OPEC Grudziądz chce spalać odpady z Zakurzewa, by zapewnić ciepło mieszkańcom. – Jest plan budowy instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów – mówi prezes Marek Dec

OPEC musi odejść od spalania węgla. I odchodzi. Sięga po paliwa ekologiczne jak pelet (ze słomy i siana) i właśnie buduje kocioł na biomasę ze słomy. Spółka stoi przed kolejnym, dużym wyzwaniem.

Od lewej: Marek Jopp – specjalista ds. promocji i marketingu, Marek Dec – prezes OPEC Grudziądz i Mirosław Radecki, wiceprezes zarządu OPEC.

Wszyscy chcemy mieszkać w mieście o czystym powietrzu. W mieście ogrzewanym ekologicznym ciepłem, gdzie zimą bez obaw o smog można wyjść na spacer. Marek Dec, prezes OPEC-u GRUDZIĄDZ dziwi się: – Najbardziej szkodliwe jest spalanie węgla, ale o tym mało się dyskutuje i protestuje, natomiast sam plan budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) budzi wielkie emocje.

Marek Dec, prezes OPEC Grudziądz podkreśla, że w spółce konsekwentnie inwestuje się w technologie redukujące zużycie węgla i poprawiające jakość powietrza. Produkcja ciepła i prądu wykorzystuje źródła, które nie zanieczyszczają znacznie środowiska. Od 2022 roku działa Instalacja Oczyszczania Spalin. Ograniczyła emisję dwutlenku siarki o 48 procent, tlenku azotu o 25 procent a zainstalowane filtry o sprawności odpylania ponad 99,5 procent redukują pył ze spalin do poziomu pojedynczych miligramów na metr sześcienny. Wartość inwestycji wyniosła ponad 64 mln zł.

OPEC GRUDZIĄDZ już od kilkunastu lat korzysta z paliwa ze słomy i siana – peletu, Odnawialnego Źródła Energii. Dane z 2022 roku pokazują, że prawie 23 procenty produkowanego ciepła i energii elektrycznej w OPEC-u powstaje z tego ekologicznego paliwa.

Udział biomasy w miksie paliwowym znacznie wzrośnie po zbudowaniu kotła o mocy 15 MW. Będzie spalał rocznie 31 tys. ton biomasy agro w postaci luźnej słomy. Dzięki tej inwestycji OPEC spali w elektrociepłowni o 18 tys. ton węgla mniej! A emisja CO2 zmaleje o 43 tys. ton. To pierwsza taka instalacja w Polsce. Grudziądzki OPEC wzoruje się na skandynawskich rozwiązaniach. Projekt uzyskał dofinansowanie ponad 101 mln zł. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (50 proc. dotacja + 50 proc. pożyczka na preferencyjnych warunkach).

NOWY PLAN:

OPEC ma kolejne plany: budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) do 2027 roku. To droga do kolejnego obniżenia ilości spalanych paliw kopalnych. Plan budowy takiej instalacji powstał przed kilku laty. Zahamowała ten projekt pandemia i związane z nią komplikacje oraz aspekty proceduralno-administracyjne. Teraz można już go realizować. A warto, gdyż to technologia ekologiczna i ekonomiczna. Przekształci paliwo RDF wytwarzane z lokalnych odpadów w ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

– Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów jest szansą dla mieszkańców. Ustabilizuje ceny za ciepło i wywóz odpadów. W ostatnich latach wszyscy mocno odczuliśmy wzrost tych kosztów. Dlatego kontynuujemy rozwój tego projektu. Najbardziej skorzystają mieszkańcy Grudziądza i czystsze środowisko. Mamy szansę zwiększyć swoją niezależność i sensownie prowadzić transformację  energetyczną. Już zainwestowaliśmy w rozwój instalacji wykorzystujących biomasę. Właśnie dzięki temu udało się ochronić odbiorców ciepła przed drastyczną falą podwyżek, jaka przetoczyła się przez Polskę w sezonie grzewczym 2022/2023 podkreśla Marek Dec, prezes OPEC GRUDZIĄDZ.

Dzięki wybudowaniu ITPO zużycie węgla przez OPEC GRUDZIĄDZ zmniejszy się o 18 tys. ton rocznie!

Co to jest Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów? To technologia wykorzystywana od wielu lat. W Europie działa ich około 500 a w Japonii ponad 1200. Wysoka temperatura procesu spalania (ponad 850 stopni C) i zaawansowane systemy oczyszczania spalin mogą wykorzystywać paliwo alternatywne tzw. RDF (ang. Refuse Derived Fuel). RDF to frakcja kaloryczna pozostającą po procesie zagospodarowania i recyklingu odpadów komunalnych. Prawo zabrania jej składowania. Można ją zagospodarować jedynie jako paliwo do produkcji ciepła i energii elektrycznej.

Instalacja planowana przez OPEC ma przekształcać do 40 tys. ton RDF rocznie. RDF ma pochodzić z Zakładu Gospodarki Odpadami w Zakurzewie. W Polsce z powodu braku podobnych instalacji zagospodarowanie RDF sprawia problemy i jest kosztowne. Minimalne ceny płacone cementowniom wykorzystującym to paliwo do produkcji cementu i klinkieru zaczynają się od 400 zł. za tonę.

Wykorzystanie lokalnie powstających odpadów do produkcji ciepła na potrzeby systemów ciepłowniczych to jedno z ważniejszych założeń Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Takie instalacje jak planowana przez OPEC pomogą w transformacji energetycznej i osiągnięciu celów gospodarki odpadowej przyjętych przez Unię Europejską. RDF to paliwo coraz częściej traktowane jako OZE dla ciepłownictwa, które nie może oprzeć bezpieczeństwa produkcji ciepła na energii pochodzącej z wiatru lub słońca. Stałe podnoszenie norm i rozwój technologii sprawiają, że rzeczywiste poziomy emisji z ITPO są niższe niż emisje powstające przez spalanie gazu.

Uniezależnianie się od dostaw węgla da oszczędności minimum 4 miliony zł rocznie. – Przekonujemy do takiego rozwiązania naszych sąsiadów: pobliskie firmy, wspólnoty mieszkaniowe, działkowców, właścicieli posesji leżących w bezpośrednim sąsiedztwie elektrociepłowni, gdzie ma powstać nowy system ITPO. To były konkretne rozmowy. Planujemy oprowadzenie chętnych po niektórych sektorach przedsiębiorstwa – zapowiada Marek Dec, prezes OPEC. – Pokażemy, jak firma działa. Rozwijamy politykę informacyjną o nowym projekcie, bowiem jest jakieś zewnętrzne lobby torpedujące te technologie, z niezrozumiałych dla nas powodów. Komuś to przeszkadza.  

– Poświęcimy dużo czasu i energii na przekonanie ludzi do tego projektu. Zależy nam na włączeniu jak najszerszej reprezentacji społeczeństwa w jego realizację. Powołamy radę społeczną tej inwestycji. Będziemy prowadzić aktywne działania informacyjne i edukacyjne w mediach – dodaje Marek Dec, prezes OPEC GRUDZIĄDZ. – Ale najtrudniejsze będzie pozyskanie finansowania.

Adres nowej strony internetowej: www.itpodlagrudziadza.pl 

Jest też profil na Facebooku, z informacjami o projekcie i technologii termicznego przekształcania odpadów a także wyzwań w sferze dekarbonizacji i gospodarki odpadowej.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Dzięki instalacji oczyszczania spalin zdecydowanie spadło zanieczyszczanie powietrza w mieście.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

OPEC Grudziądz chce spalać odpady z Zakurzewa, by zapewnić ciepło mieszkańcom. – Jest plan budowy instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów – mówi prezes Marek Dec

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu