło wytwarzane przez OPEC było tańsze?

– Musimy inwestować setki milionów zł. w nowe technologie pozwalające odejść od spalania węgla, co zmniejszy odprowadzane opłaty za emisję CO2 – tłumaczył prezydent Maciej Glamowski. –  Niestety, w 2022 roku „wydrenownych” zostało z Grudziądza 39 mln zł. z tytułu opłat za CO2. Wciąż bowiem węgiel jest głównym opałem w OPEC, choć spółka ta idzie szybko w ekologiczne technologie. Pieniądze te powinny zostać w Grudziądzu, co pozwoliłoby zainwestować je np. w termomodernizację szkół: na Lotnisku, Strzemięcinie, SP 17 czy przedszkoli na Rządzu i przy ul. Dworcowej. Ocieplenie obiektów zmniejszyłoby koszty ich ogrzewania.  Wypracowane przez spółki miejskie środki powinny zostać u nas a są zabierane do budżetu centralnego.

Na domiar złego oddalają się pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. – Środków unijnych z KPO wciąż nie ma i nie wiadomo kiedy będą, a czekają na nie samorządy w całej Polsce. Potrzebne są pilnie na remonty i inwestycje – podkreślił prezydent Maciej Glamowski. – Staramy się mieszkańcom pomóc i nie podnieśliśmy stawek za odpady, pozostały na poziomie 28 zł. W gminie Grudziądz wynoszą już 34 zł a w innych gminach w granicach 30 zł.

Władze samorządowe Grudziądza zauważają pogarszającą się sytuacje mieszkańców m.in. przez pryzmat udzielanych świadczeń. Ze środków rządowych wyasygnowano np. na dodatki osłonowe 7 mln zł, na dodatki węglowe prawie 16 mln zł.

Samorządowcy będą naciskać na rząd, aby obniżył VAT z 23 proc na 5 lub 0

Maciej Glamowski zapowiada, że samorządowcy będą wywierać presję, by rząd obniżył wysoką stawkę VAT. – Presja ma sens. Podobnie jak w przypadku domagania się przez samorządowców obniżenia cen prądu, rząd wprowadził ochronne taryfy na energię elektryczną, tak teraz trzeba doprowadzić do obniżki VAT-u – nie ma wątpliwości prezydent Grudziądza.

Marek Dec, prezes OPEC Grudziądz szczegółowo wyliczył pisząc na tablicy, z czego wynikają stawki za ciepło. – Byłyby znacznie niższe, gdyby nie wywindowany 23-procentowy VAT, który mógłby być np. 5-procentowy lub zerowy, jak w większości państw Europy. Tak wysoki VAT mają  tylko dwa państwa w Europie… – poinformował Marek Dec.

Marek Dec, prezes OPEC Grudziądz wylicza składniki ostatecznej ceny stawki za ciepło.

Leszek Czaplewski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami zaznaczył, że czynsze w Grudziądzu należą do najniższych w Polsce. – Nie wzrosły tak, jak mogłyby, gdyż wprowadziliśmy własne brygady remontowe, co pozwoliło zaoszczędzić koszty, podobnie jak na gospodarce odpadami wielkogabarytowymi – mówił Leszek Czaplewski. – Podwyżki opłat za mieszkania wynikają z przyczyn niezależnych od MPGN a ze wzrostu cen węgla i 23-procentowego podatku VAT wprowadzonego przez rząd od 1 stycznia 2023 r. Ale liczymy się ze wzrostem stawek czynszu w czerwcu.  

O sytuacji finansowej miasta i spółek, których kondycja wpływa na opłaty ponoszone przez mieszkańców, będziemy systematycznie informować. Wkrótce o sytuacji w OPEC i MPGN.  

TEKST, FOT. I WIDEO: MARYLA RZESZUT

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza: – Mamy inflację, wysoki VAT, brak środków z KPO i zabieranie nam wypracowanych pieniędzy. Co to wszystko powoduje? Drożyznę. Jakość życia mieszkańców spada.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Co winduje ceny? Opłaty za CO2, 23-procentowy VAT, inflacja i zabieranie milionów z podatku PIT do budżetu centralnego (zdjęcia, wideo)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu