Grudziądzki szpital dołączył do programu pilotażowego, który wpłynie na wyższą jakość żywienia pacjentów

W Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. Biegańskiego wszystkie posiłki mają być lepsze: bogatsze w składniki odżywcze i bardziej urozmaicone.   

Pacjentów grudziądzkiego szpitala powinien ucieszyć fakt, że lecznica 21 grudnia 2023 roku przystąpiła do programu pilotażowego „Dobry posiłek w szpitalu” #dobryposiłekwszpitalu. Program realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Ma on poprawić jakość żywienia w szpitalach i popularyzować edukację żywieniową.

Oznacza to, że w ramach pilotażu wszystkie posiłki przeznaczone dla pacjentów są przygotowywane w oparciu o jadłospis opracowany przez dietetyka, znacznie bogatszy w wartości odżywcze i bardziej urozmaicony niż do tej pory.

Przykładowe posiłki (dieta podstawowa) z 18 stycznia (czwartek), np.  Obiad:

 • zupa pomidorowa z makaronem 200 ml [GLU, SEL, MLE]
 • ziemniaki gotowane 230 g
 • bitka schabowa 100 g w sosie [GLU]
 • buraczki gotowane 120 g
 • woda niegazowana 250 ml

Śniadanie: 18.01.2024 Czwartek – dieta podstawowa

 • chleb pszenno-żytni 60 g [GLU]
 • chleb razowy 60 g [GLU]
 • masło 15 g [MLE]
 • szynka gotowana 60 g [SOJ]
 • ser żółty 40 g [MLE]
 • sałata 30 g
 • papryka 50 g
 • kawa zbożowa z mlekiem 250 ml [MLE, GLU]

Taki jadłospis wraz ze zdjęciami, przedstawiającymi konkretny posiłek można obejrzeć na stronie https://bieganski.org/pl/polecamy/11

W zakładce Program pilotażowy – Dobry posiłek w szpitalu można znaleźć informacje o rodzaju potraw i składzie produktów, wartości energetycznej i odżywczej oraz obecności alergenów.

Wiadomo, że istotną rolę w terapii pełni wartościowe żywienie pacjentów, dlatego dobrze, że nasz szpital dołączył się do tego programu, co chorzy powinni zauważyć i odczuć.

FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Grudziądzki szpital dołączył do programu pilotażowego, który wpłynie na wyższą jakość żywienia pacjentów

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu