Grudziądzki poseł Tomasz Szymański w przerwie między spotkaniami, na które jeździ po całym kraju, zaprosił media na briefing

Odniósł się do przedwyborczych obietnic PiS. Skomentował zapowiedź podniesienia kwoty 500+ na 800+, zaniesienia opłat za leki dla osób powyżej 65 lat oraz dla dzieci i młodzieży do lat 18 i kwestię darmowych, państwowych autostrad.

W sprawie darmowych leków od 1 stycznia poseł Tomasz Szymański jest bardzo sceptyczny:  

Poseł Tomasz Szymański: – Jakie leki będą darmowe dla osób 65 plus oraz dzieci i młodzieży do lat 18? Wszystkie czy może te tańsze…

– Podniesienie 500 plus do kwoty 800 plus jest inflacjogenne. Poza tym takie powiedzenie wprost ludziom: damy wam 800 plus od 1 stycznia pod warunkiem, że na nas zagłosujecie jest jak uderzenie obuchem w głowę. To szantaż – twierdzi poseł Szymański. –  Jeśli PiS naprawdę chce pomóc rodzinom to niech podniesie to świadczenie od 1 czerwca a nie od 1 stycznia. Już nie raz w trakcie roku budżetowego przyjmowali projekty za kilkanaście a nawet kilkadziesiąt miliardów złotych i to było możliwe.  

Skrytykował też obietnicę zniesienia opłat za autostrady państwowe. – Dotyczy to odcinków autostrad A2 i A4, które są państwowe. W pierwszym przypadku przejazd kosztuje 9,90 zł a w drugim 16,20 zł. Średnio za 1 kilometr płaci się więc 10 groszy – tłumaczy Tomasz Szymański. – A pozostałe autostrady są w gestii prywatnych konsorcjów i zniesienie opłat nie będzie takie proste. Obowiązują wieloletnie umowy i odejście od opłat oznacza konsekwencje finansowe.

Na kwestie podnoszone przez opozycję, minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnia w mediach, że rzeczywiście od 2016 roku prowadzony jest program bezpłatnych leków dla seniorów 75 plus, z którego skorzystały już 4 miliony emerytów. Na liście darmowych leków jest około 2 000 medykamentów a wszystkich, które miałyby być objęte programem jest ponad 4 000. Żeby lek wszedł na listę refundowanych sprawdza się czy zapewnia on dobre efekty leczenia i czy jest skuteczny. Tak więc obecnie w ramach programu darmowych leków jest około połowa i czynione są starania, aby lista ta osiągnęła ponad 4 000 leków. Wyliczono, że w czasie trwania programu bezpłatnych leków dla osób 75 plus państwo opłaciło ponad 400 mln opakowań leków, co rocznie pochłaniało około 1 miliard zł.    

Nie ma już miejsc w trzech autokarach z chętnymi na udział w marszu 4 czerwca w Warszawie  

Poseł Tomasz Szymański uprzedza, że nie ma miejsc w autobusach na wyjazd do Warszawy na marsz 4 czerwca: – Szybko zostały zapełnione wszystkie trzy autobusy. Kiedyś na takie akcje musieliśmy ludzi prosić, namawiać. Tymczasem teraz „pocztą pantoflową” szybko rozeszła się wieść, że organizujemy wyjazd. I w Grudziądzu błyskawicznie zgłosił się komplet.

(marz)

FOT. MARYLA RZESZUT  

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Grudziądzki poseł Tomasz Szymański w przerwie między spotkaniami, na które jeździ po całym kraju, zaprosił media na briefing

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu