Firma Budimex SA podpisała z PKP SA umowę na modernizację zabytkowego dworca kolejowego w Grudziądzu. Wykona to w 20 miesięcy za 59,9 milionów zł

Grudziądzki dworzec kolejowy to obiekt z lat 60. uznany w 2021 roku za zabytek powojennego modernizmu. Dlatego nie zapadła decyzja o wyburzeniu i zbudowaniu nowego ale o jego modernizacji.

Tak ma wyglądać główna hala dworca kolejowego w Grudziądzu. Będą tu kasy, poczekalnia, toalety, lokale usługowe.

Na czas prowadzenia robót pasażerowie będą mieć do dyspozycji dworzec tymczasowy. Ogólnie bryła dworca pozostanie taka jak jest, ale obiekt stanie się ładny i nowoczesny. Budimex przebuduje wnętrze gmachu odtwarzając elementy historyczne. Sufit będzie podwieszany ale płyty pilśniowe zostaną zastąpione płytami laminowanymi HPL. Renowacji zostanie poddana metaloplastyka. Oczyszczone i odnowione będą kamienne okładziny.

Budimex wymieni fasadę zewnętrzną z konstrukcjami i stolarką oraz dociepli z zewnątrz budynek. Naprawiony będzie dach a na nim zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne.

Nareszcie pasażerowie nie będą musieli dźwigać bagaży po schodach do podziemi i na perony, bo zamontowane zostaną windy i pochylnie, zatem łatwiej będzie poruszać się po dworcu.

Na parterze pozostaną kasy i poczekalnia ale pojawią się nowe toalety, przybędzie – obok jednego kiosku i sklepu – więcej lokali handlowych i usługowych. Z czasem zamontowana zostanie ekspozycja obiektów związanych z lotnictwem, która wyróżni grudziądzki dworzec spośród innych i będzie promować tradycje lotnicze miasta.

Na poziomie -1 przewiduje się m.in. garaże i lokale usługowe.

A teraz zobaczcie, jak wygląda nowy dworzec kolejowy we Włocławku, oddawany właśnie do użytku:

Tak wygląda oddany do użytku, zbudowany od podstaw nowy dworzec kolejowy we Włocławku. Stary, wyburzony, był podobny do grudziądzkiego, ale nie uznano go za zabytek. Powstał więc całkowicie nowy.

Dla porównania: oddano właśnie nowy dworzec kolejowy we Włocławku, gdzie wyburzono całkowicie stary i powstał inny, nowoczesny. Też budował go Budimex. Koszt budowy dworca we Włocławku wyniósł około 37,7 mln zł brutto. Inwestorem też są Polskie Koleje Państwowe S.A. Czyli w Grudziądzu Polskie Koleje Państwowe zainwestują więcej, bo 69,9 milionów zł.

(marz)

Dworzec w Grudziądzu jest jednym z nielicznych w dużych miastach, gdzie pasażerowie muszą dźwigać bagaże idąc po wysokich schodach. Po przebudowie będą windy i pochylnie.
Tak ma po modernizacji wyglądać dworzec PKP w Grudziądzu. Podobnie, ale wszystko będzie nowe.
Widok dworca PKP w Grudziądzu od strony peronów, po przebudowie.
Obok dworca kolejowego w Grudziądzu powstanie mini dworzec przesiadkowy dla autobusów bliższych i dalekich tras.
Tuż obok dworca kolejowego ma powstać punkt przesiadkowy dla autobusów, także dalekobieżnych z tras zagranicznych.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Firma Budimex SA podpisała z PKP SA umowę na modernizację zabytkowego dworca kolejowego w Grudziądzu. Wykona to w 20 miesięcy za 59,9 milionów zł

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu