Grudziądz ma piękne tradycje lotnicze. Dziś w Ratuszu gościli przedstawiciele Lotniczej Akademii Wojskowej. Powód? Obchody 100-lecia słynnej Szkoły Orląt w 2025 roku

Omówiono zbliżające się obchody 100. rocznicy powstania dęblińskiej Szkoły Orląt, które odbędą się w 2025 roku w Grudziądzu.  

Nie tylko chwalebną, kawaleryjską przeszłość ma Grudziądz. Także lotniczą. Władze Grudziądza pielęgnują te tradycje. Niedawno za dostrzeganie środowiska lotniczego dziękowała Joanna Biedermann, której Grudziądz przyznał Statuetkę Flisaka, za rozsławianie miasta. Jest ona pilotką i instruktorem (samolotów, szybowców, balonów). Pilotuje m.in. dreamlinery w PLL LOT.

Dziś w Urzędzie Miejskim gośćmi prezydenta Macieja Glamowskiego byli: płk. pil. dr inż. Wojciech Wróblewski – prorektor ds. wojskowych, Waldemar  Bieniek – kanclerz  LAW i ppłk. Jarosław Wojtyś – szef Wydziału Wychowawczego.

W spotkaniu uczestniczyła również Kinga Łaszewska, dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy z Mieszkańcami.

Na dobry początek przedstawiciele Lotniczej Akademii Wojskowej wręczyli prezydentowi pamiątkową grafikę z dedykacją: „Prezydentowi miasta Grudziądza, doktorowi Maciejowi Janowi Glamowskiemu, z lotniczym pozdrowieniem Rektor Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej gen. bryg. pilot dr inż. Krzysztof Cur.”   

Nie wszyscy wiedzą, że słynna, dęblińska Szkoła Orląt najpierw powstała w Grudziądzu – w listopadzie 1925 roku, jako Oficerska Szkoła Lotnictwa. Na dwuletnim kursie kształciła kandydatów na pilotów i obserwatorów. Głównym celem szkolenia było fachowe przygotowanie oficerów kadry lotniczej. Szkołę Orląt przeniesiono z Grudziądza do Dęblina 14 kwietnia 1927 roku.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Grudziądz ma piękne tradycje lotnicze. Dziś w Ratuszu gościli przedstawiciele Lotniczej Akademii Wojskowej. Powód? Obchody 100-lecia słynnej Szkoły Orląt w 2025 roku

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu