Cześć i chwała bohaterom! Grudziądz oddał hołd walczącym w Powstaniu Warszawskim. Kwiaty, znicze i salwa honorowa. Przemowy i odznaczenie zasłużonych (zdjęcia)

O godz. 17.00 – godzinie „W”, w Grudziądzu zawyły syreny. Pod pomnikiem gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego rozpoczęły się miejskie obchody 79. rocznicy  wybuchu Powstania Warszawskiego.

Żołnierze pełnili wartę honorową przy pomniku gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego w Grudziądzu.

Przybyli kombatanci, mieszkańcy, młodzież, władze, wojsko. Także młode małżeństwa z dziećmi, grupa fanów GKM-u Grudziądz z patriotycznym banerem i zwykli grudziądzanie, którzy chcieli wziąć udział w uroczystym apelu.

Młode pokolenie pamięta o bohaterach Powstania Warszawskiego. Było wielu harcerzy i uczniów klas mundurowych, zwłaszcza z III LO. Wzruszająco śpiewała Lena Paczkowska, uczennica IV klasy Szkoły Podstawowej w Grupie. Wykonała kilka piosenek powstańczych, m.in. „Modlitwę Armii Krajowej”.

Wojsko zaciągnęło wartę honorową przy pomniku. Przemawiali prezydent Grudziądza Maciej Glamowski i wicewojewoda Józef Ramlau.

Prezydent Maciej Glamowski mówił: – Ojczyzna, w której mamy szczęście żyć, nie została nam dana za darmo. Wywalczyli ją ci, którzy szczerze ją kochali, aż po ofiarę krwi. Hołd, który w tym miejscu pragniemy im oddać, jakkolwiek szczery i z serca płynący, nie jest jednak wystarczający. Starajmy się żyć i kształtować kolejne pokolenia w duchu takiej wierności Ojczyźnie, która przedkłada walkę nad życie w niewoli. Polska i wolność znaczy dla nas jedno, a historia uczy, że nigdy nie było inaczej.

Prezydent Glamowski przywitał ze szczególnym szacunkiem kombatanta, pułkownika Stanisława Malkiewicza – grudziądzanina, który uczestniczył w Powstaniu Warszawskim jako piętnastolatek.

Około godz. 17.30 zaczął padać nasilający się wciąż deszcz. Nikt nie odszedł. Wszyscy uczestniczyli w uroczystości zgodnie z programem, do końca.  

Wśród uczestników była Karola Skowrońska, honorowa obywatelka Grudziądza a także radni z Łukaszem Kowarowskim, przewodniczącym Rady Miejskiej oraz wiceprezydenci Grudziądza Róża Lewandowska i Szymon Gurbin.

Delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty, zapłonęły znicze. Wręczone zostały medale przyznane w związku z 80. rocznicą powstania Armii Krajowej – płk. Stanisławowi Malkiewiczowi (jedynemu już żyjącemu w Grudziądzu uczestnikowi powstańczego zrywu) i Adamowi Przybylakowi, dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 21 im. Witolda Pileckiego. Medal pamiątkowy Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej otrzymał komendant Garnizonu Grudziądz mjr Adam Szymaniuk.

Łukasz Piasecki, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II, otrzymał medal Za zasługi na rzecz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Regionu Toruń.

Była salwa honorowa, wspólna modlitwa za powstańców warszawskich, apel poległych.

TEKST, FOT. I WIDEO: MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Cześć i chwała bohaterom! Grudziądz oddał hołd walczącym w Powstaniu Warszawskim. Kwiaty, znicze i salwa honorowa. Przemowy i odznaczenie zasłużonych (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu