Gdzie są w Grudziądzu: rondo PePeGe, skwer Ebela i ul. Towarowa? Te nazwy obowiązują od dziś. Tak uchwalili radni

Nowe nazwy ulicy, skweru i ronda pojawią się w Grudziądzu: rondo PePeGe, ulica Towarowa i – na Starówce – skwer Eduarda Ebela. Uchwały w tej sprawie przyjęli dziś radni na sesji Rady Miejskiej.

Skwer Eduarda Ebela to teren przyległy do murów miejskich, wzdłuż alei Biskupa Christiana.

Rondo PePeGe jest u zbiegu ulic: Dworcowej i Rapackiego, zbudowane w ramach łącznika z ul. Waryńskiego. Skrót PePeGe zna każdy grudziądzanin. O słynnym, niezapomnianym w Grudziądzu Stomilu – wkrótce znacznie szerzej. Będzie też ulica Towarowa (od ronda Józefa Błachnio do Drogi Mazowieckiej). Uchwały w sprawie nazw weszły w życie z dniem podjęcia.  

Rondo PePeGe jest u zbiegu ul. Dworcowej i Rapackiego, zbudowane w ramach łącznika z ul. Waryńskiego.

Gdzie jest skwer Eduarda Ebela?  To ciąg komunikacyjny wzdłuż al. Biskupa Christiana,  teren przyległy do aktualnie remontowanych, zabytkowych murów miejskich z wieżyczką wodociągową. Aleja Biskupa Christiana prowadzi dalej, aż za ceglany most Bramy Toruńskiej (ten z linią tramwajową), w kierunku Wisły. A skwer Eduarda Ebela jest do tego mostu.  

Skwer Eduarda Ebela to ciąg komunikacyjny wzdłuż al. Biskupa Christiana, przyległy do murów miejskich.

Kim był patron tego malowniczego skweru grudziądzkiej na Starówce?

Radny Mariusz Żebrowski (Koalicja Obywatelska), historyk wyjaśnił na sesji: – Eduard Ebel to duszpasterz, dzięki któremu powstał dzisiejszy kościół młodzieżowy i cmentarz przy ul. Cmentarnej. Opublikował wiele materiałów teologicznych. We wszystkich krajach niemieckojęzycznych popularna jest kolęda do jego tekstu „Leise rieselt der Schnee” („Sypie cichutko śnieg”).  Urodził się 7 sierpnia 1839 r. w Starogardzie Gdańskim a zmarł w 1905 r. w Saksonii.

A coś więcej o nowym patronie skweru w Grudziądzu?

Ta postać przypomina nam, że Grudziądz ma historię polsko-niemiecką. Eduard Ebel był synem lekarza. Studiował w Królewcu (teologię i filologię). Był niemieckim duchownym protestanckim. Do Grudziądza przybył w 1872 r., gdy został proboszczem północnej partii parafii. W latach 1875-1879 był zastępcą efora (superintendenta) ewangelickiej diecezji chełmińskiej a Grudziądz był jej głównym ośrodkiem. Z czasem sam został superintendentem tej diecezji (w latach 1901 -1903).  Był członkiem synodu generalnego i Rady Synodalnej Kościoła Prus.

W tamtych latach aktywnie działał w Unii Pozytywnej, stronnictwie kościelnym silnie akcentującym związki z niemieckim tronem cesarskim.

Ożenił się z Anne Roethe, córką wydawcy miejscowej niemieckiej gazety „Der Gesellige”. To siostra Gustava Roethe (1859-1926), mediewisty i germanisty, profesora Uniwersytetu Berlińskiego, politycznie opowiadającego się po prawej stronie. Działalność ks. Ebela też wskazuje na jego nacjonalistyczne poglądy, wówczas typowe dla wielu niemieckich intelektualistów.  

Czas aktywności duszpasterskiej ks. Eduarda Ebela zbiegł się z dynamicznym rozwojem Grudziądza. Za jego urzędowania powstały dwie ważne inwestycje parafialne: nowy kościół przy ul. Mickiewicza (1898 r.) i cmentarz przy ul. Cmentarnej (1894 r.). Zasłużył się też wydaniem zwięzłego opracowania dziejów grudziądzkich ewangelików (1885 r.). Publikacja jest dostępna w zasobach Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

Napisał słowa znanej kolędy „Sypie cichutko śnieg” („Leise rieselt der Schnee”)

Najbardziej jednak ksiądz Ebel znany jest jako autor tekstu kolędy dla dzieci,  powstałej jako „Wintergruss” („Zimowe pozdrowienie”), a dziś śpiewana jest jako „Leise rieselt der Schnee” („Sypie cichutko śnieg”). Kolęda ta znana jest głównie w Niemczech i Austrii, krajach obszaru niemieckojęzycznego i anglosaskich. W kilku tłumaczeniach – także w Polsce. Autor melodii – nieznany.  

Ksiądz Eduard Ebel przeszedł na emeryturę w 1904 r. Zmarł 30 stycznia 1905 r. w Saksonii. To postać zasłużona dla grudziądzkiej wspólnoty ewangelickiej a zatem i dla Grudziądza, mimo że nie ustrzegł się nacjonalistycznych uwikłań swych czasów. Jego nazwisko najbardziej kojarzone jest i tak z piękną kolędą dla dzieci…

(marz)

Fot. Maryla Rzeszut

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Gdzie są w Grudziądzu: rondo PePeGe, skwer Ebela i ul. Towarowa? Te nazwy obowiązują od dziś. Tak uchwalili radni

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu