Grudziądz pamięta o bohaterze. Wystawa na Rynku, mural na szkole, msza święta i posadzony dąb w 75. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego  

25 maja obchodzimy 75. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Ekspozycja na Rynku w Grudziądzu przybliża jednego z najdzielniejszych, najodważniejszych i bohaterskich żołnierzy II wojny światowej.  

Warto zapoznać się z tą wystawą plenerową przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

26 maja o godz. 10.00 mural poświęcony rtm. Witoldowi Pileckiemu odsłonięty zostanie na szczycie budynku Szkoły Podstawowej nr 21 na osiedlu Lotnisko.  

W 75. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego odprawiona zostanie msza święta w kościele pw. Piotra i Pawła i Najświętszej Maryi Panny z Fatimy przy ul. Ikara na osiedlu Lotnisko 28 maja o godz. 13.00. Na dziedzińcu kościoła posadzony zostanie dąb ku czci bohaterskiego rotmistrza (po mszy, około godz.14.00).

Maryla Rzeszut

13 maja 1901 r. w Ołońcu urodził się rotmistrz Witold Pilecki. Wychowywał się w Wilnie. Jako uczeń gimnazjum związał się z ruchem harcerskim. Pod koniec I wojny światowej wstąpił do oddziałów samoobrony, które broniły Wilna przed bolszewikami. Następnie walczył w oddziale ułanów dowodzonym przez legendarnego „Łupaszkę”. W wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. bronił Warszawy. Po powrocie do Wilna ukończył szkołę.

Ukończył kurs w Szkole Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu.

W październiku 1939 r. zakończył walki w kampanii wrześniowej wraz z pododdziałem kawalerii, który wyszkolił i sformował. Po przybyciu do Warszawy zamieszkał na Żoliborzu, przy al. Wojska Polskiego 40/7. Utworzył organizację wojskową Tajna Armia Polska. „Ochotnik do piekła” dał się dobrowolnie aresztować, aby znaleźć się w obozie koncentracyjnym w Auschwitz w celach wywiadowczych. Realizował w ten sposób plan TAP. Po 947 dniach pobytu w niemieckim obozie śmierci, z 26 na 27 kwietnia 1943 r. w Wielkanoc, w brawurowy sposób uciekł. Miał doskonałą pamięć, potrafił wymienić 800 nazwisk współwięźniów; jego raporty trafiły do Londynu i do prezydenta USA Roosevelta przez Jana Karskiego.

Po wojnie został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Po okrutnym śledztwie  zamordowano go strzałem w tył głowy 25 maja 1948 o godz. 21.30.

Cześć Jego pamięci!

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Grudziądz pamięta o bohaterze. Wystawa na Rynku, mural na szkole, msza święta i posadzony dąb w 75. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego  

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu