Dzień Mikołaja Kopernika Ekonomisty w Grudziądzu już 21 marca!  Kwiaty dla astronoma,  wystawa na Rynku, atrakcje w Muzeum i Planetarium

Na pl. Miłośników Astronomii o godz. 12.00 złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika a o godz. 12.30 otwarta zostanie wystawa plenerowa „Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu”. Warto wybrać się do Muzeum Handlu Wiślanego FLIS i Planetarium.   

To już 501. rocznica wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika traktatu „O szacunku monety” („De aestimatione monetae”) – w Grudziądzu 21 marca 1522 roku.

Cały czas trwa w Rok Mikołaja Kopernika 2023 a w naszym mieście – 51. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie.

Po złożeniu kwiatów o godz. 12.00 od razu sprzed pomnika Mikołaja Kopernika można iść na Rynek, na otwarcie wystawy plenerowej, która będzie eksponowana do 3 kwietnia.  

Najważniejsze atrakcje 21 marca to:

O godz. 13.00w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym przy ul. Hoffmanna – seans kopernikański i prezentacja aktualnego nieba.

Wstęp na seans wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail: planetarium.grudziadz@gmail.com

O godz. 17.00 – Prezentacja multimedialna i prelekcja „O Koperniku raz jeszcze – dzieje życia i dokonania ekonomiczne w 550. rocznicę urodzin”. Przedstawi ją historyk Paweł Nastrożny w Muzeum Handlu Wiślanego FLIS przy ul. Spivhrzowej.

Mikołaj Kopernik (1473-1543) – astronom, matematyk, ekonomista, prawnik, duchowny, lekarz. Jego działania oraz odkrycia uprawniają do nazywania go geniuszem epoki renesansu. W cieniu rewolucji dokonanej w sferze ówczesnej astronomii pozostają prace z dziedziny ekonomii. Paweł Nastrożny przedstawi losy życia Kopernika, którego 550. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku, oraz jego osiągnięcia naukowe związane z teorią pieniądza. Wykład kierowany jest do osób dorosłych  i młodzieży szkół średnich. Wstęp – bilet w cenie 7 zł. w kasie przed wykładem.

O godz. 17.00 – „Polowanie na ciemną materię” w Planetarium – seans z dużą dawką efektów specjalnych. O czym? O polowaniu naukowców na ciemną materię, która opiera się bezpośredniemu wykryciu w kosmosie i na Ziemi. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e-mail: planetarium.grudziadz@gmail.com

Program szczegółowy można sprawdzić na stronie: www.kopernik.grudziadz.pl  

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Dzień Mikołaja Kopernika Ekonomisty w Grudziądzu już 21 marca!  Kwiaty dla astronoma,  wystawa na Rynku, atrakcje w Muzeum i Planetarium

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu