Generał August Emil Fieldorf „Nil” – niezłomny bohater ma od dziś w Grudziądzu Pamiątkowy Kamień z inskrypcją (zdjęcia)

24 lutego obchodzimy 70. rocznicę śmierci polskiego bohatera: gen. brygady Augusta Emila Fieldorfa pseudonim „Nil”. Został dziś uhonorowany. Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski odsłonił Pamiątkowy Kamień na Skwerze Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza (z przodu) i Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski odsłaniają Pamiątkowy Kamień z inskrypcją poświęcony gen. Augustowi Emilowi  Fieldorfowi pseudonim „Nil”.

Zamordowany przez komunistów dowódca Kierownictwa Dywersji AK (Kedywu) i konspiracyjnej organizacji „Niepodległość” (NIE) był jednym z największych spośród Niezłomnych.

W Grudziądzu został upamiętniony w samym centrum miasta.

Pamiątkowy Kamień z inskrypcją poświęconą generałowi Augustowi Emilowi  Fieldorfowi pseudonim „Nil” odsłonił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza wraz z wicewojewodą kujawsko-pomorskim Józefem Ramlauem.

Prezydent Maciej Glamowski powiedział: – Oddawać cześć bohaterom możemy dopiero dziś, wiele lat po ich śmierci. Niestety, w czasach powojennych przez kilka dekad nie było to możliwe, przynajmniej w sposób jawny. Nie chcemy, by ktokolwiek ponosił dziś dla Ojczyzny męczeńską śmierć, niczym generał Nil. Pragniemy tylko, by Polacy, zwłaszcza młodzi, poznali cenę, którą wielu z naszych przodków musiało zapłacić. Dzieło życia Generała jest gwiazdą przewodnią dla tych, którzy kochają Polskę prawdziwie. Dla tych wszystkich, którzy polskie sprawy nie tylko chcą nazywać własnymi, lecz pragną pracować dla dobra Ojczyzny na miarę swoich sił, a czasem i ponad siły.

W uroczystości wziął udział m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau,  pielęgnująca historię honorowa obywatelka Grudziądza Karola Skowrońska, przedstawiciel bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej – Remigiusz Ławniczak, reprezentanci wojska i kombatantów, młodzież i mieszkańcy Grudziądza. Grudziądzanie wspólnie oddali dziś cześć jednemu z największych bohaterów polskiego narodu.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Generał August Emil Fieldorf „Nil” – niezłomny bohater ma od dziś w Grudziądzu Pamiątkowy Kamień z inskrypcją (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu