Dziś w Grudziądzu rozpoczęła się trzydniowa konferencja o uzależnieniach i zdrowiu publicznym. Jak zwalczać narkomanię, alkoholizm i inne zniewolenia? (zdjęcia)  

Prawie 120 uczestników bierze udział w ogólnopolskiej konferencji o uzależnieniach i sposobach zapobiegania oraz walki z alkoholizmem, narkomanią, hazardem i innymi zgubnymi zniewoleniami.  

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza (z lewej) i dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Konferencję otworzył Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – To  niezwykle istotne, byśmy jako społeczeństwo uczynili wszystko dla zapobiegania i zwalczania alkoholizmu oraz innych uzależnień – mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Chodzi o zdrowie naszego społeczeństwa. Życząc owocnych obrad zachęcam państwa do zwiedzenia Grudziądza, który ma nie tylko piękne tradycje wojskowe, ale naukowe oraz w sferze kultury i sportu.  

Ta konferencja jest bardzo potrzebna. Już w poniedziałek uczestnicy dowiedzieli się, że trend oczekiwanej długości życia w Polsce załamał się ostatnio, skrócił o około 2,3 lata. Przyczyn upatruje się w epidemii covidu, ale także w skutkach uzależnień m.in. chorobach wątroby, płuc, układu krążenia.   

Przedstawiciele samorządów wojewódzkich i gminnych wysłuchali na początek prezentacji dra Piotra Jabłońskiego o zniewoleniach chemicznych i behawioralnych. – O ile lepiej sobie radzimy z AIDS czy narkomanią dożylną to z kolei pojawiają się coraz to nowe dopalacze. Spustoszenie w organizmach powodują m.in. kleje i proszki podgrzewane na patelni, przybyło narkotyków klubowych jak extasy i różne dopalacze, upośledzające mózgi i układy nerwowe dzieci i dorosłych. Musimy się z tym zmierzyć i znaleźć sposoby przeciwdziałania tym uzależnieniom – mówił dr Piotr Jabłoński. – Trochę optymizmu wnosi lekki spadek wskaźnika uzależnień wśród uczniów w wieku 15-16 lat.

Według dra Jabłońskiego nie jest dobrym pomysłem władz polskich kolei zamiar wprowadzenia alkoholu na stacjach i w wagonach restauracyjnych.

W Grudziądzu prowadzony jest projekt badawczo-rozwojowy w celu wdrażania opartej na dowodach naukowych profilaktyki uzależnień. Ankiety wypełniają uczniowie grudziądzkich szkół.

– Przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży to jedno z wyzwań, których nie unikniemy. Trzeba je podjąć. Bardzo ważne jest, by skutecznie uczyć młodych ludzi odpowiedzialności za ich życie i zdrowie – komentuje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Konferencja „Uzależnienia i zdrowie publiczne – w trosce o jakość podejmowanych działań” potrwa w hotelu Ibis w Grudziądzu do 19 kwietnia.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Dziś w Grudziądzu rozpoczęła się trzydniowa konferencja o uzależnieniach i zdrowiu publicznym. Jak zwalczać narkomanię, alkoholizm i inne zniewolenia? (zdjęcia)  

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu