Dzień Skupienia w Grudziądzu inauguruje Rok Kopernikański w diecezji toruńskiej. Msza św. w Bazylice, wykłady, kwiaty dla Biskupa Christiana i Kopernika (zdjęcia)

Pielęgnujemy wartości duchowe i historyczne. Od IV Dnia Skupienia rozpoczął się wczoraj w Grudziądzu Rok Kopernikański w diecezji toruńskiej. Przybyli parlamentarzyści, samorządowcy, naukowcy i duchowni naszej diecezji. Obchodzimy 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma.

Uczestnicy Dnia Skupienia w Grudziądzu składają kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na placu Miłośników Astronomii.

Podczas uroczystej mszy świętej w Bazylice Kolegiackiej św. Mikołaja pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Wiesława Śmigla wierni modlili się w intencji parlamentarzystów i samorządowców.

W trakcie spotkania w ramach IV Dni Skupienia przypomniane zostały słynne postacie, ważne dla Grudziądza. Profesor Krzysztof Mikulski wygłosił referat „Mikołaj Kopernik w dzisiejszej diecezji toruńskiej” a profesor Waldemar Rozynkowski – „1222 rok – nadanie Grudziądza biskupowi Christianowi”.

Uczestnicy grudziądzkiego forum złożyli kwiaty pod tablicą Biskupa Chrystiana i pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Jak dba się o historię w Grudziądzu uczestnicy spotkania przekonali się zwiedzając atrakcyjne, nowe w mieście Muzeum Handlu Wiślanego FLIS.

W IV Dniu Skupienia w Grudziądzu uczestniczyli m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, posłowie Iwona Michałek i Tomasz Szymański, grudziądzcy radni. 

Organizatorem Dnia Skupienia był ksiądz prałat Marek Rumiński, duszpasterz parlamentarzystów i samorządowców diecezji toruńskiej, przy wsparciu władz Grudziądza z  prezydentem Maciejem Glamowskim.   

(marz) 

FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Dzień Skupienia w Grudziądzu inauguruje Rok Kopernikański w diecezji toruńskiej. Msza św. w Bazylice, wykłady, kwiaty dla Biskupa Christiana i Kopernika (zdjęcia)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu