Czekamy, aż Budimex zaangażowany przez Polskie Koleje Państwowe do przebudowy dworca w Grudziądzu ruszy z remontem (zdjęcia)

Wykonawca łatwo nie ma, gdyż dworzec PKP w Grudziądzu wpisany został do rejestru zabytków, jako unikatowy obiekt powojennego modernizmu. Nad wszystkimi pracami czuwa wymagający konserwator zabytków.  

Na peronach, dookoła wejścia do podziemia, barierki są dekoracyjne. Ładna metaloplastyka powinna być zachowana.

Miasto uczestniczy w procesie uzgadniania projektu zagospodarowania przestrzeni gmachu dworca.

Wykonawcą modernizacji jest Budimex, wyłoniony w przetargu przez PKP. Pasażerowie niecierpliwią się, gdyż główne wejście do dworca zostało zabezpieczone ze względów bezpieczeństwa. Wchodzi się bocznym wejściem.

Obiekt dworca kolejowego będzie przystosowany do poruszania się osób niepełnosprawnych. Zainstalowane zostaną windy, powstaną nowoczesne toalety. Przewidziane jest funkcjonowanie punktów gastronomicznych i kiosków. Postanowiono, że przestrzeń w głównej hali dworca wypełni m.in. ekspozycja lotnicza.

Prace projektowe rozpoczęły się w ubiegłym roku. Na start robót budowlanych właśnie czekamy. Modernizacja dworca kolejowego pod nadzorem konserwatora zabytków ma potrwać 20 miesięcy.

Grudziądzanom żal, że – skoro ma to być dworzec zabytkowy – to nie da się odbudować tego przedwojennego dworca kolejowego, do którego zwłaszcza najstarsi mieszkańcy mają wielki sentyment.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Tak wyglądał przedwojenny dworzec kolejowy w Grudziądzu.
To jest boczne wejście do dworca kolejowego w Grudziądzu.
Tak ma wyglądać dworzec PKP w Grudziądzu po modernizacji.
Obok dworca PKP w Grudziądzu ma powstać równocześnie punkt przesiadkowy dla autobusów, także tras międzynarodowych.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Czekamy, aż Budimex zaangażowany przez Polskie Koleje Państwowe do przebudowy dworca w Grudziądzu ruszy z remontem (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu