Europoseł Patryk Jaki w Grudziądzu: – To spotkanie z cyklu „Uwierzyć w Polskę”. Suwereność jest na stole. Wszystko w naszych rękach (zdjęcia)

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków młodego pokolenia – europoseł Patryk Jaki spotkał się w piątek wieczorem z grudziądzanami w sali NOT.

Wiele osób zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcie z Patrykiem Jakim.

Patryk Jaki (Solidarna Polska, w Europarlamencie jest w Grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) wcześniej miał spotkanie w Toruniu, które się przedłużyło. Przybył więc z opóźnieniem, ale spotkanie w Grudziądzu też się odpowiednio przeciągnęło. Zanim zebrani w sali NOT przywitali Patryka Jakiego, czas wypełnił wicewojewoda Józef Ramlau. – Sytuacja międzynarodowa jest bardzo niespokojna, także w Azji. Dlatego ważne jest wzmacnianie Polski – mówił wicewojewoda. – Pozycja naszego kraju wzrosła, nie tylko w Europie, ale i globalnie. Polacy zyskali wielkie uznanie m.in. za pomoc Ukrainie.

Ale wszyscy czekali na Patryka Jakiego, który spotkanie rozpoczął od sugestii, żeby „Uwierzyć w Polskę”. – Polska to powód do dumy. Gdyby więcej Polaków wierzyło w to, że jesteśmy wartościowym, wyróżniającym się narodem i stać nas na wielkie rzeczy, nasza pozycja byłaby mocniejsza – mówił europoseł Patryk Jaki. – Rozgrywa się bitwa o kształt i przyszłość Polski. Suwerenność jest na stole i wszystko pozostaje w naszych rękach.  Szalenie ważne jest to, żeby dzieci, młodzież a także dorośli znali historię i wyciągali z niej wnioski, żeby rozumieli świat i to, co się wokół nas dzieje. Bo historia się powtarza. Polacy nie mogą popełnić błędu, jak to było w przeszłości, że stracili suwerenność. Musimy koniecznie być państwem, które ma prawo do decydowania o sobie, które jest suwerenne, nie podlegające obcym wpływom. Nie może silniejszy sąsiad nam narzucać, jak mamy rozwiązywać nasze sprawy i uzależniać nas ekonomicznie czy politycznie. Trzeba mieć wiedzę o naszej przeszłości i rozumieć świat, żeby móc świadomie i mądrze wybierać posłów.

Patryk Jaki przypomniał czasy z historii, kiedy to właśnie Polska w Europie była oazą wolności i różne narodowości u nas znajdowały warunki do spokojnego życia, pracy, rozwoju.  – A teraz też – właśnie Polacy, choć dużo biedniejsi od wielu narodów w Europie, najbardziej pomagają Ukrainie, przyjmując do nas kobiety i dzieci uciekające przed wojną. Bo inaczej się walczy o swój kraj, gdy wiadomo, że żony i dzieci są bezpieczne w Polsce, gdzie mają zapewnione warunki do życia – mówił eurodeputowany. – Polacy to wyjątkowy naród. Jeszcze zanim zapadły decyzje rządowe, jak pomagać Ukraińcom uciekającym przed wojną, Polacy już stali na granicy niosąc uchodźcom ratunek i wsparcie. Bez nas nie byłoby już Ukrainy.

Europoseł Patryk Jaki zachęcał też do czytania polskich klasyków: – W „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego jest zawarta prawda o przemianach rewolucyjnych i ich zgubnych skutkach dla ludzi. Wielką wartością jest rodzina, czerpanie mądrości od rodziców czy dziadków. To zawsze było siłą Polski. Człowiek z biegiem lat więcej widzi i rozumie. Nie musimy powielać błędów, które kiedyś w przeszłości pogrążyły nasz kraj.

Patryk Jaki odpowiadał też na pytania zadane z sali.

Na koniec ustawiła się kolejka po wspólne zdjęcia z Patrykiem Jakim. Mimo, iż widoczne już było zmęczenie europosła serią spotkań (z Grudziądza pojechał jeszcze do Elbląga i do Gdyni) zrobił fotki z wszystkimi, którzy chcieli mieć z nim pamiątkowe zdjęcie.   

Wraz z grupą grudziądzan Patryk Jaki złożył kwiaty pod pomnikiem pomordowanych przez hitlerowców w czasie wojny mieszkańców miasta. Pomnik znajduje się obok gmachu NOT przy ul. Piłsudskiego.

Patryk Tomasz Jaki – doktor nauk o bezpieczeństwie, wykładowca akademicki – Wyższa Szkoła Kryminologii, współpracownik Uniwersytetu Opolskiego. Poseł na Sejm VII i VIII kadencji. Europoseł od 2019 r. Sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. terroryzmu.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Europoseł Patryk Jaki w Grudziądzu: – To spotkanie z cyklu „Uwierzyć w Polskę”. Suwereność jest na stole. Wszystko w naszych rękach (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu