Firma Cone AMG w rok ma wykonać dokumentację projektowo-kosztorysową na rozbudowę sieci tramwajowej w Grudziądzu. Powstaną dwie nowe linie

Zgodnie z zapowiedziami sieć tramwajowa w Grudziądzu rozbudowana zostanie w sąsiedztwie dworca PKP i w kierunku osiedla Mniszek.

Niektórzy traktują wieść o rozbudowie sieci tramwajowej jak jakiś niesamowity news. Ale przepraszam bardzo – o czym od miesięcy na spotkaniach z mieszkańcami mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza? Omawiał te plany wielokrotnie, z detalami. Kto chodził na spotkania z prezydentem, ten nie jest zaskoczony. Chyba tylko tym, że ma do czynienia z władzą, która nie mydli oczu mieszkańcom świetlanymi wizjami, tylko ambitne plany rzeczywiście realizuje.

Dziś urzeczywistnia się to, co było zapowiadane od dawna. Pisaliśmy nie raz, którędy w Grudziądzu pobiegną nowe trasy tramwajowe. Umowa Zarządu Dróg Miejskich w Grudziądzu z wykonawcą dokumentacji projektowo-kosztorysowej przewiduje dwie całkiem nowe trasy. Powstaną projekty budowlano-techniczne, dokumentacja związana z wycinkami i stałą organizacją ruchu oraz kosztorysy.

Inwestycja w rozbudowę sieci tramwajowej w Grudziądzu ma trzy etapy. Pierwszy to modernizacja torowiska w ciągu alei 23 Stycznia, ul. Focha i Dworcowej.

Drugi to budowa nowego dwutorowego torowiska o długości około 1 kilometra na ul. Rapackiego. Ten odcinek zakończony zostanie pętlą (z wariantową koncepcją krańca dla tramwajów dwukierunkowych). Tory mają być wytyczone po stronie obiektów handlowych. Przebudowane zostaną skrzyżowania ul. Hallera i Focha, Dworcowej i Moniuszki oraz Dworcowej i Królewskiej. Na skrzyżowaniu Hallera z Focha przewiduje się ruch okrężny. Preferowana jest, w miarę możliwości, budowa dwutorowej linii w al. 23 Stycznia, Focha i Dworcowej.

Torowisko na ul. Królewskiej przebudowane zostanie diametralnie a na ul. Dworcowej ma powstać dworzec multimodalny.

Przy al. 23 Stycznia planowany jest węzeł przesiadkowy.

Trzeci etap to budowa torowiska na ul. Konstytucji 3 Maja, Towarowej i Drodze Mazowieckiej. Przebiegać będzie za pętlą Rządz w kierunku osiedla Mniszek. Uwzględnia się alternatywny przebieg ulicą Magazynową i Składową. Długość torowiska – około 2,5 km.

– Na pętli Rządz ma być przebudowany układ torowy, by możliwe było zawracanie tramwajów jadących od strony Mniszka. Na Rządzu powstanie nowoczesny węzeł przesiadkowy, co bardzo podniesie mieszkańcom komfort korzystania z komunikacji publicznej – mówił Maciej Glamowski na spotkaniach z mieszkańcami Grudziądza.

Ta koncepcja jest właśnie realizowana. Nowa pętla w Mniszku powinna obsługiwać równocześnie dwa składy tramwajowe i dwie linie. Potrzebne byłoby też wybudowanie rozjazdu na skrzyżowaniu z ulicą Towarową co umożliwi wjechanie do zajezdni przy ul. Składowej. Grudziądzki MZK już ma tam bazę autobusową właśnie u zbiegu ul. Magazynowej i Składowej. 

Przewidywana jest także przebudowa około 500 metrów torowiska na ul. Chełmińskiej od ul. Marcinkowskiego do skrzyżowania z ul. Laskowicką.

Wykonawcą dokumentacji jest firma Cone AMG, z którą 12 stycznia Grudziądz podpisał umowę opiewającą na prawie 3 miliony zł. i ma być zrealizowana w ciągu 12 miesięcy.

W tym czasie wykonawca ma złożyć wniosek o pozwolenie na budowę lub decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Ma na to trzy miesiące. Projektant powinien też uzyskać decyzję środowiskową.

(marz)

FOT. MARYLA RZESZUT

Zarząd Dróg Miejskich w Grudziądzu przygotował mapki z przebiegiem tras nowych linii tramwajowych.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Firma Cone AMG w rok ma wykonać dokumentację projektowo-kosztorysową na rozbudowę sieci tramwajowej w Grudziądzu. Powstaną dwie nowe linie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu