Jedna z najnowocześniejszych w Europie elektrowni gazowo-parowych powstaje w Grudziądzu. Dokładnie rok po podpisaniu umowy z wykonawcą. Dziś budowa była w centrum uwagi ogólnopolskich mediów.
Kapsuła z aktem erekcyjnym i kamieniem węgielnym pod fundamenty budowanej elektrowni w Grudziądzu już w rękach prezesa PKN Orlen – Daniela Obajtka.
Budowa jest zaawansowana w 20 procentach. Na uroczystość do Grudziądza zjechały ogólnopolskie media, politycy, parlamentarzyści, samorządowcy.
Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen poinformował, że budowa przebiega planowo a jej zakończenie nastąpi na przełomie 2024 i 2025 roku. Włączenie elektrowni do systemu planowane jest na sierpień 2025 roku. – W tej nowoczesnej elektrowni możliwe będzie współspalanie wodoru. Naszym celem jest neutralność emisyjna, dlatego uzupełnieniem produkcji z farm wiatrowych i fotowoltaicznych będą nowoczesne jednostki gazowe o dużej elastyczności, umożliwiające szybkie reagowanie na zmiany w produkcji z OZE – mówił Daniel Obajtek. – Dzięki temu zagwarantujemy odbiorcom stabilne dostawy energii bez względu na warunki atmosferyczne czy porę dnia. Stawiamy na najnowocześniejsze rozwiązania zapewniające wysoką sprawność działania, niezawodność i efektywność ekonomiczną. Taką właśnie jednostką jest budowany w Grudziądzu blok gazowo-parowy, którego sprawność będzie przekraczała 60 proc. i który może być uruchomiony w 30 do 90 minut – objaśniał Daniel Obajtek. – włączenie elektrowni do systemu planowane jest na sierpień 2025 roku.
– To przełomowy moment dla Grudziądza. Elektrownia wpłynie na rozwój sektora energetycznego w Polsce i zmieni charakter miasta, które znajdzie się na mapie strategicznych obiektów w dekarbonizacji. Zapewni też Grudziądzowi ogromne wpływy z podatku – komentuje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. Zyskamy ponadto nowy układ drogowy. Do budowy elektrowni zaangażowane są jako podwykonawcy lokalne firmy. PKN Orlen angażuje się w sponsoring grudziądzkiego sportu czy kultury.
W uroczystości w Grudziądzu wzięli udział także m.in.: prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, minister Anna Gembicka, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, prezes CCGT Marcin Małek (spółka ta realizuje inwestycję), przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu Łukasz Kowarowski, przedstawiciele głównego wykonawcy – konsorcjum Siemens Energy Global, Siemens Energy i Mytilineos.
TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT
Wideo: Wmurowanie kamienia węgielnego pod fundamenty elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. Dokonuje tego Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen i wykonawcy tej wielkiej inwestycji: