– Będzie to pierwszy występ, który rozpocznie naszą trasę koncertową DE REVOLUTIONIBUS 2023 – informuje artysta dźwięku Wojtek Zięba, jeden z twórców projektu.
– Otrzymaliśmy stypendium prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego, co nam ułatwia produkcję albumu koncertowego VOICES OF THE COSMOS podsumowującego aktywną działalność zespołu w latach 2021-2022. Premierę albumu koncertowego zaplanowaliśmy na 19 lutego z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Od tego dnia będziemy go promować. Zadbaliśmy o to, aby stworzony przez nas projekt muzyczny wyróżniał się wysoką jakością artystyczną i oryginalnością – informuje grudziądzanin, Wojciech Zięba. – Odnosząc się do astronomii i dokonań Mikołaja Kopernika, w 550. rocznicę jego urodzin, z pewnością będzie dostrzeżony w skali ogólnopolskiej i za granicą – w różnych środowiskach: muzycznych, artystycznych, dziennikarskich i naukowych. Dużą wartością projektu jest bowiem jego multidyscyplinarność wynikająca z połączenia muzyki z nauką. VOICES OF THE COSMOS to projekt łączący edukację i popularyzację astronomii w artystycznym i muzycznym otoczeniu.
Od kiedy grudziądzcy pasjonaci „kosmicznej” muzyki realizują swój projekt?
– To kontynuacja i rozwinięcie naszych dokonań od 2009 r. Projekt Voices of the Cosmos stworzyliśmy z Rafałem Iwańskim i jesteśmy odpowiedzialni za sferę dźwiękową – objaśnia Wojciech Zięba. – Pomogło nam duże doświadczenie w dziedzinie muzyki elektroakustycznej i eksperymentalnej. Kosmos pełen jest fenomenów dźwiękowych: szumów, drgań, pulsacji, strzępków melodii, pomruków, a także nieporządku, chaosu i tajemniczych brzmień, często trudnych do określenia. To wspaniały materiał do pracy w połączeniu z instrumentarium elektronicznym. To, co uzyskujemy w naszym projekcie jest bliskie doświadczeniom tzw. muzyki eksperymentalnej, nastawionej na poszukiwania brzmieniowe, wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł dźwięku. Jest to unikatowy w Polsce projekt, w którym wykorzystujemy oryginalne zapisy przestrzeni kosmicznej m.in. z 32-metrowego toruńskiego radioteleskopu. Jest projektem, który cieszy się uznaniem i poparciem w środowisku naukowym m.in. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i w Polskim Towarzystwie Astronomicznym.
Jedyny taki projekt w Polsce, wzbudzający zainteresowanie za granicą – VOICES OF THE COSMOS tym razem zaistnieje w Młynach Rothera w Bydgoszczy 18 lutego o godz. 19.00.
Grudziądzcy twórcy wykorzystują autentyczne dźwięki z kosmosu, odbierane przez radioteleskopy i oryginalne pozaziemskie sygnały wyłapywane przez urządzenia radiowe. Prezentowali swoją „nieziemską” muzykę w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Częstochowie, Toruniu, Zabrzu.
Voices of the Cosmos – dźwiękowa eksploracja kosmosu to projekt stworzony przez artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz astronoma, Sebastiana Soberskiego. Twórcy korzystają z dźwięków wysyłanych przez pulsary, magnetosfery planet, Słońce, Zorzę Polarną. Czasem wykorzystują archiwalne nagrania z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne tworzą za pomocą elektronicznych instrumentów cyfrowych i analogowych. VOICES OF THE COSMOS ma na koncie serię płyt winylowych i CD.
Koncert audiowizualny grudziądzkiej ekipy VOICES OF THE COSMOS to niezwykłe dźwięki prosto z kosmosu, muzyka improwizowana łącząca osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną.
Podczas koncertu w Młynach Rothera wykład wygłosi astronom Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, radioastronom w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.
Początek koncertu Voices of the Cosmos 18 lutego o godz. 19.00 na II piętrze Młynów Rothera w Bydgoszczy (na Wyspie Młyńskiej). Wstęp bezpłatny, ale obowiązują zapisy:
https://bilety.mlynyrothera.pl/reze…/nienumerowane.html…
Liczba miejsc jest ograniczona.
Grudziądzcy twórcy Voices of the Cosmos są też stypendystami marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.
MARYLA RZESZUT
ZDJECIA: VOICES OF THE COSMOS