Górna część elewacji Domu Towarowego Korzeniewskich w Grudziądzu – odsłonięta. Całą zobaczymy wiosną (zdjęcia)

Zabytkowy gmach przechodzi gruntowny remont. Obiekt w sercu miasta – na Rynku niszczał jako prywatna własność. Dopiero po przejęciu przez miasto piękna, ale zaniedbana kamienica zyskała szansę na odrestaurowanie pod nadzorem konserwatora zabytków.

– Miasto powinno uratować ten piękny zabytek, z którym wielu grudziądzan czuje się związanych. Tu mieścił się niegdyś Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, tu odbywały się imprezy kulturalne, pokazy i koncerty – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – A wcześniej, w okresie międzywojennym był to jeden z najnowocześniejszych domów towarowych na Pomorzu i w ogóle w Polsce. To dla Grudziądza cenny zabytek i robimy wszystko, aby go odnowić. Fakt, że odbyła się tu wystawa z okazji 100-lecia sportu żużlowego, zawdzięczamy m.in. ekipom Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami, które wykonały ogromną pracę. Przystosowały ten gmach do tego, by już teraz posłużył jako miejsce ekspozycji. Zabiegamy o środki zewnętrzne na remont, który potrwa jeszcze przez rok 2024.

Prace remontowe są czasochłonne. Na początek odnawiana jest elewacja. Jej część już można zobaczyć, gdyż górna część została odsłonięta. Cała elewacja Domu Towarowego Korzeniewskich ma być gotowa wiosną 2024 roku. Później wiele miesięcy potrwa remont wnętrz tego gmachu.

W tym obiekcie siedzibę będą mieć m.in. Międzypokoleniowe Centrum Wiedzy i Narodowe Muzeum Sportu Żużlowego, które zajmie dwa piętra.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Tak za kilka miesięcy będzie wyglądać elewacja Domu Towarowego Korzeniewskich w Grudziądzu.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Górna część elewacji Domu Towarowego Korzeniewskich w Grudziądzu – odsłonięta. Całą zobaczymy wiosną (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu