„Debil” – spektakl Teatru im. J. Słowackiego z Krakowa już 13 kwietnia (sobota) w Grudziądzu. W ramach festiwalu „W oparach absurdu”

To opowieść o Kubie – mężczyźnie z niepełnosprawnością intelektualną, który ma
„czterdzieści lat skończone”.  To próba oddania głosu niepełnosprawnemu.  

„Debil” to prapremiera dramatu uhonorowanego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za
najlepszy tekst 2020 roku. W przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować.

Kuba lubi zupę, swoich przyjaciół ze Stumilowego Lasu i chce, żeby wszyscy byli „dobzi”. Nie lubi bigosu, schodów i złych ludzi. Dlatego marzy, by zmienić świat, zrobić go lepszym. I robi to. Tak jak potrafi.

Piotr Ratajczak, reżyser o spektaklu: – Dramat Maliny Prześlugi „Debil” to jeden z pierwszych polskich tekstów, gdzie głównym bohaterem staje się mężczyzna z niepełnosprawnością intelektualną. Autorka oddaje głos niepełnosprawnemu,  czterdziestoletniemu Kubie i jego słowami, jego oczami pokazuje nam
świat, który nie rozumie potrzeb i wrażliwości osób z niepełnosprawnością.
„Debil” to tekst który pokazuje mechanizm wykluczania grup społecznych, który może
uruchamiać w tych grupach skrywane i wypierane resentymentalne akty buntu za doznane upokorzenia i krzywdy. A z drugiej strony ukazuje nam zakłamanie dzisiejszych elit, ich skrywaną pogardę dla wykluczonych, przykrytą wszelkiej formy akcjami, hasłami wsparcia, benefitami finansowymi dającymi im – elitom, celebrytom – jedynie dobre samopoczucie i medialną sławę.

Paradoksalnie Debil, mimo że mówi ustami niepełnosprawnego jest bardziej obrazem
braku empatii i pogardy „zdrowego społeczeństwa”, niż ukazaniem wnętrza bohatera,
który jak sam o sobie mówi „jest debilem wykreowanym na potrzebę chwili.

Spektakl jest próbą oddania głosu niepełnosprawnemu mężczyźnie, ale ze świadomością, że nie mamy dostępu do jego świata wyobraźni i wrażliwości. Obraz sceniczny jest światem wykreowanym, sztucznym i abstrakcyjnym, a niepełnosprawność jest oddana symbolicznie, z naciskiem na kreowanie jej na potrzeby spektaklu. Nie oddaje i nie aspiruje do oddania „prawdy psychologicznej”.

OBSADA: Bożena Adamek – Kangurzyca, Matka, Alina Szczegielniak – Prosiaczek, Ciotka Staszka, Dominika Feiglewicz – Królik, Rafał Szumera – Kubuś Puchatek, Kuba,
Grzegorz Łukawski – Kłapouchy, Ojciec, Antoni Milancej – Krzyś, Maciek Andrzejak.

Autor: Malina Prześluga. Reżyseria: Piotr Ratajczak. Muzyka: Tomasz Lewandowski. Scenografia, kostiumy, reżyseria świateł: Marcin Chlanda. Ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko. Inspicjent: Bartłomiej Oskarbski. Producent: Izabella Oleś.

Na XX FESTIWALU DRAMATURGII WSPÓŁCZESNEJ „RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA” w Zabrzu – Główna Nagroda dla spektaklu „Debil” Maliny Prześlugi w reżyserii Piotra Ratajczaka. Nagrodę główną za rolę w spektaklu „Debil” zdobył Rafał Szumera  a wyróżnienie Bożena Adamek.

Początek 13 kwietnia (sobota) o godz. 19.00 w teatrze. Bilety w cenie 80 i 90 zł.

FOT. CK TEATR GRUDZIĄDZ

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

„Debil” – spektakl Teatru im. J. Słowackiego z Krakowa już 13 kwietnia (sobota) w Grudziądzu. W ramach festiwalu „W oparach absurdu”

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu