Grudziądzka Nagroda Flisaka przyznana została w tym roku Stefanii Toczyskiej, śpiewaczce operowej światowej sławy. Statuetkę odbierze 21 października w teatrze

Sławna artystka urodziła się i mieszkała w Grudziądzu, zanim zrobiła wielką karierę występując na najważniejszych scenach operowych świata. Dziś mieszka w Wiedniu.  

Nagrodę Flisaka otrzymują niezwykłe osobowości związane z Grudziądzem. Stefania Toczyska (z domu Krzywińska) urodziła się 19 lutego 1943 r. w Grudziądzu i tu chodziła do podstawówki. W Grudziądzu rozpoczęła naukę w Liceum Pedagogicznym, gdzie jej talent zauważył Paweł Osiński, dyrektor świetnie znanego Chóru Męskiego Echo.

Uczęszczała do średniej szkoły muzycznej w Toruniu, gdzie poznała nauczyciela teorii muzyki Romualda Toczyskiego, który później został jej mężem. Dołożył wszelkich starań, aby utalentowana Stefania kształciła się dalej w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. „Narodziny gwiazdy” dysponującej niezwykłym mezzosopranem nastąpiły na scenie Opery Bałtyckiej. Stefania Toczyska zrobiła niesamowitą karierę, występując na największych scenach operowych świata, także w filmach (niektóre filmy: „Prokofiew: The Gambler”, „Borys Godunow”, „Aida – San Francisco Opera”). Zdobyła najwyższe nagrody na międzynarodowych konkursach wokalnych m.in. w Paryżu i Tuluzie. Otrzymała doktorat honoris causa Akademii Muzycznej im. Moniuszki w Gdańsku.

Nagrała wiele płyt. Uznawana jest za jeden z najwybitniejszych mezzosopranów XX wieku.

To wyjątkowe wyróżnienie przyznane zostało przez Macieja Glamowskiego, prezydenta Grudziądza. Inicjatorką uhonorowania pochodzącej z Grudziądza śpiewaczki jest Anna Janosz, dyrektor Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu.

Wieczór uhonorowania wielkiej śpiewaczki uświetni koncert w wykonaniu: Małgorzata Priebe – sopran, Ania Rocławska-Musiałczyk –  fortepian i zespół wokalny Art.’n’Voices.

Uroczystość rozpocznie się w teatrze w sobotę, 21 października o godz. 17.00. Bezpłatne wejściówki dostępne będą w kasie teatru od godz. 9.00 w poniedziałek,  9 października.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Grudziądzka Nagroda Flisaka przyznana została w tym roku Stefanii Toczyskiej, śpiewaczce operowej światowej sławy. Statuetkę odbierze 21 października w teatrze

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu