I Festiwal Muzyki i Sztuki Kosmicznej ASTROGRU już 16 września w klubie Akcent. Nieziemskie atrakcje: dźwięki Wszechświata, muzyka z gwiazd, pokazy, warsztaty

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu zaprasza dzieci i dorosłych. Będą koncerty audiowizualne, projekcje filmowe, wykłady, prezentacje niezależnych wydawnictw muzycznych i warsztaty tworzenia kosmicznych filmów na diaskopie.

To pierwsza edycja festiwalu ASTROGRU. Uświetni 550. Urodziny Mikołaja Kopernika i 480. rocznicę wydania jego dzieła „De revolutionibus”.

Co będzie się działo w sobotę w grudziądzkim Akcencie?

Artyści zinterpretują w nowy sposób Kosmos, astronomię lub wprost nawiążą do dzieła Kopernika. Istotne będą m.in. wpływy zagadnień astronomicznych, zastosowanie danych astronomicznych w kompozycji muzycznej i sztuce wideo oraz wpływ nowoczesnej nauki na sztukę i muzykę współczesną.

Będzie kilka wykładów przybliżających temat „kosmicznej muzyki”, astronomii i radioastronomii. Grudziądzka publiczność pozna wydawców muzyki eksperymentalnej i elektronicznej podczas prezentacji niezależnych wydawnictw muzycznych.

Zobaczymy pierwszą część projektu audiowizualnego „SOLAR SYSTEM” (realizowany przy wsparciu gminy miasta Toruń) przygotowanego z inicjatywy Rafała Iwańskiego przez Fundację Artystyczną Kosmos i grupę VOICES OF THE COSMOS. Projekt łączy naukowe dziedzictwo Kopernika z wymiarem artystycznym dźwięku i obrazu. Drugi film to „SZEPT GWIAZD”. Powstał dzięki wsparciu stypendium artystycznego Prezydenta Grudziądza dla Wojciecha Zięby. Jest syntezą teledysku i filmu dokumentalnego. Mówi o założeniu i twórczości zespołu VOICES OF THE COSMOS. Zrealizowany został przez Mateusza Matyasika – filmowca, fotografa i kulturoznawcę.

PROGRAM FESTIWALU 16 WRZEŚNIA (SOBOTA):

Godz. 17.00 – pokazy filmowe:

SZEPT GWIAZD”, reż. Mateusz Matyasik (2022, 21′)

SOLAR SYSTEM – vol. 1: HELIOCENTRIC” (2023, 10′)

Godz. 18.00 – wykłady:

Jacek Drążkowski (Urania – Postępy Astronomii) –  „Kosmos w muzyce, muzyka w Kosmosie”

Sebastian Soberski (Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu) –  „Dźwięki i rytmy Kosmosu”

Godz. 19.00 – koncerty audiowizualne:

VOICES OF THE COSMOS (Mazzoll / Anna Ruta Pilewicz) i AQUAVOICE

BILETY w cenie 15 zł. Dostępne w klubie Akcent i CK Teatr oraz online: teatrgrudziadz.bilety24.pl

(marz)

Zdjęcia: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu

DODATKOWE WYDARZENIA FESTIWALOWE:

Godz. 11.00 – warsztaty tworzenia kosmicznych filmów na diaskopie. Prowadzenie: Anna Ruta Pilewicz / Sala Galeryjna Klub Akcent. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy – mail: kosmos.fundacja@gmail.com

Godz. 16.00 – 22:00 – prezentacja niezależnych wydawnictw muzycznych

Organizatorem Festiwalu Muzyki i Sztuki Kosmicznej ASTROGRU jest Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia.

Dyrektor artystyczny: Rafał Iwański. Oprawa graficzna: Wojciech Zięba. Prowadzenie i koncepcja warsztatów: Anna Ruta Pilewicz

Festiwal jest dofinansowany ze środków gminy miasto Grudziądz.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

I Festiwal Muzyki i Sztuki Kosmicznej ASTROGRU już 16 września w klubie Akcent. Nieziemskie atrakcje: dźwięki Wszechświata, muzyka z gwiazd, pokazy, warsztaty

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu