Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów do 2027 r. ma wybudować OPEC Grudziądz. Mieszkańcy mają obawy a eksperci uspokajają (zdjęcia, wideo)

To inwestycja „szyta” na miarę Grudziądza. Jej wydajność to 40 tysięcy ton na rok. Powstanie przy ul. Budowlanych. I nie jest brana pod uwagę inna lokalizacja.

– To miejsce determinuje zbudowana sieć ciepłownicza – informuje Marek Dec, prezes OPEC Grudziądz. – Nie ma sensu budować ITPO gdzie indziej, bo trzeba byłoby przebudować sieć, co podrożyłoby koszty co najmniej dwukrotnie.   

W Niemczech jest takich spalarni 100, we Francji 120 a w Polsce 9, na Słowacji 1 i w Czechach 2. Najstarsza instalacja w Polsce działa w Warszawie na Targówku, od 2001 roku. Jest rozbudowywana do wydajności 320 tysięcy ton na rok.

Na spotkaniu z mieszkańcami w marinie ekspert, dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Technologii Paliw i Energii w Zabrzu wyjaśniał: – Polskie spalarnie są młodsze i nowocześniejsze niż te, które powstawały w Europie 30-40 lat temu. Ja w Zabrzu, gdzie jest taka spalarnia, mam ciepłą wodę i ogrzewania właśnie z tego źródła. Wiemy, że jakość  powietrza w Polsce jest zła, bo palimy węglem, więc takie spalarnie to czyszczenie powietrza i zdrowia ludzi. Jest na kominie monitoring kontrolujący, by zanieczyszczenia były wręcz 5-7 razy mniejsze niż dopuszczalne normy.  

Instalacja spalania paliwa powstałego ze śmieci na wysypisku w Zakurzewie opłaci się wszystkim. OPEC zyska tanie paliwo, którego nie będzie musiał  sprowadzać z zewnątrz. „Wodociągi” prowadzące wysypisko w Zakurzewie oddadzą odpady, za utylizację których obecnie muszą płacić. Mieszkańcy mogą liczyć na niższe ceny ciepła i wywozu śmieci.

Jedna z takich spalarni – w Olsztynie sprowadza odpady z całego województwa warmińsko-mazurskiego. – Już ogłosili, że opłaty za odpady będą w tym województwie tańsze – argumentował też prezes Marek Dec. – Nie proponujemy tu eksperymentalnej instalacji tylko rozwiązania wielokrotnie sprawdzone w świecie, także w Polsce.

Paliwo będzie produkowane ze zmieszanych odpadów. Nie plastiku czy bio, tylko ze śmieci z  tych czarnych pojemników. Przemysław Moczyński, kierownik projektu budowy spalarni i laboratorium OPEC-u wyjaśniał: – Śmieci zmieszane będą jeszcze segregowane w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Zakurzewie, by wydzielić te do recyclingu. Z pozostałych powstanie RDF. Z 1 tony śmieci uzyska się 300-400 kg RDF-u.

RDF to paliwo alternatywne (ang. Refuse Derived Fuel). RDF to frakcja kaloryczna pozostająca po procesie zagospodarowania i recyklingu odpadów komunalnych.

Mieszkańców interesowało, czy niebezpieczna byłaby dla mieszkańców awaria takiej instalacji? Dr inż. Aleksander Sobolewski: – Instalacja jaka ma powstać w Grudziądzu posiada automatyczne zabezpieczenia. Jeśli przekroczone zostaną dopuszczalne standardy na kominie, automatycznie odcięty zostanie dopływ paliwa. Bez udziału operatora. Spalarnia nie będzie pracować, jeśli nie spełni standardów. Układy automatyki są zabezpieczeniem lepszym niż zawodny człowiek.

Radny Grzegorz Miedzianowski pytał: – W Europie mamy już około 500 takich spalarni. Jak one oddziaływują na środowisko?

– Takie badanie jest skomplikowane, bo trudno stwierdzić, że ktoś zachorował z powodu instalacji czy może dlatego, że 40 lat palił papierosy – zauważył dr inż. Aleksander Sobolewski. – Nigdzie nie ma wiarygodnych wyników badań, że spalarnia wpływa negatywnie na zdrowie.

– Jak przebiegają konsultacje społeczne? Gdzie można znaleźć informacje o tej inwestycji, bo jednak niepokoje są – pytał radny Sławomir Szymański.

Informacji o budowie Instalacji TPO można zasięgnąć w Urzędzie Miejskim, gdzie jest pełna dokumentacja. Jednak ludzie niechętnie chodzą do urzędu, by czytać obszerne formularze. Wielu mieszkańców ma internet i tu znajdzie wszystkie dane.

– Marek Jopp, specjalista ds. promocji i marketingu OPEC Grudziądz objaśnił, że konsultowanie z mieszkańcami tej inwestycji jest dla spółki rzeczą priorytetową. – Powstała specjalna strona internetowa: www.itpodlagrudziadza.pl  ponadto na stronie społecznościowej Fb mamy kontakt z internautami, którzy mogą zadawać pytania a my odpowiadamy. Rozwiejemy każdą wątpliwość. Nie mamy nic do ukrycia. Przekonujemy do ITPO przede wszystkim pobliskie firmy, wspólnoty mieszkaniowe, działkowców, właścicieli posesji w bezpośrednim sąsiedztwie elektrociepłowni, gdzie ma powstać nowy system ITPO. Poza tym systematycznie informujemy o inwestycji lokalne media.

Konsultacje z mieszkańcami potrwają do 25 marca. OPEC Grudziądz wystąpi o dofinansowanie budowy ITPO i pożyczkę preferencyjną.

TEKST,  FOT. I WIDEO: MARYLA RZESZUT

Martyna Balcerowska, kierownik działu ochrony środowiska OPEC Grudziądz zapewnia, że nowoczesna inwestycja, z zabezpieczeniami, nie wpłynie negatywnie na środowisko i zdrowie ludzi.
Martyna Balcerowska, kierownik działu ochrony środowiska OPEC: – We wschodniej części terenu spółki wybudujemy ekran dźwiękochłonny.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów do 2027 r. ma wybudować OPEC Grudziądz. Mieszkańcy mają obawy a eksperci uspokajają (zdjęcia, wideo)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu