Elementy rakiet Patriot wykonywane są w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia w Grudziądzu. Realizowany jest program obrony przeciwlotniczej Wisła          

W kluczowych dla obronności Polski programach Wisła i Narew uczestniczą Wojskowe Zakłady Uzbrojenia SA. Powstają tu elementy elektroniki na licencji firm amerykańskich.

W Wojskowych Zakładach Uzbrojenia SA w Grudziądzu.

W listopadzie 2023 roku Polska Grupa Zbrojeniowa SA zawarła umowę przemysłową z MBDA UK w sprawie dostaw elementów rakiet i wyrzutni systemu Narew. WZU SA w Grudziądzu są członkiem Konsorcjum PGZ-NAREW i jedną ze spółek Grupy PGZ, które będą uczestniczyć w kolejnym etapie budowy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Polski. Wartość tej umowy przekracza 4 miliardy funtów ( około 20 mld złotych). Zgodnie z tą umową polski przemysł ma dostarczyć „ponad 1000 rakiet CAMM-ER oraz ponad 100 wyrzutni”. W tym programie biorą udział WZU SA w Grudziądzu. Są jednym z wykonawców.

W WZU w Grudziądzu produkowane są elementy elektroniki na licencji amerykańskich firm. Na początku 2023 roku podpisany został kontrakt z amerykańską firmą, który opiewa na ponad 1,5 mln dolarów.

Ponieważ przed WZU SA w Grudziądzu stanęły nowe wyzwania, właśnie powstanie Publicznej Uczelni Zawodowej będzie wsparciem. Potrzebni są m.in. mechatronicy, których kształcenie nowa, wyższa uczelnia chce rozpocząć już w tym roku.

Utworzenie Publicznej Wyższej Uczelni w Grudziądzu było możliwe dzięki wsparciu miasta. – Jesteśmy gotowi pomóc w każdy możliwy sposób – deklaruje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Przekazaliśmy notarialnie kamienicę przy ul. Kosynierów Gdyńskich 17 i udostępnimy studentom nowoczesne laboratoria i pracownie w naszych szkołach średnich. Jeśli będzie trzeba, miasto ma tereny w pobliżu szpitala, które można przeznaczyć na campus studencki. Są zapisane w planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny przeznaczone pod szkolnictwo wyższe.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Dr Piotr Tefelski, prezes WZU SA w Grudziądzu (z prawej).

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Elementy rakiet Patriot wykonywane są w Wojskowych Zakładach Uzbrojenia w Grudziądzu. Realizowany jest program obrony przeciwlotniczej Wisła          

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu