Grudziądz pielęgnuje pamięć o Wincentym Witosie – patronie nowej ulicy. Piękny wykład profesora i wystawa w III LO przywołały wielkiego Polaka (zdjęcia)

Wykładu o wielkim Polaku, Wincentym Witosie (1874-1945) wysłuchała młodzież w pięknej auli III LO w Grudziądzu. Wygłosił go prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wykładowi towarzyszyła duża wystawa o tym działaczu ludowym przygotowana przez Muzeum  Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Ekspozycja ta była prezentowana w polskim Parlamencie a III LO im. Jana Pawła II w Grudziądzu jest jedną z pierwszych szkół w kraju, do których została przywieziona.

2024 jest Rokiem WINCENTEGO WITOSA. W pięknej lekcji historii i patriotyzmu uczestniczyła grudziądzka młodzież.

Przybyli m.in.: senator Ryszard Bober, wiceprezydent ża Lewandowska, Jakub Kopkowski z biura wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Szymańskiego.

Wincenty Witos trzykrotnie był premierem Polski. To jeden w wielkich Polaków współtworzących niepodległą Rzeczpospolitą. Działacz ruchu ludowego.

Dyrektor III LO Łukasz Piasecki podkreślił, że choć Wincenty Witos, pochodzący z biednej rodziny, nie mógł ukończyć szkół, bardzo dużo czytał i posiadł dużą wiedzę. – Warto dużo czytać, bo można zdobyć ogromną wiedzę o ludziach i świecie.

Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza zwróciła się do młodzieży szkolnej: – Bardzo was proszę, byście mieli w sercu naszą Ojczyznę, Polskę. Byście postępowali dla jej dobra, gdyż niepodległość nie jest dana raz na zawsze, trzeba o nią dbać, by Polska jako silne państwo wciąż istniała. Jestem ogromnie wdzięczna za wystawę, będącą skarbnicą wiedzy o życiu i dokonaniach Wincentego Witosa. Za te piękne chwile dziękuję panu dyrektorowi III LO Łukaszowi Piaseckiemu, który także i dziś nie szczędził wysiłków organizacyjnych, by to niecodzienne wydarzenie mogło się odbyć zgodnie z planem.

Jakub Kopkowski, współpracownik wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Szymańskiego podkreślił, że w taki sposób podana wiedza o wielkiej postaci historycznej jest ciekawa, szybko się ją chłonie i wspaniale, że grudziądzka młodzież mogła wziąć udział w atrakcyjnej lekcji historii i patriotyzmu.   

Wincenty Witos został niedawno patronem nowej ulicy budowanej w Grudziądzu, w perspektywicznej, rozwijającej się części miasta. Nowa droga umożliwi m.in. dojazd do targowiska miejskiego, gdzie właśnie powstaje hala do handlu hurtowego dla lokalnych przedsiębiorców. Droga zapewni także dojazd do budowanego w pobliżu nowoczesnego obiektu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Grudziądz pielęgnuje pamięć o Wincentym Witosie – patronie nowej ulicy. Piękny wykład profesora i wystawa w III LO przywołały wielkiego Polaka (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu