Grudziądz gościł ok. 50 uczestników programu C-City z 4 miast partnerskich. Kolejna konferencja odbędzie się w Falun. Co dalej z ponadnarodową współpracą? Imprezy w sferze kultury i sportu

Przedstawiciele miast partnerskich: Gütersloh  (Niemcy), Broxtowe (Wielka Brytania) i Falun (Szwecja) oraz Grudziądza na III Kongresie C-City omówili dotychczasową współpracę i nakreślili najbliższe plany.

Uczestnicy III Kongresu C-City w Grudziądzu. FOT. MARIUSZ NASIENIEWSKI

– Pierwszy zakończony projekt to książka kucharska C-City Cooking Book – mówi Róża Lewandowska wiceprezydent Grudziądza, która uczestniczyła także w poprzednim Kongresie C-City. – Książka jest nie tylko spisem dań ale także pokazuje, jak różnorodna jest kuchnia regionalna różnych państw. Znajdziemy w niej przepisy kulinarne i ciekawą prezentację poszczególnych regionów oraz osób z nim związanych. Projekt ten był w całości sfinansowany ze środków miast – członków C-City.

Uczestnicząc w 2023 roku w II Kongresie C-City w Châteauroux (Francja) wiceprezydent Grudziądza Róża Lewandowska otrzymała symboliczny klucz gospodarza III Kongresu C-City. Przekazany został kolejnemu gospodarzowi – szwedzkiemu Falun. FOT. MARYLA RZESZUT

W 2023 roku delegacja Grudziądza gościła we Francji, od 4 do 7 maja w Châteauroux na II Kongresie C-City. Oprócz wiceprezydent Róży Lewandowskiej w skład delegacji wchodzili: Adrianna Klimkiewicz, Ewelina Dąbrowska, Emilia Markot – Borkowska, Michał Czepek, Mariusz Żebrowski, Przemysław Wierzchowski.

Drugi projekt, na który już uzyskano dofinansowanie Komisji Europejskiej, to projekt sportowy. W ramach programu CERV-TT pozyskane zostało 46,5 tysięcy euro na sfinansowanie kosztów transportu, noclegów i wyżywienia młodych lekkoatletów z miast C-City na wydarzeniach sportowych (głównie biegowych) jeszcze w 2024 roku. Są to:

* Stora Stöten Run w Falun, 10 sierpnia

* Biegi Malinowskiego w Grudziądzu, 28 września

* DJK-Halbmarathon w Gütersloh, 3 listopada

* EKIDEN-36 w Châteauroux, 10 listopada

W grudziądzkiej konferencji wzięło udział około 50 uczestników. Przedstawiciele miast partnerskich to przede wszystkim urzędnicy, artyści, historycy i sportowcy. Pracowali w 5 grupach roboczych, które przedyskutowały konkretne projekty artystyczne i organizację wspólnych imprez sportowych.

W ramach C-City odbyły się już:

  • W 2020 r. – nawiązanie łączności między miastami, spotkania on-line, na platformie zoom oraz TEAMS zgłaszanie pomysłów współpracy.
  • W 2021 r. – zawężanie i określanie dziedzin współpracy, przygotowania do spotkania i poznania uczestników z wszystkich miast podczas wspólnej Konferencji,
  • W 2022 r. – I Konferencja inaugurująca projekt C-City w Gütersloh:
  • W 2022 r. listopad – warsztaty projektu pilotażowego Cooking and life-style
  • W 2023 r. – II Konferencja C-City w Chateauroux

W planach na 2025 rok jest doprowadzenie do pełnego funkcjonowania sieci i zorganizowanie Festiwalu C-City równocześnie we wszystkich miastach partnerskich.

IV konferencja C-City odbędzie się w 2025 roku w Falun.

Skąd pomysł na taką współpracę miast partnerskich? Pięć lat temu w Gütersloh narodziła się idea stworzenia ponadnarodowej sieci kulturalnej miast partnerskich C-City Project. Łączy ona miasta: Gütersloh  (Niemcy), Chateauroux (Francja), Broxtowe (Wielka Brytania), Falun (Szwecja) i Grudziądz. Ma służyć poszerzaniu współpracy miast w sferze kultury (głównie teatru, filmu, tańca, muzyki, literatury) oraz różnych dziedzin nauki i biznesu. I Konferencja C-City odbyła się w 2022 roku w Gütersloh. Władze uczestniczących w niej miast podpisały wówczas oficjalny dokument – Kartę C-City. Określa on ramy i zakres współpracy w ramach sieci miast.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Grudziądz gościł ok. 50 uczestników programu C-City z 4 miast partnerskich. Kolejna konferencja odbędzie się w Falun. Co dalej z ponadnarodową współpracą? Imprezy w sferze kultury i sportu

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu