Grudziądzcy Żydzi na wystawie w spichrzu. Podczas otwarcia ekspozycji była degustacja potraw (zdjęcia)

Co wiemy o grudziądzkich Żydach, kim byli i jak wpisali się w historię naszego miasta?
Mówi o tym wyjątkowa wystawa w grudziądzkich spichrzach.

Dyrektor Muzeum w Grudziądzu Wioletta Pacuszka i kurator wystawy Łukasz Ciemiński.

Fakt zamieszkiwania w Grudziądzu Żydów jest powszechnie znany. Dwa najbardziej spektakularne ślady ich obecności w naszym mieście, to doskonale zachowany przytułek Lachmanna, gdzie dzisiaj mieści się Urząd Stanu Cywilnego oraz nieistniejąca już neogotycka synagoga z pl. Niepodległości rozebrana na początku II wojny światowej.

Są też liczne ślady domów bankowych, sklepów i fabryk, których właścicielami byli grudziądzcy Żydzi. Muzeum w Grudziądzu po raz pierwszy dokonało syntezy obecności Żydów w Grudziądzu i ich wpływu na historię miasta.
–  Inspiracją do stworzenia wystawy i opracowania historii Żydów grudziądzkich jest tajemniczy przedmiot w zbiorach muzeum – mówi Wioletta Pacuszka, dyrektorka Muzeum w Grudziądzu. – To srebrna tarcza na zwój Tory związana z grudziądzką gminą żydowską i synagogą. Jej opracowania i analizy podjął się Łukasz Ciemiński, historyk sztuki  i etnograf pracujący w naszym muzeum.
Nieodłącznym elementem wystawy jest folder „Żydzi w Grudziądzu, Dzieje. Ludzie. Miejsca”. Autorką jest Monika Melerowska, tegoroczna stypendystka prezydenta Macieja Glamowskiego w dziedzinie kultury i sztuki. 
Wystawa otwarta została wyjątkowo w czwartek, a nie jak zawsze w piątkowy wieczór. Jak podkreśla Łukasz Ciemiński, kurator wystawy, by uszanować szabatowy spoczynek.

Warto wiedzieć, że pierwsi Żydzi pojawili się w Grudziądzu w latach osiemdziesiątych XVIII wieku. Największy odsetek Żydów odnotowano w naszym mieście pod koniec XIX w. Stanowili oni wówczas 5 procent populacji Grudziądza. Przed II wojną światową było Żydów tylko 1,2 procent, a niemiecki spis ludności z 3-8 grudnia 1939 roku nie wykazuje już ani jednego obywatela wyznania mojżeszowego. Po wojnie wróciło do Grudziądza około 30 Żydów, ale wydarzenia marcowe z 1968 r. spowodowały, że wszyscy wyjechali do Izraela bezpowrotnie.

Wystawę oglądać można w spichrzu nr 11 do 8 stycznia 2023 r. 

 Tekst i fot. (anette)

Degustacja noworocznych potraw.
Świąteczna dekoracja stołu.
Kredens w mieszkaniu żydowskim.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Grudziądzcy Żydzi na wystawie w spichrzu. Podczas otwarcia ekspozycji była degustacja potraw (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu