Dokładnie do 29 listopada można składać wnioski o dodatek węglowy dla podmiotów wrażliwych. Do Wydziału Środowiska przy ul. Sikorskiego 32-36 w Grudziądzu lub w Ratuszu (w Biurze Obsługi Interesanta).
Jaka jest sytuacja na rynku paliw, każdy wie: bardzo trudna. Niektóre placówki i instytucje mogą (dzięki ustawie) wystąpić o dodatek węglowy. Dotyczy to podmiotów wrażliwych, którymi są między innymi: placówki ochrony zdrowia, systemu oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki, żłobki, kluby dziecięce, kościoły i związki wyznaniowe, placówki kulturalne, straże pożarne, pozarządowe organizacje pożytku publicznego, warsztaty terapii zajęciowej czy spółdzielnie socjalne.
Dodatek dla podmiotów wrażliwych przysługuje jednostkom, które ponoszą koszty zakupu: węgla kamiennego, brykietu lub pelletu zawierających co najmniej 85 procent węgla kamiennego, pelletu drzewnego albo innego rodzaju biomasy, gazu skroplonego LPG albo oleju opałowego wykorzystywanych do ogrzewania, w związku z wykonywaniem ich podstawowej działalności.
Źródło spalania paliw musi być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dodatek wyniesie 40 procent różnicy między zakładanymi średnimi rocznymi kosztami zakupu paliwa na potrzeby ogrzewania, kupionego w 2022 r., a uśrednionymi kosztami zakupu z ostatnich dwóch lat. Wnioskodawca musi przedstawić dokument potwierdzający ilość i cenę paliwa zakupioną w bieżącym roku. Dokumenty te powinny obejmować co najmniej 50 procent rocznej ilości paliwa przyjętego do obliczenia średniego rocznego zużycia.
Wniosek o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych składa się do 30 listopada. A dokładnie 29 listopada jest ostatnim dniem składania wniosków. Złożone 30 listopada nie będą rozpoznane.
Ponieważ to miasto złoży wniosek o przyznanie środków do wojewody, Wydział Środowiska pilnie zwraca się z prośbą o informację od podmiotów, czy są zainteresowane wypłatą dodatku do źródeł ciepła.
Informację o przyznaniu dodatku organ prześle wnioskodawcy na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej. Jeżeli wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej, organ informuje go o możliwości osobistego odebrania informacji o przyznaniu dodatku.
Dodatek węglowy dla podmiotów wrażliwych wypłaci się w terminie do miesiąca od dnia otrzymania prawidłowo sporządzonego wniosku.
Wzór wniosku o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych można pobrać w wersji papierowej w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu przy ul. Ratuszowej 1 lub w Wydziale Środowiska przy ul. Sikorskiego 32-36.
Reguluje to rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 20 września 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła.
Wnioski należy złożyć osobiście w Wydziale Środowiska Urzędu Miejskiego przy ul. Sikorskiego 32-36, w Biurze Obsługi Interesanta, ul. Ratuszowa 1, lub drogą pocztową.
Przyznanie dodatku dla podmiotów wrażliwych nie wymaga wydania decyzji. Decyzja wydawana jest tylko w przypadku odmowy przyznania dodatku, uchylenia oraz rozstrzygnięcia w sprawie nienależnie pobranego dodatku dla podmiotów wrażliwych.
(marz)
FOT. MARYLA RZESZUT