Grudziądz otrzyma 12 autobusów hybrydowych od Solaris Bus&Coach. Koszt to 23,5 mln zł. netto. Umowę podpisano 10 maja w Ratuszu (zdjęcia, wideo)

Nowe autobusy hybrydowe od Solarisa wyjadą na trasy w Grudziądzu w grudniu tego roku i styczniu 2024 r. Po zrealizowaniu najnowszych umów z Solarisem na 17 bezemisyjnych autobusów i 12 hybrydowych, MZK Grudziądz będzie mieć 17 elektryków i w sumie 19 hybrydowych.

Od lewej: Andrzej Sienkiewicz – dyrektor sprzedaży na kraj Solaris Bus & Coach w Bolechowie, Paweł Maniszewski – prezes MZK Grudziądz, Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza i Jakub Zakrzewski – dyrektor sprzedaży regionu północnego Solaris Bus & Coach. Fot. Maryla Rzeszut

Błyskawicznie rośnie ekologiczny potencjał transportu publicznego w Grudziądzu. W trakcie dostaw jest 17 autobusów w pełni elektrycznych a dziś (10 maja) prezes MZK Grudziądz podpisał umowę na dostarczenie kolejnych 12 pojazdów hybrydowych.

Umowę w imieniu producenta Solaris Bus & Coach w Bolechowie podpisał Jakub Zakrzewski, dyrektor sprzedaży Regionu Północnego a w imieniu MZK Grudziądz. – prezes zarządu Paweł Maniszewski.

– Jesteśmy niezmiernie dumni z zaufania, jakim ponad dwie dekady obdarza nas Grudziądz – podkreślił dyrektor Jakub Zakrzewski. – Właśnie jesteśmy w trakcie dostaw 17 bezemisyjnych pojazdów elektrycznych. Niezwykle cieszymy się z dzisiejszego zamówienia na 12 autobusów hybrydowych, dzięki czemu jeszcze w tym roku pasażerowie transportu publicznego w Grudziądzu skorzystają z kolejnych nowoczesnych i ekologicznych autobusów naszej marki.

Podczas podpisania umowy obecny był też Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sprzedaży na kraj Solaris Bus & Coach w Bolechowie pod Poznaniem.  

Kontrakt z firmą Solaris sięga sumy 23,5 miliona złotych netto. Pierwsze kursy nowych autobusów hybrydowych w Grudziądzu mają rozpocząć się jeszcze przed końcem 2023 roku.

Po realizacji umów na 17 w pełni elektrycznych autobusów Solaris 12 urbino i 12 hybrydowych we flocie MZK Grudziądz (ma 65 autobusów) będzie aż 17 elektryków i w sumie 19 hybrydowych, w tym 12 klasycznych i 7 z funkcją plug-in.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza podkreśla szybki rozwój ekologicznego potencjału miejskiego transportu:

– W ciągu ostatnich lat wymieniliśmy ponad połowę taboru na autobusy ekologiczne – podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Zamówione dziś autobusy są nowoczesne, przyjazne dla środowiska, niskopodłogowe oraz klimatyzowane. Mają bogate wyposażenie i monitoring nowej generacji.  

Wydajny napęd hybrydowy autobusów oznacza mniejsze zużycia paliwa, zatem zredukowane będą koszty funkcjonowania miejskiej komunikacji. Główna korzyść to zmniejszenie ilości  szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery.

– Nowe autobusy wyposażone będą w funkcję zero-emission, czyli system Stop-and-Go – objaśnia Paweł Maniszewski, prezes MZK Grudziądz. – Oznacza to, że w trakcie postoju na przystanku autobus będzie mógł mieć całkowicie wyłączony silnik spalinowy, a korzystać będzie z energii odzyskanej podczas hamowania. Nowe autobusy elektryczne lub hybrydowe będą obsługiwać trasy w godzinach porannych, później pojadą na doładowanie i wrócą w godzinach szczytu po południu.

Podziękowania kierowano także do radnych sejmiku samorządowego województwa kujawsko-pomorskiego Roberta Malinowskiego i Michała Czepka za starania o dofinansowanie zakupu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

Każdym z autobusów hybrydowych będzie mogło jechać maksymalnie 80 osób (w tym 25 miejsc siedzących).

– Kolejne autobusy niskoemisyjne w naszym taborze miejskim powinny zachęcać do podróżowania pojazdami transportu publicznego. Warto zostawić samochód, by skorzystać z komfortowego przejazdu nowym, bezemisyjnym lub niskoemisyjnym autobusem albo tramwajem – zachęca  Anna Majchrzak-Poniewierka, dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. 

Zakup nowych autobusów hybrydowych zostanie dofinansowany w 85 procentach z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Grudziądz otrzyma 12 autobusów hybrydowych od Solaris Bus&Coach. Koszt to 23,5 mln zł. netto. Umowę podpisano 10 maja w Ratuszu (zdjęcia, wideo)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu