Gorąco wokół OPEC Grudziądz. Radni apelują do rządu o obniżkę VAT-u na energię cieplną z 23 na 5 proc. Tłumaczą: – To od razu zmniejszy opłaty

Na 19 radnych 12 było za a 7 wstrzymało się w głosowaniu nad przyjęciem tej uchwały. Zobowiązuje ona prezydenta Grudziądza do przekazania apelu premierowi RP, wojewodzie, posłom i senatorom. Oprócz obniżki VAT-u radni domagają się pozostawienia w Grudziądzu 50 procent opłat za emisję dwutlenku węgla.   

Na sesji Rady Miejskiej w środę, 22 lutego grudziądzcy radni długo dyskutowali o cenie ciepła systemowego z OPEC i konieczności obniżki VAT-u z 23 procent na 5.

Mieszkańcom Grudziądza wzrosły opłaty za mieszkania, a zwłaszcza za energię cieplną. Ogrzewanie zawsze było sporą częścią opłat, ale teraz urosło niebywale. – OPEC podwyższa nam opłaty! – alarmują ludzie.

Czy OPEC? Stawka za ogrzewanie podskoczyła, bo od 1 stycznia 2023 r. rząd wprowadził w całym kraju 23-procentowy VAT na energię cieplną. A był do tej pory 5-procentowy. Była taryfa ulgowa, ale od 1 stycznia ciepło systemowe ma 23-procentowy VAT.

OPEC Grudziądz naliczył więc opłaty według nowych stawek: z 23-procentowym VAT-em.

– To nie do przyjęcia, ludzi nie stać na coraz wyższe rachunki – uznali radni Koalicji Obywatelskiej i Sojuszu Obywatelskiego Grudziądz i nagłaśniali sprawę już wcześniej a na środową sesję (22 lutego) skierowali projekt uchwały z apelem do premiera rządu RP. O co? O obniżenie VAT-u z 23 do 5 procent i ponadto przekazywanie połowy opłaty za emisję dwutlenku węgla samorządowi, żeby ten mógł prowadzić transformację energetyczną.

Połowa tych opłat za CO2 z 40 mln zł. wynosi 20 mln. zł. Ale radni PiS nie kwapili się do poparcia tej koncepcji, tym bardziej drugiej uchwały, zgodnie z którą samorząd grudziądzki miałby otrzymać zwrot zabranych do budżetu centralnego podatków w latach 2019-2023 czyli prawie 117 milionów zł. (To wyliczenia Związku Miast Polskich. W całej Polsce łącznie ubytek finansowy samorządów z tego tytułu wyniósł 28 miliardów zł.).

NA SESJI ROZPĘTAŁA SIĘ DYSKUSJA

– Niektórzy grudziądzanie mają niesamowicie wysokie czynsze. To dramat i tragedia – sygnalizował Krzysztof Kosiński (PiS, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej).  

– Rachunki miesięczne natychmiast im się obniżą, jeśli przywróci się w Polsce 5-procentowy VAT za energię cieplną zamiast obecnego 23-procentowego  – mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Nasz OPEC i tak produkuje ciepło niedrogie w porównaniu z innymi miastami. W Grudziądzu mamy 145,28 zł za kilodżul, gdy we Włocławku jest 205,99 zł, w Elblągu 166, w Gdyni 159 a w Toruniu jest aż 255,28 zł. za kilodżul. Stawka w Grudziądzu jest relatywnie niska, że nawet nie kwalifikujemy się do rządowych rekompensat za ciepło dla mieszkańców. Podatek PIT ciężko wypracowują mieszkańcy. Z tych zabieranych grudziądzanom pieniędzy z podatków współfinansujemy dopłaty w Toruniu na przykład. Z tych podatków większy procent powinien zostawać w Grudziądzu.

– W Grudziądzu jest tanie ciepło? Ludzie biednieją i te stawki są za wysokie. Na szczęście kiedy dostali 500+ to zyskali bezpieczeństwo bytu – tłumaczył Krzysztof Kosiński. – Jeśli podatki wpływają do budżetu centralnego to następuje ich redystrybucja. Ręka rządowa jest bezpieczniejsza. Rząd jest gwarantem, że rekompensaty rozdzieli sprawiedliwie.

Podobnego zdania był Sławomir Szymański, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości: –  Oto stanowisko naszego klubu: OPEC zafundował ostatnio 4 podwyżki, za które władze miejskie też są odpowiedzialne. Jesteście hojni dla swoich ludzi w spółkach miejskich. Zagłosujemy za uchwałą, jeśli zlikwidowane zostaną wszystkie nowe stanowiska w spółkach miejskich i wieloosobowe zarządzanie. Żeby od premiera domagać się zwrotu pieniędzy najpierw trzeba zacząć od siebie i tu szukać oszczędności.

Ripostował Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza: – Dowodem na dobre zarządzanie OPEC-em jest jedna z najtańszych cen ciepła, poniżej dopłat rządowych: 145 zł za kilodżul. Zarząd OPEC-u jest dwuosobowy i nie będzie większy – tłumaczył. – Ta firma oszczędza koszty! Zamiast pięciu spółek OPEC-owskich są już tylko trzy. Zredukowaliśmy liczbę zarządów. To są mity o wynagrodzeniach rad nadzorczych. W strukturze kosztów w OPEC-u wynagrodzenia stanowiły 1,1 procent i spadły do 0,7 proc.

– Już od początku lutego polscy samorządowcy apelują o obniżenie VAT-u na ciepło systemowe z 23 procent na 5 lub 0 procent – mówi Tomasz Smolarek, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. – 8 lutego Sejm odrzucił poprawki Senatu, które przewidywały obniżkę do 5 proc.

Tomasz Smolarek, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej sypał liczbami, faktami, procentami… Odbijał piłeczkę: – Powiedziano tu na sali, że samorząd ma zacząć oszczędzanie od siebie, a co robi Ministerstwo Finansów? Rozdziela sobie nagrody: tylko dla szeregowych pracowników w 2021 roku 12,5 miliona zł, w 2022 r. – 15 mln zł. a co dopiero kadrze kierowniczej! Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość nie pozyskało dotąd unijnych środków z Krajowego Planu Odbudowy a tam jest zapis, że inwestycje obejmą też rozwój ciepłownictwa systemowego. Władze w Polsce wyśrubowały VAT do 23 procent, gdy np. w innych krajach UE jest znacznie niższy, np. we Włoszech 5 proc., w Niemczech 7 proc. Tak że zamiast nas zachęcać do oszczędności najpierw samemu trzeba spojrzeć w lustro.  

Sławomir Szymański: – Bez problemu patrzę na siebie w lustro.

– OPEC Grudziądz dostał od państwowych podmiotów węgiel w gigantycznej cenie, teraz wyższy VAT 23-procentowy i jeszcze ma 40 mln zł. zabierane… – mówił Paweł Napolski, przewodniczący Rady Miejskiej (Koalicja Obywatelska). – Mimo to i tak utrzymuje dość niskie stawki za ciepło.

Paweł Napolski (Koalicja Obywatelska, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej): – Przecież te stawki, które ustala OPEC, zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki, bardzo rygorystyczny. Gdyby OPEC je zawyżył, to URE by nie zatwierdził. Jeśli są i tak za wysokie dla mieszkańców, to wynika z ceny węgla, a kto ją ustalił? Przecież nie samorząd, my walczymy, żeby było taniej. Ale kiedy OPEC kontraktował węgiel, którym dziś pali, to za gigantyczne stawki ustalone wtedy przez państwowy podmiot. To Polska Grupa Energetyczna tak kontraktowała i bez aneksu, że gdyby ceny węgla spadły, to można skorygować kontrakt. Jak można winić OPEC za stawki ciepła, gdy dostał gigantyczne ceny węgla, wyższy VAT 23-procentowy i jeszcze 40 mln zł. zabierane? W Grupie OPEC spadły koszty zatrudnienia z 16 procent w 2020 roku do 10 procent w 2023. A na co najwięcej idzie? Na zakup opału: aż 66 proc.

Dyskutowali także m.in. radni: Miłosz Joniec (PiS) i Krzysztof Pokora (KO), Łukasz Kowarowski (przewodniczący rady Miejskiej, Sojusz Obywatelski Grudziądz), Arkadiusz Goszka (radny niezrzeszony).

Ostatecznie obie uchwały Rada Miejska przyjęła głosami 12 za przy 7 wstrzymujących się (na 19 obecnych radnych). Apel do rządu o obniżenie 23-proc. VAT-u do 5 proc. nie jest odosobniony. Także o pozostawienie samorządom większych kwot z podatków wygenerowanych przez mieszkańców. Domagają się tego także inne samorządy w Polsce.

TEKST I FOT: MARYLA RZESZUT  

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Gorąco wokół OPEC Grudziądz. Radni apelują do rządu o obniżkę VAT-u na energię cieplną z 23 na 5 proc. Tłumaczą: – To od razu zmniejszy opłaty

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu