Prawie 120 uczestników bierze udział w ogólnopolskiej konferencji o uzależnieniach i sposobach zapobiegania oraz walki z alkoholizmem, narkomanią, hazardem i innymi zgubnymi zniewoleniami.
Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza (z lewej) i dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Konferencję otworzył Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – To niezwykle istotne, byśmy jako społeczeństwo uczynili wszystko dla zapobiegania i zwalczania alkoholizmu oraz innych uzależnień – mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Chodzi o zdrowie naszego społeczeństwa. Życząc owocnych obrad zachęcam państwa do zwiedzenia Grudziądza, który ma nie tylko piękne tradycje wojskowe, ale naukowe oraz w sferze kultury i sportu.
Ta konferencja jest bardzo potrzebna. Już w poniedziałek uczestnicy dowiedzieli się, że trend oczekiwanej długości życia w Polsce załamał się ostatnio, skrócił o około 2,3 lata. Przyczyn upatruje się w epidemii covidu, ale także w skutkach uzależnień m.in. chorobach wątroby, płuc, układu krążenia.
Przedstawiciele samorządów wojewódzkich i gminnych wysłuchali na początek prezentacji dra Piotra Jabłońskiego o zniewoleniach chemicznych i behawioralnych. – O ile lepiej sobie radzimy z AIDS czy narkomanią dożylną to z kolei pojawiają się coraz to nowe dopalacze. Spustoszenie w organizmach powodują m.in. kleje i proszki podgrzewane na patelni, przybyło narkotyków klubowych jak extasy i różne dopalacze, upośledzające mózgi i układy nerwowe dzieci i dorosłych. Musimy się z tym zmierzyć i znaleźć sposoby przeciwdziałania tym uzależnieniom – mówił dr Piotr Jabłoński. – Trochę optymizmu wnosi lekki spadek wskaźnika uzależnień wśród uczniów w wieku 15-16 lat.
Według dra Jabłońskiego nie jest dobrym pomysłem władz polskich kolei zamiar wprowadzenia alkoholu na stacjach i w wagonach restauracyjnych.
W Grudziądzu prowadzony jest projekt badawczo-rozwojowy w celu wdrażania opartej na dowodach naukowych profilaktyki uzależnień. Ankiety wypełniają uczniowie grudziądzkich szkół.
– Przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży to jedno z wyzwań, których nie unikniemy. Trzeba je podjąć. Bardzo ważne jest, by skutecznie uczyć młodych ludzi odpowiedzialności za ich życie i zdrowie – komentuje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Konferencja „Uzależnienia i zdrowie publiczne – w trosce o jakość podejmowanych działań” potrwa w hotelu Ibis w Grudziądzu do 19 kwietnia.
TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT