Europosłowie uchwalili, że będą wizy cyfrowe. Kryptograficznie podpisane są trudniejsze do podrobienia. Mają zwiększyć bezpieczeństwo strefy Schengen  

18 października europosłowie przegłosowali nowe przepisy dotyczące cyfryzacji wiz Schengen, aby były lepiej zabezpieczone i łatwiej dostępne.

Co jakiś czas będziemy na www.egrudziadz.pl informować o tym, jakie ważne dla nas decyzje zapadają w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Janne Ojamo, rzecznik prasowy Europarlamentu przekonuje, że chodzi o to, aby wizy były bezpieczniejsze i trudniejsze do podrobienia. Posłowie nalegali na integrację i dostępność bez względu na niepełnosprawność, umiejętności językowe lub słaby zasięg internetu.

Parlament Europejski zatwierdził cyfrowe procedury wizowe dla strefy swobodnego przemieszczania się Schengen 573 głosami za, 36 przeciw i 16 wstrzymującymi się. Rozporządzenie w sprawie naklejek wizowych przeszło 548 głosami za, 37 przeciw i 9 wstrzymującymi się.

Cyfryzacja procesu ubiegania się o wizę ma zmniejszyć koszty i wysiłki w fazie składania wniosku. Mają być zapewnione harmonijne praktyki w całej Europie. Wnioski wizowe będą przetwarzane na jednej platformie internetowej informującej także wnioskodawców, który kraj otrzyma ich wniosek (w przypadku podróży do wielu krajów). Nowe wizy podpisane kryptograficznie są również bezpieczniejsze i trudniejsze do podrobienia. W negocjacjach z Radą posłowie zapewnili, że nowy system będzie dostępny dla wszystkich, niezależnie od umiejętności językowych, niepełnosprawności czy słabego zasięgu internetu.

Część procedury już zdigitalizowana

Po uruchomieniu Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS) i innych baz danych w sferze wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych część procedury wizowej w UE została zdigitalizowana, ale wnioski wizowe i naklejki wydawane wnioskodawcom pozostają w formie analogowej. Najnowsza rewizja kodeksu wizowego UE przewiduje możliwość elektronicznego podpisywania wniosków. To przecieranie drogi do w pełni zdigitalizowanej procedury starania się o wizę.  Przyjmując przepisy, posłowie do PE odpowiadają na życzenia obywateli, wyrażone w konkluzjach Konferencji o przyszłości Europy, dotyczące poprawy cyfrowego dostępu do usług publicznych (propozycja 31(6)).

Jednolita wiza unijna na ujednoliconej platformie

Przed głosowaniem odbyła się debata. Sprawozdawca Matjaź Nemec ze Słowacji (z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów) powiedział: – Europa pozostaje obecnie w tyle za innymi państwami w zakresie cyfrowych procedur wizowych. Dzięki tej reformie nadrobimy zaległości, a cały proces stanie się tańszy i łatwiejszy dla wnioskodawców. Utrudni to również nadużywanie systemu, czyniąc proces bezpieczniejszym. Jednolita wiza unijna na ujednoliconej platformie będzie elementem budowania Europy jako jednolitego podmiotu geograficznego.

Co dalej?

Po formalnym przyjęciu przez Radę przepisy będą mogły być opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wejdą w życie dwudziestego dnia po publikacji.

Przed gmachem Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Fot. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Europosłowie uchwalili, że będą wizy cyfrowe. Kryptograficznie podpisane są trudniejsze do podrobienia. Mają zwiększyć bezpieczeństwo strefy Schengen  

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu